Konferencija stožera /

Novi rekord po broju novozaraženih koronavirusom! U 24 sata imamo 358 novooboljelih: 'Dva doma u Splitu su izvori zaraze'

U protekla 24 sata zabilježeno je 358 novih slučajeva pa je broj trenutno oboljelih (aktivnih slučajeva) u Hrvatskoj danas 2352

26.8.2020.
13:40
VOYO logo

Nacionalni stožer civilne zaštite održao je konferenciju za medije i objavio da smo danas imali novi rekord po broju novozaraženih koronavirusom u Hrvatskoj. 

U protekla 24 sata zabilježeno je 358 novih slučajeva pa je broj trenutno oboljelih (aktivnih slučajeva) u Hrvatskoj danas 2352. Među njima je 174 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 10 pacijenata. U protekla 24 sata testirano je 3228 osoba. Nema preminulih danas, izvijestio je ministar zdravstva Vili Beroš na početku konferencije. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U Splitu su detektirana nova žarišta"

Ministar Beroš je kazao da je u Splitsko-dalmatinskoj županiji 136 novooboljelih, u Zagrebu 58, Šibensko-kninskoj 33. To su županije s najviše novooboljelih.

"U Splitu su detektirana nova žarišta. To je nekoliko teretana i fitness centara, nekoliko restorana sa zaraženim osobljem, utakmica nižih kategorija natjecanja gdje su pozitivni i sudionici i gledatelji te dva doma za starije u Splitu", kazao je Beroš i dodao da su od županijskog stožera dobili prijedlog novih mjera, a u nacionalnom stožeru je pripremljena odluka o uvođenju mjera za područje Splitsko-dalmatinske županije. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar unutarnjih poslova i predsjednik Stožera Davor Božinović kazao je da su se usuglasili s prijedlozima županijskog stožera te će odluka stupiti na snagu od večeras u ponoć.  

Image
Druženje na Hvaru /

Beroš o nepridržavanju mjera i slici s Badrić: 'Građani trebaju vjerovati Stožeru. Nisam to trebao napraviti'

Image
Druženje na Hvaru /

Beroš o nepridržavanju mjera i slici s Badrić: 'Građani trebaju vjerovati Stožeru. Nisam to trebao napraviti'

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak odgovorio je na pitanje kada će se zapošljavati novo medicinsko osoblje koje bi trebalo pomoći u testiranju.

"Više od 300 studenata završava medicinu godišnje i to bi nam u epidemiologiji bila značajna pomoć kada bi oni mogli po 2 mjeseca boraviti kod nas. Uključili smo vojne epidemiologe, oni ih imaju pet. Mi smo jednu epidemiologicu zamolili za pomoć na području Ličko-senjske županije. Idemo paralelno na završene doktore medicine i druge zdravstvene djelatnike koji nam mogu pomoći, a ima na HZZ-u", rekao je Capak te dodao da se nada da će od sljedećeg tjedna imati neko rješenje. 

Novi uređaj za testiranje

Za pomoć u testiranju je kazao da je to već malo teži problem. "HZJZ je kupio instrument kakav ima infektivna klinika i mi ćemo kroz desetak dana uspostaviti rad uređaja i u HZJZ i tako značajno podići broj pretraga", kazao je. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zasad ne preporučamo izraelske maske"

Na pitanje o izraelskim maskama koje su postale jako popularne među građanima, Capak je rekao da još nemaju certifikat da bi ih preporučili pa su zamolili za konzultacije i HALMED koji je zadužen za registraciju medicinskih proizvoda.

"Zasad još nemamo odgovor o tome jer se pretražuje literatura. Ono što zasad mogu reći je da ne preporučam da se te maske nabavljaju, ali ako dobijemo literaturnu potvrdu ili certifikat, naravno da ćemo preporučiti da se i te maske koriste", rekao je Capak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjere za Splitsko-dalmatinsku županiju

Ministar Božinović je odgovorio na pitanje koje odluke stupaju na snagu od ponoći.

"To se odnosi na Splitsko-dalmatinsku županiju. Obvezno nošenje maski za lice u zatvorenim prostorima ugostiteljskih objekata dok se ne konzumira hrana, piće i napitci. Na svadbama može biti najviše 50 osoba, na ostalim privatnim svečanostima i proslavama najviše 20 osoba, na sahranama najviše 50 osoba, ne smije se izražavati sućut bliskim kontaktom, obustavlja se održavanje karmina, na svim društvenim okupljanjima obvezno je održavanje svih propisanih epidemioloških mjera, a ako se održavaju u zatvorenom prostoru obvezno je nošenje maski za lice i održavanje distance od minimalno 2 metra, vlasnici ugostiteljski objekata moraju vršiti nadzor mjera, obustavlja se rad teretana, fitness centara i druge organizirane rekreacije na području županije, sportska natjecanja se mogu održavati samo bez gledatelja, zabranjuju se posjeti i izlasci iz domova za starije te se preporučuje rad u smjenama gdje je moguće", kazao je Božinović i najavio da će pojačati inspekcije na terenu. 

