PRINTANJE VIZIRA /

Splitski student smislio kako liječnicima pomoći u borbi protiv koronavirusa, uključile se i kolege

Nestašicu zaštitne opreme djelomično bi trebao riješiti avion s robom koji stiže u Hrvatsku iz Kine

25.3.2020.
13:44
VOYO logo

Dok nekoliko hrvatskih kompanija testira materijale radi domaće proizvodnje maski, splitkim liječnicima pomažu studenti Elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje. Počeli su 3D printanje vizira koji se koriste u splitskom KBC-u, a priključili su im se kolege iz cijele Hrvatske.

VEZANE VIJESTI


3D printer radi na printanju vizira za liječnike, kako bi im se cijelo lice zaštitilo od koronavirusa. Sve je osmislio student splitskog FESB-a Slaven Damjanović: ''Ono što mi izrađujemo je nosač koji se izrađuje na 3D printeru, a na njega mi montiramo prozirnu foliju koja služi kako bi se to držalo na glavi''.

Za printanje nosača jednog vizira je potrebno oko dva i pol sata, a njegova upotreba krajnje je jednostavna, objašnjava Damjanović: ''Liječnik nakon što stavi svoju masku, on preko nje stavlja ovu također kapu i ovaj vizir, dakle, i on njega štiti pri svakom doticaju, prskanju i slično.))

Na poziv Hrvatskog studentskog zbora, akciji printanja pridružili su se i ostali pa se viziri sada izrađuju u više od 24 grada, a Mateo Marušić, predsjednik Hrvatskog studentskog zbora poručuje: ''Trenutno imamo u pogonu oko 200 3D printera, svi ti ljudi rade od svojih kuća, koriste svoj materijal, uključili su se samoinicijativno u ovu akciju''.

Priliku da ih prvi isprobaju dobili su liječnici splitskog KBC-a, kaže Krešimir Dolić, zamjenik ravnatelja KBC-a Split: ''Prvi znači, s terena, od naših kolega koji ih već koriste – hvalevrijedne su njihove reakcije. Dapače, vrlo su zadovoljni i kažem da će nam zasigurno pomoći da se lakše nosimo sa svim onim izazovima koji nas čekaju''.

Viziri su tražena roba i u drugim hrvatskim bolnicama pa potpredsjednica Hrvatskog studentskog zbora Josipa Smoljo poručuje: ''Stvorili smo listu koja je raspoređena prema prioritetima, ali se nadamo da ćemo u nekom kraćem vremenskom roku moći zaista opskrbiti sve ili barem većinu medicinskog osoblja Republike Hrvatske''.

Da bi u tome i uspjeli, treba im još više printera i materijala za rad, a Marušić objašnjava: ''Trenutno ovim postupkom možemo napraviti 1000 vizira dnevno, ali nadamo se da će se uključiti i neke veće firme tako da možemo napraviti serijsku proizvodnju''. A sve to kako bi zaštitili one koji štite nas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo