Svjetska zdravstvena organizacija objavila je da je pušenje povezano s većim rizikom od ozbiljnog obolijevanja od Covida-19 i smrti kod hospitaliziranih pacijenata. WHO ipak nije specificirao koliko je taj rizik veći, piše AP.
U znanstvenom članku objavljenom ovoga tjedna, UN-ova zdravstvena organizacija je pregledala 34 objavljene studije o povezanosti pušenja i Covida-19, uključujući vjerojatnost zaraze, hospitalizacije, razvijanja težeg oblika bolesti i vjerojatnost smrti.
WHO piše da pušači čine 18 posto hospitaliziranih pacijenata zaraženih koronavirusom, te da postoji značajna povezanost između toga jesu li pacijenti pušači i težine bolesti, vrste liječenja koja je potrebna i rizika pacijenata od smrti.
U travnju je skupina francuskih znanstvenika objavila malu studiju koja je ukazivala na to da su pušači u manjoj opasnosti od zaraze te su planirali testirati tu teoriju nikotinskim flasterima na pacijentima i zdravstvenim radnicima, no rezultate te studije je znanstvena zajednica kritizirala zbog premalo podataka.
WHO sada tvrdi da dokazi ukazuju na to da je pušenje povezano s razvijanjem težih oblika bolesti i smrti kod hospitaliziranih pacijenata, te pušačima preporučuje da prestanu pušiti, javlja AP.
Pandemija se ne smiruje
Inače, na press konferenciji u srijedu je direktor WHO-a dr. Tedros Ghebreyesus upozorio da se pandemija ne smiruje, te da je 60 posto slučajeva prijavljeno u zadnjih mjesec dana.
Dr. Tedros je ponovio da se u borbi s pandemijom treba imati "sveobuhvatan pristup". Treba pronaći slučajeve zaraze, testirati i liječiti svaki slučaj, pronaći i izolirati sve kontakte, opremiti i obučiti zdravstvene djelatnike i educirati građane da se sami zaštite. "Nije stvar samo u testiranju. Niti samo u fizičkom distanciranju. Ni samo u maskama. Morate raditi to sve", rekao je direktor WHO-a, koji je upozorio da se mogu očekivati žarišta kako zemlje budu popuštale mjere, ali moraju imati spremne mjere kako bi obuzdale njihovo širenje.