"Uvijek postoji mogućnost kažnjavanja. Nadamo se da neće biti potrebe za time", kazao je Božinović.  

Na pitanje ima li broj zaraženih veze s misom za Veliku Gospu u Sinju, Božinović je kazao da su oni županijskim stožerima prepustili da detektiraju gdje su žarišta. "Mi im vjerujemo i nemamo razloga za sumnju. Moramo voditi računa koliko se mjere uklapaju kad je u pitanju cjelokupni teritorij Hrvatske. Da nije pristup prema žarištima i lokalnim sredinama, alternativa je horizontalan pristup. Najveće žarište je u Splitsko-dalmatinskoj županiji i tamo se sada donose mjere", kazao je Božinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje kako objašnjavaju zatvaranje teretana i fitness centara, a mise se i dalje služe, Božinović je kazao da su mjere donesene na 14 dana. "Ukoliko ima argumenata da se nešto izdvoji u smislu restriktivnih mjera, mi ćemo to prihvatiti", rekao je Božinović.

Božinović je kazao da se ne razmišlja o potpunom zatvaranju Splitsko-dalmatinske županije. "Ovo je jedina mogućnost kako izbjeći zatvaranje, s ovim točkastim mjerama", kazao je Božinović. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjed protv Stožera

Na pitanje o najavljenom prosvjedu protiv Stožera, Božinović je rekao da u demokraciji svatko može izraziti svoje mišljenje.

"S jedne strane postoje grupacije građana koji zagovaraju restrikcije i strože mjere, a s druge strane oni koji su protiv. Mi smo tu da balansiramo", kazao je Božinović te dodao da u ovoj fazi nema potrebe za zatvaranjem.   

Ministar Beroš je kazao da će se oboljelima Covid-19 priznavati kao profesionalna bolest onima koji su se zarazili na radnom mjestu. 

"Prosječna dob hospitaliziranih 65 godina"

Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević, Alemka Markotić, kazala je da su trenutno u Klinici hospitalizirano 47 bolesnika, od kojih je troje na respiratoru, a još 7 bolesnika je na povećanoj potrebi za dobivanjem kisika. Prosječna dob je oko 65 godina, a raspon je od 26. do 90 i nešto godina. "Veći broj bolesnika ima srednje teški oblik bolesti. Zadnjih tjedan dana imamo nešto povećani broj prijema. Dnevno se primi novih 3-5 bolesnika. Kod jednog dijela je malo teži oblik bolesti", kazala je Markotić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ima li dovoljno radnika za testiranje?

Od jučer je testirano više od 3000 ljudi, u Zagrebu više od 1000 ljudi, na pitanje imamo li dovoljno radnika za testiranje, Capak je odgovorio da otprilike polovina njihovih mikrobiologa radi na koronavirusu. Alemka Markotić je objasnila da u procesu testiranja je uključeno transport uzoraka i primanje uzoraka, označavanje, prenošenje iz tubica u druge tubice u kojima se to testira.

"Organizirati testiranje u aparatu, kreirati i provjeriti nalaze i poslati nalaze i poslati podatke na nekoliko adresa. Jako puno je različih poslova", kazala je Markotić i dodala da sve to ne obavljaju mikrobiolozi. "Trenutmo kod nas rade tri tima sa 18 ljudi i rade od 7 ujutro do ponoći ili 1 ili 2 ujutro dok aparat ne završi svoje", kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bizaran proboj u Varaždinu

Ministar Beroš je kazao da je 130 zdravstvenih djelatnika pozitivno, a 631 je u izolaciji, a spomenuo je i dva doma za starije u Splitu. "U Varaždinu su imali proboj na vrlo bizaran način. Riječ je o pozitivnom mlađem bolesniku nakon čega je 24 zdravstvena djelatnika u izolaciji. Ponudio sam ravnatelju pomoć, ali on se u ovom trenutku snalazi", kazao je Beroš. 

"Kada je riječ o tretiranju bolesnika u zdravstvenim ustanovama, nikada ne možemo znati imaju li oni Covid ili nemaju i to je uvijek određeni rizik. Zato i jesu ove nove smjernice donesene koje ponekad izazivaju veće čekanje", kazao je Beroš. 

"U Splitu su dva doma za starije detektirana kao izvor zaraze. Nekoliko korisnika je smješteno u KBC Split", kazao je Beroš.  

Krunoslav Capak je kazao da sigurno nije točan podatak da za 58 posto zaraženih ne znaju kako su se zarazili.  Kazao je i da su stručnjaci odlučili da je dovoljno 15 minuta za prilagodbu u vrtiću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo