Znanstvenici tvrde da je došlo do "vrlo velikog pada" u tome koliko su dobro antitijela cjepiva neutralizirala novi soj. No, dr. Mike Ryan iz WHO-a rekao je da nema znakova da bi omikron bio bolji u izbjegavanju cjepiva od drugih varijanti koronavirusa.
"Imamo vrlo učinkovita cjepiva koja su se dosad pokazala učinkovitima protiv svih varijanti, u smislu teških bolesti i hospitalizacije, i nema razloga očekivati da to neće biti tako za omikron”, kazao je dr. Ryan, direktor WHO-a za hitne slučajeve kako prenosi BBC.
Prethodna infekcija i cijepljenje štiti od težeg oblika zaraze
Rekao je da početni podaci sugeriraju da omikron ne čini ljude bolesnijima od Delte i drugih sojeva. "Ako ništa drugo, zapravo je manje ozbiljan", rekao je.
Nova južnoafrička studija, koja još nije recenzirana, otkrila je da cjepivo Pfizer/BioNTech može rezultirati s čak do 40 puta manje neutralizirajućih antitijela protiv omikrona nego protiv izvornog soja koronavirusa.
Ali omikronova sposobnost da izbjegne protutijela cjepiva je "nepotpuna", rekao je profesor Alex Sigal, virolog s Instituta za istraživanje zdravlja Afrike, koji je vodio istraživanje. Rekao je da su rezultati, na temelju krvnih pretraga 12 ljudi, bolji nego što se očekivalo.
Profesor Sigal je rekao da bi cijepljenje, u kombinaciji s prethodnom infekcijom, još uvijek moglo neutralizirati ovu varijantu. To sugerira da booster doze mogu donijeti značajnu korist.
Znanstvenici vjeruju da će prethodna infekcija, praćena cijepljenjem ili docijepljivanjem booster dozom, vjerojatno povećati razinu neutralizacije i vjerojatno će zaštititi ljude od težeg oblika zaraze. Očekuje se da će više podataka o tome koliko dobro Pfizer djeluje protiv omikrona biti objavljeno u narednim danima.
Omicron najmutiranija verzija COVID-a
Još nema značajnih podataka o tome kako se Moderna, Johnson & Johnson i druga cjepiva drže u odnosu na novu varijantu.
Omikron je varijanta koronavirusa s najviše mutacija do sada. Prvi put je identificiran u Južnoj Africi, gdje sada postoji porast broja ljudi koji se više puta zaraze covidom.
Glasnogovornik britanskog premijera Borisa Johnsona rekao je da rani znakovi sugeriraju da bi omikron mogao biti zarazniji od trenutnog Delta soja. Ali sposobnost omikrona da izazove tešku bolest još nije potvrđena.
Dr. Anthony Fauci, vodeći američki stručnjak za zarazne bolesti, rekao je da rani dokazi sugeriraju da bi omikron mogao biti zarazniji, ali manje ozbiljan.