U Češkoj je registrirano 1.400 ljudi koji su se zarazili koronavirusom više puta, a reinfekcije su, navodno, skočile u posljednjih mjesec dana kada je bilo poznato manje od 200 ovakvih slučajeva.
Češka, jedna od pandemija najpogođenijih država Europe, bilježi porast reinficiranih, a stručnjaci smatraju kako je do te situacije došlo zbog velikog broja oboljelih tijekom "jesenskog vala".
Što je reinfekcija?
Porast reinficiranih koronavirusom u Češkoj potvrđuje mogućnost da se covid-19 može dobiti više puta, iako valja napomenuti da ti slučajevi nisu tako česti. Općenito, reinfekcija znači da se osoba inficirala i razboljela pa oporavila, a onda ponovo inficirala. Stručnjaci napominju kako možemo očekivati reinfekcije tijekom daljnjeg razvoja pandemije.
Ipak, SARS-CoV-2 je potpuno nova vrsta koronavirusa i pitanje imuniteta je jedna od najvećih nepoznanica. Još nije poznato stvara li infekcija imunitet od ponovljene infekcije.
Reaktivacija ili reinfekcija?
Identificiranje i prepoznavanje ponovljene infekcije nije jednostavno iz razloga što je potrebno vrijeme da se pojave novi napadi virusa. Zdravstvene službe moraju voditi računa o tome da su navodni slučajevi zaista reinfekcije jer se ostaci koronavirusa mogu zaržati tjednima u organizmu pa se ponovo manifestirati.
Kako bi se razlučilo što je reinfekcija, odnosno novi ulazak virusa u organizam od onoga što je već postojeći koronavirus koji izaziva imunološki odgovor, teško je zbog uzimanja uzoraka i praćenja. Joel Mossong, glavni epidemiolog i šef genomike mikrob pri Luksemburškoj nacionalnoj zdravstvenoj upravi ističe da koronavirusi izazivaju dugotrajne infekcije. “Mogu se zadržati duže u različitim dijelovima tijela, ne samo u respiratornim zonama”, rekao je za The British Medical Journal.
Koliko su česti slučajevi reinfekcije?
Malo se zna o zaštiti od ponovljenih infekcija SARS-CoV-2, ali dvije birtanske studije su otkrile da imunitet može trajati najmanje pet do šest mjeseci nakon infekcije. Upravo zbog toga se dolazi do zaključka kako je ponovna infekcija SARS-CoV-2 rijetka i da se javlja kod manje od jedan posto osoba koje su prethodno bile pozitivne na SARS-CoV-2.
S druge strane, jedna danska studija je pokazala kakO je prethodna infekcija mlađim od 65 godina pružala oko 80 posto zaštite od ponovne infekcije, dok je osobama starijim od 65 godina pružala je 47 posto zaštite. Prema tome, vjerojatnije je da će starosna grupa ponovo dobiti covid-19.
Povećavaju li mutacije rizik od reinfekcije?
Dvije varijante SARS-CoV-2 koje se brzo šire, povezane su s povećanim rizikom od ponovne infekcije zbog veće vjerojatnosti da će sojevi izbjeći imunitet izazvan prvom infekcijom, piše Washington Post.
Prema zasad poznatim podacima izglednije je da će P.1 (poznatiji kao brazilski soj) izazvati ponovnu zarazu. Za taj soj su znanstvenici procijenili da je 2,5 puta prenosiviji od prijašnje varijante, a prosječna vjerojatnost ponovljene infekcije procjenjuje se na čak 6,4 posto.
Ako se pita pojedine znanstvenike, postizanje imuniteta krda još uvijek nije validna opcija. Kako biste bili što sigurniji, slušajte već dobro poznate savjete stručnjaka, a to su održavanje fizičke distance, nošenje zaštitne maske i redovno pranje ruku.