znatno niže brojke /

U Hrvatskoj 146 novozaraženih i dvoje preminulih, Capak odgovorio kritičarima: 'Capak ne donosi bankarske mjere i ne provodi ovrhe'

Nacionalni stožer civilne zaštite prvi put je održao konferenciju za medije u novom režimu

31.8.2020.
9:11
VOYO logo

Razlog objavama podataka o novozaraženima u 10, a ne više 14 sati, kako je objasnio šef Stožera ministar Davor Božinović, su testiranja koje ne prestaje i rast broja zaraženih, a odnos između nacionalne razine i lokalnih stožera najusklađeniji je u jutarnjim satima. 

"Obzirom da sad imamo diskrepancije, najtočniji omjer onoga što je poznato na lokalnoj razini i nacionalnoj je u jutarnjim satima i to je bio naš motiv", pojasnio je na konferenciji Nacionalnog stožera Božinović. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mali broj novih slučajeva

U protekla 24 sata imamo 146 novozaraženih te 2650 aktivnih slučajeva. Preminule su dvije osobe, muškarac iz Osijeka i žena iz Vinkovaca koji su imali kronične bolesti.  

"U samoizolaciji iz zdravstvenog sustava je preko 600 ljudi. U Varaždinu imamo 14 liječnika i 22 sestre, te dvije liječnice i 5 sestara sa splitske hematoonkologije. U Požegi imamo 4 doktora i dvije sestre koji su se zarazili na svadbi", rekao je Beroš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nove mjere i otvaranje teretana 

Danas također nastupaju nove mjere Virovitičko-podravskoj, Šibensko-kninskoj, Brodsko-posavskoj, Dubrovačko-neretvanskoj i Varaždinskoj županiji. Produžena je odluka o zabrani graničnih prijelaza do 15 rujna za građane trećih zemalja. Također, promijenit će se odluka o zabrani rada teretana i fitness centara u Splitsko-dalmatinskoj županiji - opet će moći raditi uz primjenu svih epidemioloških mjera, rekao je Božinović. 

Najavio je da će se ponovno uputiti i zahtjev lokalnim stožerima o privremenom zatvaranju ugostiteljskih objekata i lokala u kojima se pojavi zaraza. 

Novi kriteriji za samoizolaciju?

"Nema novih kriterija. Ono što sam spomenuo prije nekoliko dana je da se razgovara da se kod osoba koje potpuno ili djelomično primjenjuju epidemiloške mjere u zatvorenom prostoru, da se pažljivo procijeni rizik. često se događa da se svi stave u samoizolaciju iako su neki bili udaljeni nekoliko metara i nosili maske", pojasnio je Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a, na pitanje hoće li se što mijenjati po pitanju samoizolacije. 

Image
PRATITE UŽIVO /

Dobre vijesti s područja Splita, lošije iz Zagreba: Lokalni stožeri javljaju broj novozaraženih

Image
PRATITE UŽIVO /

Dobre vijesti s područja Splita, lošije iz Zagreba: Lokalni stožeri javljaju broj novozaraženih

Zagreb za sada nije zatražio strože mjere iako ima povećan broj slučajeva, rekao je Božinović.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nezadovoljni epidemiolozi 

Na zahtjeve epidemiologa koji traže pomoć u ljudstvu, Beroš je rekao da su svi njihovi zahtjevi opravdani i da će za desetak dana iznijeti prijedloge za pomoć toj struci. 

Za zahtjev epidemiologa da se njihovi brojevi maknu s TV ekrana Capak je rekao da su tako htjeli pomoći da imaju brojeve. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Brojevi telefona su stavljeni iz razloga što su ljudi javljali da ne mogu dobiti epidemiologe kad su im potrebni. Na taj način se htjelo pomoći ljudima, ti brojevi će biti uklonjeni jer će sada opet biti u upotrebi broj 113. Sutra će biti aktiviran jer ima sve više upita kako ima i više zaraženih," rekao je. 

