Split, odnosno Splitsko-dalmatinska županija, u praćenju stope obolijevanja i umiranja od COVID-a u Hrvatskoj naglo je iskočio iznenađujućim trenutkom od prije deset dana kad je ministar zdravstva Vili Beroš na konferenciji za novinare rekao:
"Imamo četiri slučaja omikrona u Zagrebu i četiri u Splitu."
Malo je reći da je bio neočekivan komentar ravnateljice NZJZ-a iz Splita Željke Karin:
"Nama nitko ništa nije javio i vi ste nam prvi glas."
Bilo je to 15. prosinca.
Prekjučer, pak, premijer Andrej Plenković, apelirajući na građane da se malo primire, jer se po cijeloj Europi žestoko širi varijanta omikron, kazao da se "u Hrvatskoj zaraza brže širi u Dalmaciji".
Dva dana poslije dnevni epidemiološki izvještaj kaže da je u posljednjih 24 sata od 3271 novooboljelih u Hrvatskoj, u Splitsko-dalmatinskoj županiji čak 499, odnosno ugrubo malo više od jedne šestine.
Pravi problem je to što je ispalo da je to rezultat testiranja 1040 ljudi, što znači da je stopa pozitivnih oko 50 posto. A to je u epidemiološkom smislu alarmantno. Od danas utvrđenih umrlih 47 ljudi u cijeloj Hrvatskoj, na Splitsko-dalmatinsku županiju otpada sedam.
Prema podacima HZJZ-a, s današnjim danom Splitsko-dalmatinska županija daleko je najslabije procijepljena u Hrvatskoj. Jedina ima manje od 40 posto stanovnika cijepljenih s barem dvije doze cjepiva, i to ne malo manje od 40 posto, nego samo 35,95%.
Uopće, postotak pozitivnih na testiranjima blizu ili oko 50 posto već nekoliko dana se primjećuje u ovoj srednjodalmatinskoj županiji. U srijedu 22. prosinca objavili su da je od 1396 testiranih građana pozitivno na koronavirus bilo njih 596.
Dan poslije, pozitivnih je bilo 530 na 1205 testiranih, a na Badnjak otkriveno je 515 koronapozitivnih na 1150 obrađenih testova.
Na nacionalnoj razini, pak, postotak pozitivnih bitno je manji, primjerice danas to je otprilike jedna trećina, 3217 pozitivnih na 9680 testiranih na području cijele Republike Hrvatske.