U proljeće 2020. kada je Italija bila jedna od najpogođenijih zemalja Europe s obzirom na novonastalu situaciju s pandemijom koronavirusa, cijeli kontinent ujedinio se u pomoći i zaprimao pacijente za koje više nije bilo mjesta u talijanskim bolnicama. Gotovo godinu dana kasnije, takva situacija odvija se u Portugalu, piše BBC.
Situacija je dramatično gora
Nacionalni zdravstveni sustav je preopterećen. Nedostaje kreveta i specijaliziranih medicinskih sestara, a u jednoj od bolnica javio se i vrlo opasan problem preopterećenosti sustava za dovod kisika.
Portugal je u prvom valu pandemije prošao relativno pošteđen velikih brojki, ali vrlo brzo je pohvatao prosjeke u smislu pozitivnih slučajeva u odnosu na populaciju.
Trenutno je situacija dramatično gora; u trećem valu koji je zahvatio zemlju u siječnju, s obzirom na brojke novozabilježenih slučajeva zaraze i smrti povezanih s Covidom-19 zemlja je trenutno pri vrhu svjetskih lista.
Broj dnevnih slučajeva zaraze trenutno je i do 10 puta veći od onog koji je zabilježen prošlog proljeća. Udio smrti slučajeva u siječnju čini 45 posto od ukupnog broja preminulih od početka pandemije u toj zemlji. Karantena koja je u zemlju uvedena 15. siječnja ima učinka te smanjuje transmisiju, ali Portugal se i dalje bori s ogromnim brojem aktivnih slučajeva.
Prema podacima od 3. veljače, u Portugalu je zabilježeno 164,513 aktivnih slučajeva. Na bolničkom liječenju je njih 6684, a na odjelu intenzivne njege leži 877 pacijenata. Od Covida-19 preminulo je 13.257 ljudi. Treba uzeti u obzir i činjenicu da Portugal ukupno broji nešto više od 10 milijuna stanovnika. Broj pacijenata na bolničkom liječenju trenutno je i do pet puta veći nego u proljeće.
Kola hitne pomoći čekala 12 sati
Ricardo Mexia, predsjednik Portugalske Asocijacija liječnika u javnom zdravstvu kazao je da je situaciji u Portugalu presudilo olakšavanje Covid mjera tijekom Božića, ali napomenuo je i da je ubrzano širenje novog, britanskog soja koronavirusa pridonijelo tome da ima sve više mladih pacijenata na bolničkom liječenju.
S oko šest slobodnih kreveta na odjelima intenzivne njege u čitavom Portugalu, veći problem je ipak nedostatak specijaliziranog osoblja i opreme.
Medicinsko osoblje, 50 respiratora i 150 kreveta doći će iz Njemačke, ali to i dalje neće nadoknaditi činjenicu da su na deseci tisuća medicinskih sestara i tehničara, poglavito specijalista, emigrirali iz zemlje u proteklim godinama.
Situacija je najgora u regiji oko glavnog grada Lisabona. Bolnica u Amadori, sjeverno od glavnog grada, prošlog je tjedna žurno premijestila na desetke pacijenata u druge bolnice u regiji zbog preopterećenosti sustava za dovoda kisika.
Preko rijeke Tejo prošlog su tjedna kola hitne pomoći stajala u redu više od 12 sati ispred glavne bolnice u Almadi, dok se njezin odjel za hitnoće borio se naglim priljevom pacijenata. Snage civilne zaštitite tada su postavile trijažne šatore.