Sve se promijenilo i više ništa nije isto. Pandemija koronavirusa nas je prisilila da ostanemo doma, ali nas je i digitalizirala.
Ako nam se možda ne da kuhati ili nam nedostaje namirnica. Hranu, piće i sve iz trgovine zahvaljujući brojnim aplikacijama naručujemo na kućni prag.
Možda nema šetača, ali gradovi su prepuni dostavljača sa plavim, žutim i narančastim torbama.
U restoran ne možete sjesti, ali njihovu hranu možete jesti i to zahvaljujući ljudima koji nose i voze žute, plave, crne ili narančaste torbe. Nakon što se hrana pripremi dostavljači je kupe ispred restorana.
Dostava je bezkontaktna što znači da hranu uglavnom ostavljaju ispred vrata.
"Dođemo i pozvonimo. Imamo rukavice i maske. Dolazimo gore i obavezno udaljenost na dva metra ili ostavimo stvari. Kupce često ne vidimo, pošalju nam u aplikaciji da ostavimo ispred vrata i odaberu kartično plaćanje", objasnio je dostavljač Miroslav Pejić.
Osim po hranu, možete ih poslati i u trgovinu po primjerice toaletni papir ili gel za tuširanje.
"Dućani nažalost rade do 5, dostava radi do ponoć pa bi bilo dobro kada bi nam stožer dozvolio da i dućani mogu dostavljati nakon pet sati. U drugim zemljama dostavljamo i iz ljekarne, trenutno se pokušavamo dogovoriti i s Ljekarničkom komorom da to bude moguće i u Hrvatskoj", izjavio je Teo Širola, generalni menadžer Glovo Hrvatska.
Diljem zemlje tisuće je dostavljača koji rade za različite tvrtke. Njima nije lako, ali brojnima olakšavaju život u izolaciji.
"Stresno je jer trebamo paziti na više stvari te se trudimokorisnicima donijeti što sigurnije hranu da umanjimo rizik od zaraze", rekao je dostavljač Ivan Stefanović.
Ivan na dan ima oko 20 dostava.
"Počelo smo kao Wolt samo s hranom i restoranima,a sada je došlo vrijeme da nas možete poslati po jaja i ostale kućne namirnice", kazao je Stefanović.
Restorani koji nisu zatvoreni zbog korone ili potresa okrenuli su se dostavi.
"Ah gledajte nemoguće, ali ovo je danas moguće. Sve je bezkontaktno i prilagođeno. Posla nije ni blizu koliko bi imali da su terase otvorene i kad je lijepo vrijeme", izjavio je Luka Jureško, diretkor restorana Submarine.
Ali ipak rade, pa otkaza neće biti. Imaju približno 100 zaposlenih.
"Sigurno je neobično vidjeti prazan restoran, ali posla ima s obzirom na okolnosti. Danas smo sigurno jedno 100 burgera napravili do tri sata", kazao je Zvonimir Jordan, radnik u restoranu.
I burgeri i hamburgeri, i voće i povrće, uskoro možda i lijekovi. Dakle, restorani, tržnice i ljekarne sve dolazi do vas samo da ne izlazite iz kuće.