vrlo logično / Riječki stručnjak dr. Trobonjača vrlo jasno objasnio zašto švedski model u Hrvatskoj ne bi funkcionirao

Image
Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Pitanje je koliko će dugo trajati imunost koju smo stekli cijepljenjem, objašnjava stručnjak

11.10.2020.
13:56
Igor Kralj/PIXSELL
VOYO logo

Prof. dr. Zlatko Trobonjača s Katedre za fiziologiju, imunologiju i patoziologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci progovorio je za Novi list o situaciji s koronom, cjepivu i švedskom modelu. 

Tako je objasnio da kod pronalaska cjepiva treba proizvesti milijarde doza i distribuirati ga, a taj proces traje godinama. A isto tako da je pitanje koliko će dugo trajati imunost koju smo stekli cijepljenjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, ako imunost bude kratka, to znači da ćemo se morati revakcinirati, a to onda otvara pitanje nuspojava daljnjih cijepljenja.

Objasnio švedski model

Trobonjača se dotaknuo i deklaracije iz Massachusettsa, a čiji je cilj razvijanje kolektivnog imuniteta koji bi trebao eliminirati širenje koronavirusa i zaštititi starije kao i rizične skupine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Švedski model možda može funkcionirati u zemljama poput Švedske, ali ne i u zemljama kao što je Hrvatska. U Švedskoj se mladi osamostaljuju u dobi od 18 do 20 godina kada odlaze iz roditeljskih domova dok kod nas ta dob u prosjeku iznosi oko 35 godina te mnogi mladi žive u višegeneracijskim kućanstvima pa je na ovaj način nemoguće zaštiti starije osobe, objasnio je Trobonjača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ako voliš
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo