Italija "nije spremna" za ukidanje karantene dok je pravi broj zaraženih puno veći od službenog broja, upozorio je talijanski virolog Andrea Crisanti u četvrtak kada je objavljeno da je umrlo još 525 osoba, što je smanjenje u odnosu na 578 u srijedu.
Crisanti, profesor na Sveučilištu u Padovi, pomogao je suzbijanju epidemije u gradiću Vo, u pokrajini Veneto, piše njemačka agencija dpa.
"Zemlja definitivno nije spremna za ukidanje svih nametnutih restrikcija", rekao je Crisanti na videokonferenciji kojoj su prisustvovali članovi Udruge stranih novinara u Italiji.
"Jedna stvar koju smatram nužnom - nije učinjena. Riječ je o procjeni rizika nakon ponovnog otvaranja zemlje", kazao je. Dodao je kako je za procjenu ključan pravi broj zaraženih, što vlasti trenutno ne znaju.
Civilna zaštita u petak je objavila da je potvrđeno 3786 novih slučajeva zaraze, što je porast u odnosu na 2667 dan prije, dok je ukupno dosad zaražena 168.941 osoba.
U zemlji s drugim najvećim brojem umrlih nakon SAD-a u petak je objavljeno da je umrlo još 525 osoba, što je smanjenje u odnosu na 578 u srijedu.
Ukupno je umrlo 22.170 osoba u Italiji, uz dnevni porast u čevrtak od 2,4 posto.
Broj izliječenih porastao je za 2072 te su se ukupno oporavile 40.164 zaražene osobe u Italiji, a broj pacijenata na intenzivnoj njezi pao je ispod 3000 prvi put od 21. ožujka.
Karantena produljena do 3. svibnja
Međutim, Crisanti navodi kako su izvan statistike "tisuće" zaraženih.
"Postoje tisuće ljudi koji su doma i koji, kada nazovu nadležne, dobiju odgovor da ostanu kod kuće i ponovno nazovu ako im se stanje pogorša", kazao je Crisanti.
U Lombardiji, središtu epidemije u Italiji, postoji "skrivena santa leda slučajeva", dodao je.
- Doktori i sestre na prvoj crti obrane: 'Otišli smo u rat bez ikakvog oružja. Ne želimo se igrati boga'
- Koronavirusom zaraženo više od 2 milijuna ljudi: Oboljela i beba izoliranog plemena, ne zna se kako
Italija je u karanteni od 10. ožujka, a premijer Giuseppe Conte karantenu je produljio do 3. svibnja.
Vlada je pod velikim pritiskom da ublaži mjere zbog negativnih posljedica za gospodarstvo.
Najteže pogođene pokrajine Lombardija i Veneto zatražile su postupno omogućavanje poslovnih aktivnosti od 5. svibnja, uz socijalnu distancu i druge mjere opreza.