Pamet u glavu / Savjeti stručnjaka: Evo što ova kriza točno znači za vaš džep i kako ne upasti u još veće dugove

Image
Foto: PIXSELL/Vijesti.hr

Koronavirus nosi važne pouke o načinima upravljanja vlastitim novcem

17.3.2020.
13:10
PIXSELL/Vijesti.hr
VOYO logo

Karantena zbog koronavirusa za mnoge će značiti i financijske teškoće, ali i priliku za usvajanje odgovornijeg financijskog ponašanja.

Zbog pandemije koronavirusa mnogo će ljudi ostati bez dijela ili cijele svoje plaće, a na koliko dugo, ovisit će o trajanju karantene. Za neke će izostanak s posla biti veliki financijski problem zbog kojeg će se morati zadužiti i tako imati buduće obveze vraćanja duga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje je koliko prosječni građanin ima financijskog kapaciteta za obranu protiv krize, odnosno ima li ga uopće?

Stopa rizika od siromaštva u Hrvatskoj je visokih 19,3 posto, a s plaćanjem računa kasni 17 posto građana, podaci su Državnog zavoda za statistiku. Za njih bi predstojeći tjedni i mjeseci mogli biti tragični. Nekoliko izgubljenih tjedana plaće moglo bi značiti nemogućnost kupnje hrane i plaćanja režija, kao i to da ne mogu udovoljiti zdravstvenim preporukama, čak i kad to žele, piše portal Štedopis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rigorozna karantena na koju se, sudeći prema najavama, sprema Hrvatska, imat će pogubne posljedice za ekonomiju te će porasti nezaposlenost  i nelikvidnost, a jedna od posljedica bit će porast siromaštva i recesija gospodarstva. Najugroženijim građanima malo će pomoći odgoda rate kredita o čemu se tek trebaju dogovoriti banke, HNB i Vlada, jer će im to doći na naplatu kao dodatak na redovne rate u budućnosti.

Pred nama su tjedni  prilagodbe na izvanredne okolnosti, a koronavirus nosi važne pouke o načinima upravljanja vlastitim novcem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo su savjeti stručnjaka:

- Fokusirajte na svoje osobne financije: na potrošnju, troškove, prihode, ciljeve i štednju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Krenite od osobnog proračuna i pridržavajte se plana. Imati pisani plan svojih prihoda i troškova za određeno vrijeme, obično mjesec dana, najbolji je način da vidimo na što trošimo novac i kako to možemo smanjiti. Prvo, napravite popis svih svojih troškova i odredite prioritete plaćanja. Drugo, popišite svoje prihode. Ako su vam ukupni prihodi, kao i većini građana, manji od ukupnih rashoda, znači da ćete i dalje gomilati dugove.

- Preuzmite kontrolu nad svojim novčanim tokom. Naime, vaša potrošnja određena je iznosom novca s kojim raspolažete svakog mjeseca, a za većinu građana plaća je jedini izvor prihoda. Odredite prioritetne troškove –  za hranu i stanovanje, lijekove, ratu kredita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Stvarajte fond štednje za crne dane. Naime, kad je novac u pitanju, uvijek bismo trebali biti spremni na loše stvari koje bi se jednog dana mogle dogoditi.

Preispitajte što vam je doista neophodno

Osnovna pravila financijske pismenosti ista su za dobra i za loša vremena: da živimo prema svojim mogućnostima, odnosno da trošimo manje nego zarađujemo kako bi nam ostalo za štednju, te da stvorimo fond za hitne slučajeve u slučaju iznenadnih događaja koji za nas mogu značiti financijski gubitak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karantena zbog koronavirusa je prilika da "skenirate" svoj osobni proračun. Ova pandemija i samoizolacija pokazat će što nam je zaista važno u životu te je prilika da preispitamo svoje preferencije i stavove prema novcu. Koliko je naš lifestyle nametnut izvana (kao i ova pandemija), a koliko je rezultat naših stvarnih potreba i socijalnih odnosa? Kako se osjećamo na svom poslu? Osjećamo li se sigurno? Jesmo li dobrog zdravlja? Imamo li obitelj koja ovisi o nama?

Sada je pravo vrijeme da provjerite jeste li na pravom putu. Pogledajte svoju cjelokupnu financijsku situaciju u kontekstu svojih ciljeva i naučite što je potrebno da biste ih ostvarili, jednom kada ova kriza prođe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potrošačko društvo u kojem živimo svojski se trudi da kupujemo i trošimo na stvari koje nam ne trebaju i da zaboravimo na ono što nam je zaista bitno. No ova nas je pandemija na najteži način podsjetila na temeljnu činjenicu: novac je (samo) sredstvo pomoću kojega ostvarujemo svoje ciljeve, a pravilnim odnosom prema novcu možemo nadolazeću recesiju prebroditi lakše i s manje stresa, piše Štedopis.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo