na izmaku snaga /

Situacija s koronom sve ozbiljnija, zdravstveni sustav puca po šavovima: 'Umorni smo, svi jedva čekamo da to završi'

Da situacija nije dobra ni u COVID bolnici, govori i to da je ostavku podnio i voditelj bolničke službe za kvalitetu.

27.10.2020.
7:25
VOYO logo

Jučer su na snagu stupile nove, strožije epidemiološke mjere pa Hrvatska više nije jedina zemlja na svijetu gdje na svadbama i sličnim veseljima može dernečiti 200 ljudi.

Od jučer na svadbama i pogrebima ne smije biti više od 30 ljudi, ali učinak tih mjera tek ćemo vidjeti. Ali ono što se već sada vidi je preopterećenost postojećeg sustava, osobito u Zagrebu. Prema našim informacijama do kraja tjedna, cijela bolnica u Dubravi će postati Covid bolnica, dakle uopće više neće primati ostale pacijente. 

Image
NAČELNIK SEKTORA ZA PRIPRAVNOST ZA RTL /

'U Areni je postavljeno 500 kreveta, mi ćemo osigurati sve što je potrebno, nadamo se da neće biti potrebna'

Image
NAČELNIK SEKTORA ZA PRIPRAVNOST ZA RTL /

'U Areni je postavljeno 500 kreveta, mi ćemo osigurati sve što je potrebno, nadamo se da neće biti potrebna'

Ali smještaj bolesnika bar za sada neće biti problem, za njihov prihvat već je spremna Arena i drugi objekti. Više brinu vijesti da nedostaje lijekova, osoblja i organizacije posla, zbog čega jedan pacijent navodno nije dobio obrok. Iz Dubrave pak tvrde da rade u izvanrednim okolnostima i apeliraju da se ne radi drama ondje gdje je nema jer je i bez toga ima dovoljno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Da pucamo sad već po šavovima..."
"Radni dan nema ni početka ni kraja, iskreno da vam kažem..."
"Svi jedva čekamo da to završi, umorni smo, jako...''
"Situacija je ozbiljna."

Koliko ozbiljna, govori i pismo anonimne liječnice iz KB Dubrava, koja je napisala da u bolnici nema ni lijekova ni hrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Svakodnevno bolesnici ne dobivaju obrok. U respiracijskom centru ne postoji adekvatna količina lijekova. Svakodnevno primam pritužbe za neadekvatnu higijenu bolesnika (nedostatak sapuna, ručnika za ruke, nedostatak tuševa i broja sanitarnih čvorova). Prilikom preseljenja bolesnice srednje životne dobi u respiracijskom centru nije bila dostupna boca s prijenosnim kisikom jer je kisik bio potrošen.''

Predstojnica intenzivne u Dubravi kaže da liječnici i sestre rade u teškim uvjetima, ali da situacija nije baš takva.

"Doista mi je žao da jedni neprovjereni, medijski napisi bacaju sjenu na rad našeg respiratorno-intenzivističkog centra u Dubravi. Međutim, nipošto se ne može reći da nema lijekova, infuzije i da nema onoga što je prijeko potrebno za skrb o našim bolesnicima", rekla je Jasminka Peršec, predstojnica Klinike za intenzivnu njegu iz KB-a Dubrava.

Dubrava se bori s odlaskom medicinskog osoblja

Ali da situacija u COVID bolnici nije dobra, govori i to da je ostavku podnio i voditelj bolničke službe za kvalitetu. Evo što je napisao:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Prvenstveno smatram da odgovornost leži u neučinkovitom vodstvu, neadekvatnom znanju i sposobnosti za upravljanje specifičnom krizom u kojoj se KBD nalazi već 7 mjeseci.''

