Virolog Marc Van Ranst odlučio se boriti protiv onoga što smatra dvjema najvećim belgijskim nevoljama: koronavirusa i flamanske ekstremne desnice. Van Ranst postao je belgijski Capak, te je sveprisutan na televiziji, a političke prepirke vodi i na društvenim mrežama.
Policijska zaštita
Čak je i voditelj radijske emisije i popularnog game showa. Toliko je popularan da se u Belgiji klade koju boju majice će nositi u svom idućem TV gostovanju. Iako se čini kao da su mnogi znanstvenici uplašeni zbog toga što se tema koronavirusa pretvorila u političku krizu i metu skeptika, Van Ranst se javno obračunava s neistomišljenicima i stoga je od ljeta pod policijskom zaštitom nakon prijetnji flamanske ekstremne desnice i antivaksera, piše Politico.
''Kad ova pandemija završi, bit će mu dosadno, pa će se odmah baciti na nešto drugo'', kazala je njegova kolegica Elke Wollants.
Znanstvenik se ne namjerava ispričavati za svoje stavove i korištenje svoje javne pozicije kako bi prokazao krajnju desnicu u belgijskoj regiji koja s kritikom gleda na belgijsko nošenje s pandemijom.
''Jednostavno ne podnosim ekstremne desničare. Zašto bi se akademici bojali reći što misle na glas?'', zapitao se Van Ranst.
U Belgiji je posebna politička situacija koja je znanstvenika još više gurnula u središte javnosti. Tijekom prvog vala, belgijski komplicirani zdravstveni sustav koji ima devet ministara zdravlja, doveo ga je u situaciju koju je opisao kao ''vakuum moći''.
"U određenom su se trenutku Van Ranst i drugi stručnjaci počeli osjećati odgovornima za donošenje politika", rekao je Maarten Vansteenkiste, psiholog sa Sveučilišta u Gentu koji je također savjetovao vladu o svojoj politici koronavirusa.
Obračun na Twitteru
"To je bilo zbog njihove uključenosti i osjećaja odgovornosti, ali čak se i stručnjaci ponekad moraju odvojiti od situacije, što znači da šute", dodao je Vansteenkiste.
Od jeseni, kad je Belgija dobila svoju prvu potpuno funkcionirajuću vladu u posljednjih nekoliko godina, je mirnije jer su političari preuzeli veću kontrolu nad načinom rješavanja krize.
"Ovo je mnogo ugodnije", rekao je Van Ranst. "Na početku pandemije istovremeno smo bili virolozi, krizni menadžeri i glasnogovornici. Sad kad premijerka i ministar zdravstva više komuniciraju i bolje se slažu, to je za nas manje posla, što je u redu."
'Doktor mržnje'
Njegova istaknuta uloga u pandemiji također je povećala pozornost nad njegovim političkim stavovima. Na Twitteru se Van Ranst često obrušava na političare desničarske flamanske nacionalističke stranke N-VA i krajnje desničarske Vlaamse Belang, nazivajući flamanske nacionaliste "ekstremnom desnicom".
Neposredno prije belgijskih izbora 2019., Van Ranst je kritizirao N-VA. Njegovi su komentari često dovodili do žestokih rasprava na društvenim mrežama s desničarskim političarima, što je rezultiralo time da ga je Theo Francken, jedna od vodećih figura N-VA, nazvao "doktorom mržnjom".
Van Ranst tvrdi da njegovi politički stavovi ne podrivaju njegov znanstveni rad jer "virusi nemaju političku boju" i "politika je previše važna da bi se prepuštala političarima".
Osim što je dobio prijetnje smrću zbog svojih političkih izjava, Van Ranst je tužio poduzetnika koji je povezan s flagmanskim nacionalistima, zbog poduzetnikovih izjava o šteti ekonomiji. Van Ranst je dobio parnicu.
Van Ranstov visoki profil doveo je do špekulacije o njegovim ambicijama. U nedavnom intervjuu priznao je da je "razgovarao" o ponudi da postane nacionalni ministar zdravstva s Connerom Rousseauom, čelnikom Flamanske socijalističke stranke.