Liječnici diljem SAD-a primaju znatno više poziva zbog trovanja sredstvima za čišćenje nakon što su stanovnici odlučili poslušati savjet predsjednika Donalda Trumpa. Neki si ulijevaju deterdžent u sinuse, a drugi grgljaju mješavinu izbjeljivača i vode za ispiranje usta.
Podsjetimo, Trump je na konferenciji za medije u Bijeloj kući je ustvrdio da dezinficijensi ubijaju virus u jednoj minuti, pa upitao zdravstvene stručnjake u stožeru „postoji li način da se učini nešto takvo, da se ubrizga dezinficijens?“. Kazao je kako se to treba provjeriti s liječnicima, no kako to njemu „zvuči zanimljivo“.
Liječnici, zdravstveni stručnjaci i proizvođači sredstva za čišćenje su nakon te izjave pozvali ljude da ne piju i ne ubrizgavaju sredstva za čišćenje. Znanstvena zajednica i brojni stručnjaci su optužili američkog predsjednika da je neodgovoran i da su njegove izjave "opasne".
On naknadno rekao da je njegova izjava sarkazam, a Bijela kuća objavila je da su predsjednikove riječi izvučene iz konteksta i poručila ljudima ne čine ništa bez savjeta liječnika.
VEZANE VIJESTI
Može izazvati smrt
Naš poznati toksikolog, profesor Franjo Plavšić upozorio je koliko je Trumpov savjet, glup i opasan, a u konačnici može imati smrtne posljedice.
"Zbog tog se savjeta može i umrijeti, jer kad klor dođe u doticaj s usnom šupljinom, jednjakom, ždrijelom i želucem, oštećuje probavni sustav. Ako je količina veća, može čak doći i do smrti ili vrlo teškog oštećenja organa, te velike i bolne traume. Ako se proguta Domestos, trebalo bi popiti vodu, ali ne smije se izazivati povraćanje", kazao je Plavšić, navodeći da je to sredstvo posebice opasno ako dođe do pluća.
U slučaju trovanja i oštećenja pluća, zbog ozbiljnosti stanja, pacijenti mogu završiti i na respiratoru.
"Važno je napomenuti da klor isparava, pa se zbog inhalacija toksičnih supstancija može dogoditi i edem pluća (nakupljanje tekućine u plućima), što je za život opasno stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju jer izaziva oštećenje propusnosti kapilarno-alveolarne membrane, pa je opskrba kisikom i izbacivanje ugljikova monoksida otežano ili potpuno prekinuto i može doći do brze smrti. Naime, ako klor dođe do želuca, može se pojaviti nagon za povraćanjem, pa potom može doći do aspiracije hipoklorita u pluća i do pojave edema opasnog za život", ističe Plavšić za Slobodnu Dalmaciju, te dodaje i da su ostala dezinfekcijska sredstva jako nadražujuća i potencijalno opasna.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo tako navodi da se za dezinfekciju, osim natrijeva hipoklorita, mogu koristiti etanol (70%), glutaraldehid (2%), izopropanol (50%), povidon-jod (10%, 1% joda), benzalkonijev klorid (alkil dimetil benzil amonijev klorid) (0,05%).
Sva ta sredstva, kaže Plavšić, mogu biti otrovna za organizam, posebice ako se unose oralno ili se ne pridržavamo uputa proizvođača.