Prosvjedi ugostitelja 

"Mi čitavo vrijeme nastojimo naći balans. U čitavom svijetu se na različitim razinama propisuju epidemiološke mjere i donose ograničenja. U nekim gradovima Europe su ugostiteljski objekti skroz zatvoreni. Mi imamo balans, rade kafići, restorani, noćni klubovi do pola noći. Svatko ima pravo na prosvjed. Mi mislimo da smo pronašli balans između gospodarstva i zdravlja," odgovorio je Capak na pitanje o prosvjedu ugostitelja u Zagrebu koji je najavljen za rujan, a koji se organizira zbog nezadovoljstva mjerama Stožera. 

Komentirao je informacije da se banke pozivaju na njega kad mijenjaju kriterije za poduzetnike ili prijete ovrhama: ''Capak ne donosi bankarske mjere i ne provodi ovrhe."

Božinović je dodao da koronakriza ne smije biti izlika. Ocijenio je da praktički sve funkcionira u Hrvatskoj.

Međugorje - novo žarište

Capak je ustvrdio da nije rekao da je Međugorje žarište nego "da imamo nekoliko oboljelih povratnika s hodočaćša iz Međugorja". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Može li ministar Horvat iz samoizolacije? 

"Ne mogu ulaziti u odluke kolega operativaca jer su razgovarali i s ministrom Horvatom i sa svima koji su bili na tom sastanku. Odluka je bila da ide u samoizolaciju. On je imao brojne kontakte i samoinicijativno je otišao u izolaciju. Mi smo više puta rekli da oni koji su u samoizolaciji nisu bolesni i da oni mogu izaći u apoteku i obaviti nešto što je nužno. Samoizolacija se ne prekida testiranjem", pojasnio je Capak. 

Odgovarajući na pitanje o čekanju na testove, rekao je da nitko ne bi trebao čekati više od 36 sati. Istaknuo je i da nema razlike između čekanja na testove između običnih građana i političara.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preporuke WHO-a o testiranju

"Svaka zemlja donosi svoju strategiju testiranja. Testiranje svakog kontakta nema smisla, nego tamo gdje se radi o više oboljelih te se treba epidemiološka situacija raščistiti ili gdje je prošlo više vremena od početka epidemije. To su razlozi zbog kojih kontakt treba testirati. Jer on i ovako i onako mora u samoizolaciju", pojasnio je Capak odgovarajući na pitanje zašto Hrvatska ne provodi više testiranja, odnosno preporuke WHO-a da se testiraju svi kontakti zaraženih osoba. 

Zašto teretane više nisu opasne?

"To treba pitati lokalni stožer. Mi smo donijeli odluku temeljem prijedloga stožera SDŽ-a. Ide se prema gašenju žarišta na način da, ukoliko ono je detektirano, a ovdje su to bile četiri teretane, poduzme sve da se situacija sanira i da bi se djelatnost mogla dalje obavljati. To je ono s čim ćemo živjeti, ne samo kad su u pitanju teretane. Epidemiološka situacija nam dopušta što više izlazaka na teren", pojasnio je Božinović. 

Radimo li istraživanja na onima koji su preboljeli koronu?

"Imamo malo infektologa koji su sve snage uključili u to da zbrinjavaju bolesnike. Preboljeli dolaze na kontrole, te analize će biti napravljene. Ali treba ih pratiti dulje vrijeme da bismo donijeli relevantne zaključke, barem 6 mjeseci. Što se tiče vanjskih, svi prate isto, postoji informacija o tome da dolazi do oštećenja kardiovaskularnog sustava, treba dugo onima koji su bili hospitalizirani da se oporave.... Nekima je funkcija pluća bila oštećena, trebamo barem godinu dvije da vidimo hoće li biti kakvih kroničnih posljedica....  Puno toga je u nekakvim praćenjima, postoje pojedinačna izvješća o problemima. Pretpostavlja se da oni s blažim simptomima ne bi trebali imati problema. Prerano je za ozbiljne podatke o tome," pojasnila je ravnateljica Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević Alemka Markotić

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo