TEŽAK POVRATAK U NORMALU /

U epicentru zaraze koronavirusa posljedice se još osjećaju i nakon nekoliko mjeseci: 'Wuhan je kao teško ranjeno dijete!'

Image
Foto: Shutterstock

Sredinom kolovoza, slike sa zabave u vodenom parku u Wuhanu zgrozile su mnoge koji su taj potez opisali bešćutnim s obzirom na situaciju u ostatku svijeta.

7.9.2020.
14:40
Shutterstock
VOYO logo

Svake godine 25. kolovoza Kina slavi festival Qixi, svoju verziju Valentinova. Legenda kaže da su se pastir i tkalja, jednom sretan par, preselili na nebo gdje su postali zvijezde razdvojene Mliječnom stazom. Prema priči, mogu se sresti samo jednom godišnje kada svrake na nebu zajedno oblikuju most koji ih onda povezuje.

U centru grada Wuhana koji je bio epicentar zaraze koronavirusom u siječnju, parovi su se posebno veselili toj proslavi, prenosi TIME.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Dug je put do ozdravljenja /

Posljedice koronavirusa osjećaju se dugo nakon oporavka: Pluća su toliko oštećena, kao da se unutra nalazi staklo

Image
Dug je put do ozdravljenja /

Posljedice koronavirusa osjećaju se dugo nakon oporavka: Pluća su toliko oštećena, kao da se unutra nalazi staklo

33-godišnja Ding Hui zarazila se sredinom siječnja i uspjela je preživjeti nakon intubacije na odjelu intenzivne njege. Nakon što se oporavila, vratila se na posao i proslavila festival sa suprugom i bližnjima, a kaže da je napravila osam testova na koronavirus kako bi bila sigurna da se nije ponovno zarazila.

"Mislila sam je sasvim normalno otići nakon posla kući i zagrliti svog sina, ali nakon što sam se razboljela, to je bila najljepša stvar u mom životu", rekla je Ding za TIME.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pandemija koronavirusa nastavllja bijesniti u cijelom svijetu, a trenutno je zaraženo više od 27 milijuna ljudi. Indija je nedavno postavila rekord dnevnih slučajeva zaraze s više od 83 tisuće slučajeva u jednom danu. Međutim, u Kini, točnije, na takozvanoj mokroj tržnici u Wuhanu, gdje je prvi slučaj zaraze u svijetu i zabilježen, izbijanje zaraze čini se kao stara vijest.

U prilog tome ide kolektivni osjećaj olakšanja koji je prisutan među nakon što je Wuhan, grad od 11 milijuna ljudi, uspostavio jednu od najrigoroznijih karantena u svijetu koja je trajala punih 76 dana dok su vlasti pokušavale obuzdati munjevito širenje zaraze.

Ding kaže da se prijašnji problemi sada čine beznačajni. "Prije sam se htjela rastati od supruga nakon svake svađe, ali nakon što sam puštena iz bolnice, rekla sam mu da bez obzira što se dogodi u budućnosti, više nikad neću spomenuti rastavu", rekla je Ding.

Wuhan se još uvijek pokušava riješiti loših sjećanja i trauma vezanih uz početak epidemije, a nakon ponovne pojave zaraze u svibnju, neke od mjera opet su uspostavljene i svaki stanovnik Wuhana testiran je u razdoblju od dva tjedna. "Wuhan je kao teško ranjeno dijete, još uvijek se polako oporavlja", kazala je Ding.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pandemija postala propagandni alat

Tvornice i ostala poslovanja morala su se maksimalno prilagoditi postojećoj situaciji, a neka poduzeća i trgovine trajno su zatvorila svoja vrata. Mjere poticaja iznosile su 500 milijuna kineskih juana, odnosno, 73 milijuna dolara, a donesene su i nove porezne reforme.

Stanovnik Wuhana Jiang Qi bio je prisiljen zatvoriti svoju pivnicu The Number 18 Brewpub tijekom karantene, ali ljubitelji piva diljem Kine počeli su mu slati online narudžbe za pivo ne bi li pokazali solidarnost tijekom teških vremena. "Naše brojke svejedno pokazuju da ljudi iz Hubei provincije kupuju više piva. Odani kupci samo su odraz kvalitete našeg proizvoda", rekao je Jiang.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč napretku, oporavak Wuhana iskorišten je i u propagandne svrhe. Dok je američki predsjednik Donald Trump koristio kontroverzne izjave kako bi opisao virus poput 'Wuhan virus' ili 'Kung Flu', kineske vlasti iskoristile su situaciju kako bi opravdale postojanje kineskog političkog sustava. Valja spomenuti da je nekoliko članova obitelji zaraženih podnijelo tužbu protiv lokalnih vlasti zbog, kako kažu, zakašnjele reakcije u liječenju i zbrinjavanju oboljelih.

Kako će izgledati budućnost?

Sredinom kolovoza, fotografije zabave koja se održala u vodenom parku u Wuhanu postale su viralne i mnogi u SAD-u smatrali su da je njihova razuzdanost bešćutna uzevši u obzir stopu smrtnosti u ostatku svijeta.

Izvor zaraze do danas nije sa sigurnošću potvrđen, a vrijeme će pokazati kako će izgledati život s pandemijom koronavirusa. Neslužbena pretpostavka jest da je virus prešao s nepoznate životinje na mokroj tržnici Huanan Seafood na čovjeka, a ta je tržnica inače bila poznata po tome što su 'držali' i egzotične životinje. Sporna tržnica do daljnjeg je zatvorena.

"Kina je snažna zemlja. Zahvalna sam na tome što sam bila u Kini kad je pandemija počela. Da sam se zarazila u nekoj drugoj državi, vjerojatno ne bih bila živa danas", zaključila je Ding.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo