Za covid potvrde nadležno je Ministarstvo zdravstva. No mnogima je još nejasno kako doći do EU digitalnih covid-potvrda.
"Dio građana je tražio dodatne informacije za dobivanje EU digitalne COVID potvrde o preboljenju pa je potrebno naglasiti da se ona izdaje osobi koja je preboljela COVID-19 i to 11. dan od datuma prvog pozitivnog PCR testa koji je evidentiran u sustavu. Takva potvrda je valjana 180 dana od datuma prvog pozitivnog PCR testa koji je evidentiran u sustavu. Potvrda o preboljenju se ne izdaje temeljem brzog antigenskog testa, što je utvrđeno prijedlogom uredbe o EU digitalnim COVID potvrdama", stoji u objašnjenju HZJZ-a.
EU digitalnu covid-potvrdu o testiranju može zatražiti osoba koja ima negativan nalaz PCR testa ili brzog antigenskog testa, javlja Index.
"Negativan nalaz brzog antigenskog testa ne smije biti stariji od 48 sati od trenutka uzimanja brisa, a potvrda se izdaje na razdoblje od 48 sati od uzimanja uzorka. Negativan nalaz PCR testa ne smije biti stariji od 72 sata od trenutka uzimanja brisa, a potvrda se izdaje na razdoblje od 72 sata od uzimanja uzorka", navode u HZJZ-u.
Negativni brzi antigenski testovi su važeći za dobivanje covid-potvrde, dok pozitivni brzi antigenski testovi, kao dokaz o preboljenu koronavirusa, nisu važeći za dobivanje spomenute potvrde.
Probleme koji su se pojavili komentirala je i predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) Nataša Ban Toskić.
"Drugi je dan otkako je krenulo izdavanje digitalnih covid-potvrda i čini se da će biti problema s izdavanjem iste. Naime, mi liječnici obiteljske medicine koga god smo cijepili njega smo i upisali u e-cijepi se. No nama se zadnja dva dana javljaju oni koji su negdje cijepili, ali nisu registrirani na ispravan način u cijepni karton. Sad nam ti pacijenti dolaze sa zahtjevom da im naknadno upišemo cijepljenje. Međutim, mi to ne možemo, to može jedino ovlašten cjepitelj. Dakle, pacijente vraćamo da odu na ono mjesto gdje su primili cjepivo", kazala je Ban Toskić.