Njemačka trenutno na tjednoj razini razmjerno broju stanovnika ima nekoliko puta manje umrlih od covida u odnosu na, primjerice, jednu Hrvatsku. O postotku cijepljenog stanovništva da se ne govori.
Unatoč tome, tamošnje medicinske i liječničke organizacije i agencije, kao i političke vlasti, pogoršanje epidemiološkog stanja vide kao dovoljno ozbiljno da se razmišlja o novim epidemiološkim mjerama.
Predsjednik Savezne liječničke komore Klaus Reinhardt u intervjuu za Der Spiegel bez uvijanja je iznio mjeru za koju smatra da bi bila opravdana i učinkovita:
"Moguće je da ćemo morati u slučaju daljnjeg rasta broja zaraženih provesti javnu raspravu o uvođenju lockdowna samo za necijepljene. Ja bih to smatrao opravdanim ako bio se radilo o tome da se osigura funkcioniranje bolničke zdravstvene skrbi."
Reinhardt je to izjavio u trenutku kad u Njemačkoj nitko ne smatra, s jedne strane, da bi uvođenje općeg lockdowna imalo smisla u trenutku kad je barem jednom cijepljeno 69,3 posto svog stanovništva, uključujući i djecu, dok s druge strane još je uvijek dovoljno necijepljenih da se delta varijanta koronavirusa ubrzano širi.
Ukupno starijih od 12 godina, u Njemačkoj je barem jednom dozom cijepljeno 78 posto stanovništva.
Prema podacima nacionalnih epidemioloških službi, tjedni prosjek oboljelih na 100.000 stanovnika Njemačke na današnji dan je 139. U Hrvatskoj je to na današnji dan čak 537 oboljelih od covida tjedno na svakih 100.000 stanovnika.
U posljednjih tjedan dana u Njemačkoj je dnevno prosječno umiralo od covida po 88 ljudi. U Hrvatskoj, pak, od covida posljednjih dana umire po 26 ljudi. Kako Njemačka ima dvadesetak puta više stanovnika od Hrvatske, u slučaju Njemačke to znači nešto malo više od jednog umrlog dnevno od covida na svakih milijun stanovnika.
U Hrvatskoj, nasuprot tome, ako bi se uzelo da naša zemlja ima 4 milijuna stanovnika, ovakve brojke bi značile 6,5 umrlih od covida dnevno na svakih milijun stanovnika, odnosno oko šest puta više nego u Njemačkoj.
Hrvatska je do danas uspjela cijepiti 47 posto stanovništva, puno manje od njemačkih 69,3 posto. Što se tiče predsjednika njemačke liječničke komore, glavnina problema u ovom trenutku, posljedično i opasnosti raspada zdravstvenog sustava, svodi se na cijepljenje:
"Pandemija je postala pandemija necijepljenih. U međuvremenu su svi dobili mogućnost cijepiti se i time steći jednu relevantnu razinu zaštite."
Rekao je da bi se mjerama ubuduće trebalo ići onoliko daleko koliko su bolnice i zdravstveni radnici opterećeni, kao i to da, što se njega tiče, odgovornost uvelike sada ide na dušu necijepljenima koji su to mogli.