Zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravstva je krenula u Split kako bi utvrdila tko je pogriješio u zamjeni identiteta pacijentica iz dvaju domova za starije, koje su se liječile u KBC-u Split, zbog čega je ostavku dao ravnatelj KBC-a Julije Meštrović.
Potvrdio je to u razgovoru za RTL.hr i ministar zdravstva Vili Beroš, koji pak nije otišao u Split.
"Neću danas u Split, otišla je zdravstvena inspekcija", kazao je pa se osvrnuo na činjenicu da se u Splitu dogodila već druga administrativnagreška ovog tipa, što se moglo dogoditi i zbog činjenice da se bolnica nalazi pod pritiskom:
"U Splitu se dogodio veliki propust, velika pogreška. Treba vidjeti o čemu se radilo, je li o nepoštivanju procedure ili protokola, ili je riječ o nečem drugom. Situacija se mora istražiti i pokrenutiunutrašnjinadzor jer se već drugi put dogodilo ovo. Zato sam poslao inspekciju kako bismo vidjeli o čemu se radi. Možda je nemar, možda nečija greška, a možda propusti u organizaciji rada. Kad ćemo imati sve te elemente, poduzimat ćemo naredne korake i pozivati na odgovornost."
Dosadašnji ravnatelj bolnice Julije Meštrovićpredao je ostavku čim se ustanovio novi težak propust.
"Mislim da je to bila posljedica njegova moralnog čina. Podnio je zahtjev za razrješenje i onaj koji može odgtovoriti na njega jest Upravno vijeće zdravstvene ustanove, ministar daje suglasnost. S obzirom da smo legalisti, sačekat ćemo rezultate unutrašnjog nadzora i inspekcije pa će nakon toga Upravno vijeće donijeti pravovrijek", naglasio nam je Beroš.
Dakle, ostavka je moralni čin?
"U ovom trenutku jest, ali vidjet ćemo o kakvim se elementima radi. Ako se radi o propustima u organizaciji rada, onda bi možda moglo biti utemeljenja za drugačije postupanje. Ako je riječ o nečijoj greški ili nemaru, to treba sagledavati u drugačijem kontekstu. Izvjesno je da odgovorni za propust moraju odgovarati", zaključio je ministar zdravstva.
O slučaju se oglasio i KBC Split.
"Ravnatelj KBC Split je posjetio ožalošćenu obitelj, izrazio žaljenje i duboku sućut, dok je zamjenik ravnatelja kontaktirao drugu obitelj. Potom je ministar zdravstva Vili Beroš u telefonskom razgovoru s članovima obitelji obiju pacijentica uputio izraze sućuti i suosjećanja te veliko žaljenje zbog ovog propusta i nemilog događaja koji je izazvao veliku bol", naglasili su.
Zamjena identiteta pacijentica dogodila se još u travnju, kada su djelatnici KBC-a prilikom zaprimanja u bolnicu zamijenili identitet dviju starijih i dementnih osoba iz dva privatna doma za starije i nemoćne osobe u Segetu i Dicmu.
Jedna od njih bila je pozitivna na koronavirus i vraćena je u dom, no kada su je tamo doveli utvrđeno je da to nije njihova korisnica. Druga štićenica je sredinom travnja preminula te je pokopana u Grudama, a u ponedjeljak se otkrilo da je pokopana pod drugim identitetom.
To nije bio jedini slučaj zamjene identiteta u KBC-u jer su djelatnici bolnice početkom svibnja zamijenili dvije žene istog prezimena tako što su prvu koja nije bolovala od koronavirusa smjestili u COVID bolnicu na Križinama, dok su zaraženu štićenicu vratili u Dom za starije i nemoćne osobe. Zahvaljujući sreći ipak nije došlo do širenja zaraze.