važno je biti odgovoran / Specijalistica školske medicine: 'Molimo roditelje koji su pozitivni da o tome obavijeste školu'

Image
Foto: Shutterstock

Veći problem od djece su roditelji koji ne ništa ne prijave školi

22.10.2020.
17:34
Shutterstock
VOYO logo

Od samog početka ove školske godine u javnosti postoje polemike oko toga trebaju li djeca zbog pandemije koronavirusa odlaziti na nastavu ili je pohađati online. I dok jedni misle kako je odlazak u školu dobar, kako za fizičko, tako i za psihičko zdravlje djece, ima i onih smatraju da se treba vratiti online nastavi.

Nije potrebno povlačenje

Slobodna Dalmacija razgovarala je s prim. dr. sc. Željkom Karin, specijalisticom školske medicine koja je ujedno i ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije (NZJZ SDŽ).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Mišljenja sam da djeca trebaju pohađati nastavu u svojim školama i da još uvijek nije vrijeme za njihovo "povlačenje" iz škola i slanje na online nastavu. Takav scenarij povratka na online nastavu, kao što je to bilo u proljeće ove godine, ne bi se smio dogoditi prije mogućeg eksponencijalnog rasta broja oboljelih. Dakle, sve do tada, prema mojem mišljenju djeca trebaju ići na nastavu'', izjavila je dr. Karin.

Sve će pratiti epidemiolozi i specijalisti školske medicine. Odluke će biti donesene prema situaciju na terenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Mi svakodnevno pratimo situaciju i istini za volju imamo već neke škole u Županiji koje su na online nastavi, kao i razredi u kojima su se pojavili pozitivni slučajevi na koronavirus. Kod pojave svakog pozitivnog djeteta u nekom razredu uvodimo mjere samoizolacije i uvodi se i online nastava'', objasnila je dr. Karin.

No, nisu najveći problem djeca koja su pozitivna. Puno veći su problem roditelji, koji su pozitivni i čija su djeca u samoizolaciji, a oni o tome ne obavještavaju školu u koju njihovo dijete ide.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Molimo roditelje koji su pozitivni na koronavirus i koji su svoju djecu ostavili u samoizolaciji svojih domova da o tome izvijeste školu koju pohađa njihovo dijete. Zašto? Pa, upravo zato da bi epidemiolozi mogli aktivno pratiti situaciju u razredu koji pohađa njihovo dijete i da bi mogli reagirati u slučaju opasnosti, odnosno da bi mogli reagirati u slučaju i najmanje naznake da se virus pojavio u tom razredu'', kazala je liječnica.

Image
KORONAKRIZA /

Liječnici uputili apel: 'Nalazimo se u iznimno ozbiljnoj situaciji. Daljnje širenje epidemije ovisi o ponašanju svih građana'

Image
KORONAKRIZA /

Liječnici uputili apel: 'Nalazimo se u iznimno ozbiljnoj situaciji. Daljnje širenje epidemije ovisi o ponašanju svih građana'

''Ako roditelji ne jave da im je dijete u samoizolaciji, zbog nekog pozitivnog člana obitelji, taj razred, u koji dijete ide, ne može se epidemiološki obraditi, jer nitko i ne zna da bi u njemu moglo biti nešto sporno'', dodala je dr. Karin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosta je slučajeva u kojima su djeca koja pohađaju osnovnu školu, iz škole, i ne znajući da su pozitivni na koronavirus, "donijeli bolest" kući i tako ugrozili svoje roditelje, bake i djedove, kao i rodbinu.

''Savjetujemo da se roditelji i djeca suzdrže od prevelike bliskosti, te savjetujemo roditelje, čija su djeca u "spornim" razredima, a još nisu pozitivna ili su možda već pozitivna, da kod kuće nose zaštitne maskice i na neki način, u stanu "izoliraju" svoje dijete, koje bi moglo biti pozitivno. Drugog načina nema'', rekla je dr. Karin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo