Znanstvenici brazilskog Instituta Oswaldo Cruz uspjeli su kroz korištenje transmisijskog elektronskog mikroskopa snimiti točan trenutak u kojem SARS-CoV-2, koronavirus koji izaziva bolest COVID-19 uspijeva zaraziti stanicu i to odmah nakon što je prošao kroz njezinu ovojnicu.
- Pripremite se! Novo istraživanje pokazalo da će ova kriza trajati duže no što smo mislili
- Okretanje oboljelih od koronavirusa na trbuh može spasiti život, evo i zbog čega...
Brazilski sutračnjaci objasnili su kako su se za pokus koristili virusom izoliranim iz uzorka prikupljenog brisom nosa i grla zaražene osobe.
Primjerice, na slici snimljenoj mikroskopom koji uvećava i do dva milijuna puta vidi se kako nekoliko čestica koronavirusa, prilazi stanici, prolazi kroz staničnu membranu i ulazi u citoplazmu. Inače, SARS-CoV-2 je na slici vidljiv kao crne točkice.
Naime, s obzirom da je i ovaj koronavirus, kao cijela njegova "porodica", RNA virus, replicira se u citoplazmi. Dakle, taj trenutak ulaska u nju ujedno je i trenutak kad dolazi do infekcije. Nažalost po "domaćina", stanica je na kraju uništena, a virus nastavlja isto činiti i s onima oko nje.
Za pokus su korištene stanice zelenogafričkog majmuna. Njega u znanstvenim krugovima nazivaju i "zelenim zamorcem" jer se često koristi u laboratorijskim pokusima kao zamjena za čovjeka.