Roditelji 11 djece pozitivne na koronavirus iz đakovačkog vrtića "Sunčev sjaj" u velikim su problemima zbog propisanih mjera sprečavanja širenja zaraze i određene samoizolacije, na što su upozorili nadležne institucije. No, propisi su propisi i zaključak cijele priče je da se oni provode kako bi građani bili sigurni od opasnosti koju bolest predstavlja.
Naime, nakon testiranja na koronavirus 25. lipnja u vrtiću, dan kasnije roditelji su doznali da su im djeca pozitivna. Zbog toga im je određena mjera samoizolacije od dva tjedna. Ali, tu je nastao nesporazum. Ogorčeni roditelji javili su nam se za pomoć i tvrde da im je rečeno kako se tih dva tjedna računa od 19. lipnja, a ne 26., jer se koronavirus tada pojavio u vrtiću. No, odgovorni tvrde da se računa dva tjedna od pozitivnog nalaza.
Nije tu kraj problemu nastalom zbog nesporazuma. Jer, do 2. srpnja vrijedila je odredba da oboljeli iz samoizolacije mogu izaći 28 dana od dijagnoze, da bi od tog datuma vrijedilaodredba o 14 dana. Uz to, svi kontakti moraju ostati još 14 dana nakon u izolaciji. To znači da sve skupa traje 28 dana. Od 2. travnja do 2. srpnja ukupno je sve trajalo 42 dana.
Bernard Kaić objašnjava
"Siguran sam da su im epidemiolozi sve objasnili kako treba, došlo je do nesporazuma, valjda su se krivo razumjeli ili roditelji nisu željeli to razumjeti iz razloga što im mjere ne odgovaraju. Naime, svi su kriteriji na snazi od 2. travnja, koji kažu da oboljeli mogu izaći iz izolacije nakon 28 dana od početka bolesti, a 2.7. smo to izmijenili i stavili nove kriterije koji kažu da oboljeli mogu izaći 14 dana nakon početka bolesti. Ispočetka se nije znalo mnogo toga o virusu pa smo imali mjeru o 28 dana", kazao nam je voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a Bernard Kaić pa nastavio:
"Istina jest da WHO preporuča izlazak nakon deset dana, a Britanci nakon sedam dana, ali mi smo se odlučili za nešto sigurniju varijantu od 14 dana, baš kao i mnoge druge zemlje. Primjerice, Australija i SAD provode mjere kao mi. Također, karantena za bliske kontakte uvijek je bila ista i shvaćam da se to roditeljima ne sviđa. Ali, ne možemo znati kad se bolest točno povukla pa je najsigurnije gledati da tih 14 dana za kontakte krene od dana kad je isteklo 14 dana zaraženoj osobi."
Pojasnio je dodatno još jednu nejasnoću...
"Ako je dijete bilo u kontaktu sa zaraženom osobom, onda mora provesti 14 dana u izolaciji i ukoliko nema simptoma ni znakova bolesti, roditelji ne moraju nakon toga provesti nikakve dodatne dane u izolaciji. Možda je oko toga nastao nesporazum, ali to je na snazi od 2. travnja. Naš cilj je maksimalno smanjitiprijenos bolesti u populaciji i ne činimo ništa na svoju ruku, niti kontra građana", zaključio je Kaić.
Ipak, roditelji su prijavili slučaj pravobraniteljici za djecu Helenci Pirnat Dragičević, koja je zatražila jasno i nedvosmisleno očitovanje o propisima. Što će i dobiti, potvrdio nam je Kaić. Samo, teško će to zaustaviti ogorčenje, ljudi moraju biti 28 dana u izolaciji, a taj period računa se od dana testiranja, koje se provelo tjedan dana nakon utvrđivanja opasnosti. Uz to, samo testiranje ostavilo je posljedice na psihičko stanje djece vrtićke dobi jer je, kako tvrde roditelji, bilo poprilično stresno i bezobzirno.
Šteta po psihu djece
Stoga, zapravo je u cijeloj priči najveći problem psihičko stanje i psihologinja Ida Juranić pojasnila nam je kako se roditelji mogu postaviti u ovakvoj situaciji. Od napada, optužbi i bijesa nemaju ništa jer propisi su propisi, posebno u ovako osjetljivim slučajevima. Zato moraju gledati kako najbezbolnije proći težak period.
"Biti 28 dana u izolaciji je teško nama odraslima, a kamoli djeci. No jadikovke će samo dodatno pogoršati stvari. Roditelji se u izolaciji s djecom susreću sa čestim problemima. Roditelj u izolaciji ima brojne uloge koje stvaraju dodatne pritiske. Oni su i odgojitelji, kuhari, zabavljači, učitelji, čistači, a moraju raditi i svoj posao. Kako bi se smanjila napetost koju izazivaju brojne obveze roditelji mogu dogovoriti smjene čuvanja djece kako bi se drugi roditelj mogao odmoriti", rekla nam je psihologinja Ida Juranić.
Naglašava da je u ovako zahtjevnim situacijama izuzetno važno da roditelji budu dobro jer tek kada su roditelji dobro moći će svojoj djeci pružitimir, ljubav i podršku koji su neophodni za dječje mentalno zdravlje.
"Zdrava komunikacija je neophodna za očuvanje odnosa. Naučite djecu asertivnom izražavanju, vještini koja će im biti od pomoći cijeli život. Kroz asertivnost se stvara ravnoteža između vlastitih i tuđih potreba. Dječje svađe možete usmjeriti na međusobni dogovor. Kada se dijete izrazi asertivnomporukom npr. "Kada vičeš, osjećam se ljuto jer me ne poštuješ. Molim te tišim tonom reci što želiš od mene.", vjerojatnost postizanja dogovora je puno veća", kazala je i zaključila:
"Prisjetite se razloga zašto volite svoju obitelj, uživajte u ljubavi i pronađite razloge za radost u sitnicama koje se događaju svaki dan."