"Iz ovih rezultata ne možemo donijeti definitivne zaključke, no promatranje rezultata liječenja hospitaliziranih pacijenata koji su primili lijek budi nadu", kazao je dr. Jonathan D. Grein, vodeći autor studije o učinkovitosti antivirusnog lijeka remdesivira u liječenju pacijenata zaraženih novim koronavirusom i direktor bolničke epidemiologije u Medicinskom centru Cedars-Sinai u Los Angelesu.
Krajem prošlog u New England Journal of Medicine objavljeni su podaci o liječenju tim lijekom pacijenata s teškim oblikom Covida-19. No, treba naglasiti da to nije bila riječ o kliničkom pokusu nego programu milosrdne primjene lijeka, u kojem se bolesniku omogućuje liječenje novim lijekom koji još nije odobrilo regulativno tijelo, pa je teško iz njih donositi definitivne zaključke.
Klinička slika se poboljšala kod 68 posto pacijenata
Od 53 pacijenata koji su primili lijek, sedam je preminulo nakon 18 dana, dok ih je 25 otpušteno iz bolnice. Autori studije tvrde da se klinička slika poboljšala kod 68 posto pacijenata koji su liječeni remdesivirom.
VEZANI ČLANCI
- Osam mogućih kandidata koje već imamo: Sve što trebate znati o potrazi za lijekom protiv koronavirusa
- Liječenje koronavirusa: Istražuje se čak 40 lijekova, dva cjepiva su u kliničkom ispitivanju
Od 53 pacijenata koji su testirani, 22 je bilo u SAD-u, 22 iz Europe ili Kanade i 9 iz Japana. U početku terapije remdesivirom, 30 bolesnika je bilo na respiratorima dok su četiri bila priključena na ECMO uređaje.
Iako su rezultati obećavajući i sami autori ističu da su potrebna daljnja istraživanja lijeka kako bi se konačno moglo zaključiti da je on zaista učinkovit u borbi protiv novog koronavirusa.
Antivirusni lijek dizajniran u pokušaju stvaranja lijeka protv ebole
Remdesivir je antivirusni lijek koji je dizajniran u pokušajima stvaranja lijeka protiv ebola-virusa, ali se tijekom tadašnjih kliničkih ispitivanja pokazao neučinkovitim, pa nije stavljen na tržište – sve do pojave dvaju epidemija uzrokovanih virusima iz porodice koronavirusa: SARS (Kina, Hong Kong, Taipei 2002/03.) i MERS (Saudijska Arabija 2012.).
Trenutno su u tijeku klinička ispitivanja u pet centara u SAD i Kini, od kojih neka upravo ulaze u fazu 3, posljednju prije službenog dobivanja odobrenja za kliničku uporabu, dr. Igor Berecki u tekstu koji je napisao za Bug.hr.