I dok još nije sigurno hoće li se granice u skorije vrijeme uopće otvoriti, smišljaju se strategije za spas sezone. Jedna je takozvana "Covid-19 putovnica". Postoje dvije opcije, da se turisti testiraju u svojim zemljama i pokažu potvrdu ili da se testiranje obavi na hrvatskoj granici.
- Cappelli: 'Dolazi kontrolirani turizam! Kada će Hrvati moći izvan zemlje? Nadam se krajem svibnja'
- Plan izlaska iz krize! Cappelli: 'Dogovoreno je donošenje protokola za putovanja na razini EU-a'
Tako je i ministar turizma Gari Cappelli kazao da na razini Europske unije mora postojati zajednički plan izlaska iz krize uzrokovane pandemijom koronavirusa, a on bi, između ostalog, uključivao donošenje zajedničkog protokola putovanja i svojevrsnu "putovnicu Covid-19".
Putovanja bi tako uključivala cestovni, željeznički, plovni i avio promet, a iako se inzistira na donošenju zajedničkogprotokola, Cappelli kaže da je dogovor o suradnji moguć i bilateralnim putem.
Političku odluku koče epidemiolozi, ali ako se nastavi ova povoljna situacija, popustit će i od 1. lipnja bi iz zemalja koje nemaju prevelik broj zaraženih mogli pristizati gosti.
No, ako se na razini Europske unije ne dogovori zajednički protokol za turistička putovanja, što neki stručnjaci uturizmu prognoziraju, onda bi Hrvatska mogla bilateralno dogovarati protokole dolaska turista, u krajnjoj nuždi bi se uspostavili turistički koridori, no ako se do lipnja situacija u nama emitivnim tržištima, poput Njemačke, Austrije, Češke, Mađarske i Slovenije sasvim smiri, a veliki su izgledi da će biti tako, onda ni ti koridori ne bi bili potrebni.
"Prepustimo epidemiolozima svake zemlje da nađu zajednički jezik, a ako to nije moguće, onda postoje bilateralni pregovori s pojedinim zemljama o načinu prelaska jednih kod drugih", rekao je za Jutarnji list Gari Cappelli.
Veljko Ostojić, direktor Hrvatske udruge turizma, pak kaže kako je izvjesnije da će se ići u bilateralne dogovore.
"Dobro je raditi na definiranju zajedničkih kriterija, međutim, izvjesnije je da se postignu određeni bilateralni dogovori sa zemljama u okruženju koji imaju dobru epidemiološku situaciju i koja su nama tradicionalna emitivna tržišta. Teško je očekivati da će se zajednički dogovor postići sa zemljama koje su i dalje pogođene, poput Italije, Španjolske i Francuske."
Ako bi se uspostavljali koridori, oni bi mogli funkcionirati na način da turisti direktno idu iz svog doma do željenedestinacije, bez posebnih posjeta nekim drugim sredinama. I to cestom, željeznicom, plovnim putem i aviolinijama.
No, cijeli je niz prepreka i zavrzlama, pa bi se provodili posebni pregledi na granicama, smanjio bi se kapacitet smještaja, pa bi hoteli otprilike mogli biti maksimalno popunjeni do trećine tih istih kapaciteta, isto bi vrijedilo za restorane, a klubovi teško da će dobiti dozvolu za rad prije jeseni. Cijeli je niz detalja koji će se morati usuglasiti i izvesti na adekvatan način, doznaje Jutarnji list.