Hrvatska u posljednih 24 sata bilježi 54 nova slučaja zarazekoronavirusom, ali i šest preminulih osoba. Ipak, gledajući situaciju u svijetu, to nije toliko alarmantno, iako je tragično.
Jer, ako se usporedi statistika oboljelih na milijun stanovnika u nekim drugim zemljama, s Hrvatskom, dobije se jasnija slika. Jednako tako, ako se usporedi statistika preminulih na broj oboljelih, također je situacija povoljna te samim time obećavajuća.
"Broj bolesnika na milijun stanovnika nam govori da ih Španjolska ima 3690, Italija 2638, Autrija ima 1568, Srbija 464, Slovenija 578, Hrvatska ima 402 bolesnika na milijuna stanovnika. Broj umrlih na broj oboljelih pak pokazuje opterećenje sustava, ali ne i kod nas. Španjolska ima postotak od preko deset posto, Italija 12,8, Austrija 2,7 posto, Srbija 2,1 posto Slovenija, 4,6 te Hrvatska 1,82 posto", kazao je ministar zdravstva Vili Beroš.
Inače, preminuli su muškarac Zagrebu, žena u Rijeci 1951. godište, 1935. godište iz Splita, muška osoba 1941. godište iz Dicma. I u Duborvniku dvije osobe 1939. i 1946. godište.
Svejeno, brine što nikad nije tolikoosoba preminulo u jednom danu, otkako traje epidemija.
"Svi su bili kronični bolesnici", naglasio je Beroš pa objasnio načine na koje su se vadili podaci vezani uz druge zemlje i koliko su usporedivi:
"To je prvenstveno pitanje za struku, ali idealnog modeliteta nema. No, moramo se nekako komparirati i to činimo uz parametre koje možemo komparirati. Zato smo i komparirali takve podatke. Ipak, u ovom se trenutku više bavimo mjerama i borbom protiv bolesti nego statistikama. One nisu najtočnije, ali daju visok postotak točnosti pa znamo gdje smo i što smo po tom pitanju."
Detaljnije i iz kuta struke pojasnio je ovo pitanje ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.
"Stopa oboljelih na milijun stanovnika vrlo je usporediv parametar. Isto tako, udio preminulih u brojci bolesnih također je usporediv parametar. Što se testiranja tiče, to je sredstvo, a mi uspoređujemo cilj. Kontinuirano imamo deset posto zaraženih u odnosu na testirane, druge zemlje imaju jedan posto i to sugerira da su loše postavile načine testiranja."