Administracija Donalda Trumpa ponudila je "velike svote novca" kako bi dobila ekskluzivni pristup cjepivu protiv koronavirusa koji razvija jedna njemačka tvrtka, piše Politico.
''Samo za SAD''
Američki predsjednik Donald Trump je pokušao pridobiti kompaniju CureVac, čije je sjedište u Tübingenu, koja također ima odjele u Frankfurtu i Bostonu, da svoje istraživačko krilo preseli u Sjedinjene Države i razvije cjepivo "samo za SAD".
Glasnogovornik njemačkog ministarstva zdravstva potvrdio je američku ponudu i rekao da je Berlin "vrlo zainteresiran za osiguravanje da se cjepivo i aktivne tvari protiv novog koronavirusa razvijaju i u Njemačkoj i Europi".
U nedjelju popodne, njemačko ministarstvo zdravstva priopćilo je
Reutersu da je njihov glasnogovornik točno citiran u članku.
Potvrdili su da je Washington pokušao preuzeti biofarmaceutsku
tvrtku. Vladini izvori priopćili su da Berlin sada nudi
financijske poticaje CureVacu za ostanak u Njemačkoj.
Njemački ministar unutarnjih poslova Horst
Seehofer rekao je na tiskovnoj konferenciji u nedjelju
da je čuo za izvješća CureVac-a i da će o svemu biti riječi u
ponedjeljak na sastanku kriznog tima.
- New York i Los Angeles: Zatvaraju se restorani, barovi i kulturna okupljališta
- Potresno svjedočanstvo: 'Bio sam zdrav, ali zbog mjera samoizolacije imam simptome virusa'
Bijesne reakcije njemačkih političara
Richard Grenell, američki veleposlanik u Njemačkoj, napisao je na Twitteru da je izvješće Die Welta "pogrešno". Prošli tjedan predsjednik uprave CureVaca Daniel Menichella bio je među farmaceutskim predstavnicima pozvanima u Bijelu kuću da razgovaraju o razvoju cjepiva protiv koronavirusa s Trumpom, potpredsjednikom Mikeom Penceom i članovima predsjedničke operativne skupine za koronavirus.
U priopćenju za javnost tvrtka je navela da je Menichella američkim dužnosnicima rekao o cjepivima koja imaju u razvoju, te izrazio nadu da će eksperimentalno cjepivo biti spremno do početka ljeta.
Vijest je potaknula bijesne reakcije njemačkih političara koji su zahtijevali da Berlin učini sve što je moguće kako bi spriječio SAD da kontrolira pristup eventualnom cjepivu protiv koronavirusa.
"Američki režim počinio je krajnje neprijateljski čin", rekao je zastupnik socijaldemokrata Karl Lauterbach, koji je izjavio kako njemački zdravstveni radnici na prvim crtama borbe protiv koronavirusa, kao i ljudi širom svijeta, trebaju imati pristup nečemu što je razvijeno u Njemačkoj, te da nijedna zemlja ne smije biti u mogućnosti kupiti ekskluzivni pristup cjepivu.
"Kapitalizam ima ograničenja", zaključio je Lauterbach.