Nasumično kliničko ispitivanje čiji su rezultati objavljeni u časopisu JAMA Network Open, pokazalo je da vitamin C i cink ne pomažu s ublažavanjem Covid simptoma, prenosi CNN.
Unatoč popularnoj upotrebi ovih dodataka za liječenje simptoma prehlade, nova studija pokazala je da od njih nema koristi za liječenje Covid-19 bolesti, čak ni u većim dozama. Zbog dobivenih podataka koji nisu bili impresivni, studija je ranije prekinuta.
''U ovom slučaju, nažalost, ova dva dodatka nisu opravdala svoju popularnost'', rekla je dr. Erin Michos sa sveučilišta Johns Hopkins.
U kliničkom ispitivanju sudjelovale su četiri grupe odraslih pacijenata koji su se oporavljali kod kuće. Tri grupe dobile su visoku dozu cinka i vitamina C. Četvrta grupa primala je standardnu njegu (odmor, mnogo tekućine, lijekovi za smanjenje temperature) bez spomenutih dodataka.
No, visoke doze kod pacijenata koji su primali ove cink i vitamin C ipak su izazvale neke neugodne nuspojave. ''Pacijenti su prijavljivali simptome poput mučnine i povraćanja, proljeva i grčeva u trbuhu'', kazala je dr. Michos.
Često korišteni dodaci
Mnogi se okreću korištenju cinka i vitamina C kako bi ublažili simptome prehlade i gripe. Vitamin C je antioksidans koji igra ključnu ulogu u jačanju imuniteta, dok cink može pomoći stanicama da se bore s infekcijom.
Znanstvenici nastavljaju istraživati vitamine i dodatke prehrani koji bi pomogli u liječenju Covida-19. Izvode se i nasumična ispitivanja u kojima se ispituje pomaže li vitamin D.