Svjetska zdravstvena orgnizacija (WHO) ne preporučuje državama da izdaju "imunitet putovnice" onima koji su se oporavili od covida-19, nego razmišlja o uvođenju elektroničkih potvrda o cijepljenju poput onih koje razvija u suradnji s Estonijom.
Estonija i ta UN-ova agencija u listopadu su pokrenule pilot projekt digitalne potvrde o cijepljenju ili "pametne žute kartice" u sklopu inicijative COVAX kojoj je cilj promovirati cijepljenje protiv koronavirusa u zemljama u razvoju.
Početak cijepljenja je sve bliži pošto je Britanija u srijedu odobrila cjepivo kompanije Pfizer, a tvrtke Moderna i AstraZeneca zatražile izvanredno odobrenje regulatora u SAD-u i EU-u.
"Intenzivno razmišljamo o tome kako iskoristiti tehnologiju u odgovoru na pandemiju, a jedan od načina je e-potvrda o cijepljenju", rekao je Siddhartha Datta, šef programa WHO-a za bolesti koje se mogu spriječiti cijepljenjem.
Estonija je ranije ove godine počela testirati "digitalnu imunitet putovnicu" pomoću koje bi se pratili ljudi koji su se oporavili od covida-19 i imaju određeni imunitet, iako je i dalje upitno jesu li zaštićeni i na koliko dugo.
Druga visoka dužnosnica WHO-a Catherine Smallwood u četvrtak je rekla da je agencija protiv tih putovnica kao sredstva za normalizaciju inozemnih putovanja.
"Ne preporučujemo ni 'imunitet putovnice' ni testiranja kao sredstva za sprečavanje prekograničnog prijenosa koronavirusa", rekla je Smallwood i pozvala države da umjesto toga preporuke za putovanja temelje na podacima o prijenosu covida-19.
Dodala je da su brzi antigenski testovi, na temelju kojih neki avioprijevoznici odlučuju koje će putnike ukrcati u zrakoplov a koje neće, "manje prikladan" način za obnovu međunarodnih putovanja.