Iako se koronavirus prvenstveno širi udisanjem kontaminiranih
respiratornih kapljica, novo istraživanje sugerira da bi
iznenađujuća svakodnevna navika mogla dovesti ljude u rizik od
zaraze virusom.
Prema istraživanju, jedenje može biti posebno opasna aktivnost za osobe s ovim uobičajenim stanjem. Prema studiji iz siječnja 2021. objavljenoj u časopisu Gastroenterology, ljudi s Barrettovim jednjakom - stanjem uzrokovanim oštećenjem refluksa kiseline koje uzrokuje zadebljanje jednjaka (nakon dugogodišnjeg GERB-a) - mogu biti osjetljiviji na razvoj bolesti COVID-19 nego opća populacija.
Među skupinom od 30 pacijenata s Barrettovim jednjakom, svi ispitanici imali su receptore za koronu u uzorcima tkiva jednjaka, što nedostaje onima koji nemaju ovo stanje. Autori studije tvrde da, zbog fizioloških promjena koje je donio Barrettov jednjak, stanice unutar jednjaka počinju poprimati svojstva stanica probavnog trakta na koje se veže COVID.
Kada se to dogodi, stanice unutar jednjaka postaju osjetljivije na infekciju koronavirusom. Uz to, inhibitori protonske pumpe, koji se obično prepisuju za liječenje Barrettovog jednjaka, neutraliziraju želučanu kiselinu koja bi inače mogla ubiti virus u probavnom traktu osobe, što znači da bi hrana kontaminirana česticama COVID mogla potencijalno zaraziti osobe s Barrettovim jednjakom, prenosi msn.
To također može značiti da osobe s Barrettovim jednjakom koje
dođu u kontakt s respiratornim kapljicama zaraženim koronavirusom
mogu vjerojatnije razviti zarazu.