Osim s Covidom, Dubrava se bori i s odlaskom liječnika i medicinskih sestara. Od početka godine, kako doznajemo otišlo je 200 medicinskih sestra, a samo u zadnjih tjedana i dvojica kardiologa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako je samo 50 posto opisanog istina znači da je stanje zabrinjavajuće i ozbiljno alarmantno. Ukoliko je tanje takvo onda ta ustanova se ne bi smjela koristiti za liječenje pacijenata dok se ti uvjeti ne promijene", kazala je Ivana Šmit, predsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječnika

Ministar Beroš je zbog toga u bolnicu poslao inspekciju i potvrdio da neki pacijenti nisu dobili obroke na vrijeme. Neslužbeno, Dubrava bi do kraja tjedna trebala postati isključivo COVID bolnica. 

''Razgovarao sam s koordinartorom za bolničko liječenje covid 19 pozitivnih bolesnika, on mi je rekao da je zbog prijema 40 bolesnika kako koji dan moguće da netko ne dobije vrijeme obrok što smatram nedopustivim pa sam poslao inspekciju da sagledamo kakvo je stanje'', rekao je ministar Beroš.

Stotinjak pacijenata liječi se u Klinici za infektivne bolesti Fran Mihaljević koja je jutros bila puna do zadnjeg kreveta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Tijekom dana smo otpustili 14 pacijenata, koji mogu nastaviti kućno liječenje. Dobar dio tih kreveta je već popunjen, naš prijemni trijažni trak radi tako da je za očekivati da će to sutra ujutro klinika opet biti puna'', rekao je Ivan Puljiz, predstojnik Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević.

Pacijenta je puno, ali ne i lijekova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Očekujemo sada svaki dan remdivizil, a ovih drugih lijekova imamo. Bila je nestašica, ali ga očekujemo'', dodao je Puljiz. 

U Arenu se ne vraćaju pjevači ni koncerti, nego kreveti i madraci.

U pomoć pozvani studenti i umirovljeni liječnici

Svi se nadaju da će biti kao na proljeće i da će ovi kreveti ostati neiskorišteni, ali brojke ne idu tome u prilog. Od jutra se unose i slažu kreveti i madraci koji su bili spremljeni u skladištu u Jastrebarskom. Pacijenti će biti smješteni na prvom i trećem katu u ukupno 420 kreveta, a na drugom katu će biti 50 kreveta za medicinsko osoblje.

A garderoba broj 10 postaje ljekarna. Sve će koordinirati liječnici iz bolnice Sestara Milosrdnica. Ovdje neće biti teško bolesni pacijenti, nego oni kojima je potreban nadzor jer se zbog kroničnih bolesti ne mogu liječiti kod kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sanitarni čvorovi su po cijeloj dvorani, zato je odabrana ova dvorana za tako nešto. Uvjeti su odlični. Nema utičnica, ali svaki krevet će biti ograđen paravanom, a uz njega će biti stolica na koju će se moći staviti medicinske potrepštine i slično", kazao je i dodao kako postoji i apoteka za medicinske radnike koja je odvojena pleksiglasom'', rekao je načelnik Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Mladen Vinković.

U problemu su velike, ali i male bolnice poput one u Zaboku gdje se uopće ne zna koliko ima pozitivnih pacijenta jer 380 uzoraka još nije obrađeno, iako su uzeti prije tjedan dana. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Moram reći da je zaraženo 15 sestra, 7 liječnika, u samoizolaciji je 30 sestara i 5 liječnika'', rekao je Tihomir Vančina, ravnatelj Opće bolnice Zabok.

Upomoć su pozvani studenti, ali i liječnici u mirovini iako su rizična skupina. I na taj poziv HUBOL-a odazvao se umirovljeni intenzivist dr. Vladimir Gašparović. U mirovini je tri ipol godine.

''Sve je manji ljudi koji mogu raditi iz ovih ili onih razloga, netko je bolestan, netko ide u samoizolaciju, a opterećenje bolničkog sustava je iz dana u dan veće. To je bio razlog. Tim više što sam se ja sa zatajem disanja i cirkulacije bavio svoj radni vijek", kazao je Gašparović.

Oko 40 liječnika u mirovini se javilo da stižu u pomoć, ali teško je pomoći sustavu koji boluje od nedostatka medicinara, lijekova i opreme.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo