Podaci s ourworldindata stranice pokazuju da Hrvatska i Srbija imaju gotovo identične stope smrtnosti, unatoč činjenici da Srbija nabavlja daleko više cjepiva i generalno je procijepila više ljudi, piše 24 sata.
Cijepe više, a smrtnost nam je ista?
Uz sve afere oko cjepiva i problema koje je Europska unija imala s proizvođačima, u Hrvatskoj je do sada cijepljeno oko 120.000 ljudi, a nedavno je otpočela i druga faza cijepljenja.
Kod nas je potrošeno malo manje od šest doza cjepiva na sto stanovnika, što je gotovo četiri puta manje nego u Srbiji. Ne smijemo zaboraviti niti činjenicu da Srbija uvozi više cjepiva, između ostalog i ona ruska i kineska koja još uvijek nisu odobrena na razini Europske agencije za lijekove pa tako još uvijek nisu dostupna ni kod nas.
Dakle, Srbija cijepi više, ali smrtnost im je gotovo jednaka kao i u Hrvatskoj, oko 2,33. Zanimljiv je podatak i da Izrael, koji je jedan od prvaka u cijepljenju na globalnoj razini, ima stopu smrtnosti od 2,26 posto.
Problem dolazi s novim sojevima
Iako bi na prvu ovo mogao zvučati kao znak da Hrvatska radi nešto bolje, možebitno po pitanju mjera, od Srbije i Izraela, epidemiolog Branko Kolarić za 24 sata kaže da nije baš tako i da i dalje treba veliku pažnju obratiti na cjepivo.
"S novim sojevima, bude li broj zaraženih rastao, nama će, zbog mnogo manje procijepljenosti, broj mrtvih rasti mnogo više nego u Srbiji, a pogotovo Izraelu. Sad smo na maloj smrtnosti jer ona za zaražavanjem zaostaje oko tri tjedna. No broj umrlih može nam opet porasti i do deset puta poraste li i broj zaraženih zbog novih sojeva", pojašnjava Kolarić koji je ujedno u član Vladina Znanstvenog savjeta.
U situaciji s novim sojevima koji bi mogli biti, a u nekim zemljama Europe već jesu, okosnica trećeg vala, cijepljenje više ljudi moglo bi biti itekako pogodno za zemlje koje to učine.