što nas čeka dalje? /

Božinović objavio što nas čeka dalje po pitanju mjera, donesena nova odluka za cijepljenje osoba koje su preboljele koronu

Najmlađa preminula osoba u posljednja 24 sata imala je samo 26 godina, a četiri nisu imale nikakve komorbiditete

30.4.2021.
10:50
VOYO logo

U posljednja 24 sata zabilježeno je 2 007 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 14 507. Među njima je 2 237 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 253 pacijenta. Preminula je 41 osoba. Četiri osobe nisu imale komorbiditete. Najmlađa preminula osoba imala je 26 godina, rečeno je na konferenciji za medije Nacionalnog  stožera. 

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak rekao je kako nam je 699,3 14-dnevna incidencija. Najmanja je u Istri, 99.2. Najveća je u PGŽ-u - 1054. Višu incidenciju od Hrvatske imaju Švedska i Cipar. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sedam zemalja identificiralo indijski soj 

Što se tiče stanja u Europi, dr. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti, je kazala da situacija nije zadovoljavajuća.

"Imamo trotjedni pad u Europi, to se prati, ali previsok je dnevni broj novooboljelih. Preko 90 posto je britanski soj, indijski i južnoafrički se još ne šire. Sedam zemalja identificiralo je soj koji hara Indijom, no po svemu sudeći cjepiva koja su odobrena štite od te varijante koja se trenutno tamo širi", kazala je. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cjepiva AstraZenece i Johnson&Johnson i dalje su pod povećalom EMA-e. 

Mjere na nacionalnoj razini su produljene do 15. svibnja

Ministar Davor Božinović kazao je da je Stožer razmatrao uvedene mjere na nacionalnoj razini. 

"Iako je nešto povoljnija situacija, to ne znači da možemo krenuti s ozbiljnijim popuštanjem mjera. Stoga su produžene mjere do 15. svibnja koje se odnose na okupljanja, ugositeljske objekte, javni prijevoz i prelaske granica. Ipak, osobe koje dolaze u Hrvatsku iz EU ili schengenskog prostora, a ulazak im je omogućen brzim testom, neće ga više morati ponavljati u Hrvatskoj. Osobe koje su preboljele covid i cijepljene su najmanje jednom dozom, imat će izuzeće od predočenja testa", rekao je Božinović.

Na prijedlog Stožera doneseno je šest regionalnih odluka: za Grad Zagreb i Šibensko-kninsku županiju do 15. svibnja mjere su produljene, kao i za Zadarasku županiju (9. svibnja) i Brodsko-posavsku (16. svibnja). Na području Splitsko-dalmatinske mjere se ublažavaju što se tiče prodaje alkohola i škola stranih jezika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zabrana prodaje alkohola bit će od 22 sata, a ne više od 20. Radno vrijeme ugostitelja može biti do 22 sata, a ne do 20 sati", rekao je. 

Što se tiče Dubrovačko-neretvanske, zbog bolje situacije od 3. svibnja se ukidaju posebne mjere za Metković, Ploče, Opuzen...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beroš o platfomri Cijepise

"Platforma je u pravom radu, ne testnom. Jučer smo naručili 890 ljudi u Zagrebu u ponedjeljak i preko 3000 zainteresiranih za utorak u Zagrebu. Mailovi su upućeni, došli su u dolaznu poštu, sad čekamo odgovore. Prema mojim informacijama platforma funkcionira", kazao je.

Beroš je komentirao slučaj žene koja nije cijepljenja, a dobila je poziv na drugu dozu. No, čini se da baš ministar i nije bio upozat s tim slučajem. Uskočila je suradnica.

"Radi se o drugom slučaju. Gospođa je propustila cijepljenje u prvom krugu, onda su joj jučer opet ponuđena dva termina. Jedan idući tjedan i za docjepnu dozu. Gospođa sad ima priliku ponovo propustiti svoj termin. Ako odbije, sustav će je ponovo pozvati. Od srijede možemo ponuditi i termin za cijepljenje Pfizerom. Treba pričekati svoj krug pozivanja, a može se javiti svom liječniku koji je može naručiti za tip cjepiva", rekla je Beroševa suradnica.

"Očigledno nisam sve pratio", rekao je Beroš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Baze koje trebaju raditi obiteljski liječnici

"Platforma služi za bilježenje interesa građana za cijepljenje, a nama je cilj doći do onih koji nisu iskazali interes nigdje, koji su kod kuće i koji razmišljaju hoće li se cijepiti ili ne", odgovorio je ministar na pitanje o evidenciji necijepljenih koju trebaju obiteljski liječnici opće prakse dodajući da će se te osobe pozivati preko call centara.  

O USKOK-ovoj istrazi zbog stranice koronavirus.hr

Na pitanje novinara o istrazi koju je USKOK pokrenuo zbog stranice koronavirus.hr i eventualnog pogodovanja agenciji Media val, Beroš se vratio godinu dana unazad i početku borbe protiv tada nepoznatog virusa. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je bio period kad smo se svi snalazili kako smo znali i umijeli. I mi u Ministarstvu smo teško objedinjavali komunikacijske kanale. Odlučili smo napraviti jedinstveni servisni centar. Domena koronavirus.hr zakupljena je od agencije koja ju je odlučila prepustiti Vladi koja je pak zaključila da joj je brzo potrebna platforma kao servis za građane. Ponuđena je testna verzija u roku od dva dana, a u svega nekoliko dana stranica je zaživjela. Kao odgovorna Vlada, pribavili smo mišljenja od nadležnog Ministarstva gospodarstva oko javne nabave", pojasnio je ministar naglašavajući da je sve odrađeno sukladno zakonskim propisima. 

“Cijena bez PDV-a je 899 tisuća. Puno je važnije reći i sve što je angažman uključio. To nije bila obična stranica od 50-ak tisuća kuna”, rekao je, no na pitanje kako je cijena formirana kazao je da kao ministar ne može govoriti. 

O antigenskim testovima u turizmu

Capak je pojasnio da smo kao turistička zemlja prihvatili brze antigenske testove, ali samim time i rizik zbog (ne)osjetljivosti testova. No, ti kvaliteta tih testova je poboljšana te danas imaju osjetljivost višu od 90 posto. 

Samo jedna doza za preboljele

Capak je objavio da je donesena odluka kako će svi koji su preboljeli koronavirus biti cijepljeni jednom dozom. "Druga doza nakon preboljenja ne doprinosi razini imunosti, to je pokazano istraživanje profesorice Markotić", kazao je. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka se odnosi na one koji su preboljeli zarazu unazad tri do šest mjeseci. 

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo