Nakon što je ministar zdravstva i socijalne skrbi Velike Britanije Matt Hancock u ponedjeljak rekao da je pronađena nova varijanta koronavirusa to je izazvalo popriličnu paniku u svijetu te su se pojavila brojna pitanja - od toga je li se time ponašanje virusa promijenilo i hoće li to utjecati na cjepivo.
Kako stručnjaci objašnjavaju, iako mutirani virus zvuči instinktivno zastrašujuće, ali mutiranje i promjena je ono što virusi čine te nema jasnih dokaza da se nova varijanta može lakše prenijeti, izazvati ozbiljnije simptome ili učiniti cjepivo beskorisnim.
No, znanstvenici pomno prate virus koji je otkriven na jugoistoku Engleske jer promjene virusu nekada mogu omogućiti brže širenje i suprotstavljanje cjepivu, ali nekada ne moraju imati nikakav učinak. I zato treba pratiti što se događa, piše BBC.
"Premda se pojavila nova varijanta virusa koja se širi dijelovima Velike Britanije, moguće je da se to dogodilo potpuno slučajno", rekao je profesor molekularne virologije na Sveučilištu Nottingham Jonathan Ball, objasnivši da je važno proučavati genetske promjene i razumjeti kako utječu na ponašanje virusa. Dok se to ne napravi, svaka tvrdnja o potencijalnom utjecaju virusa bit će preuranjena.
Kod pojave nove varijante virusa prvenstveno se mora odgovoriti na jedno pitanje je li se virus počeo drukčije ponašati te će trebati eksperimenti u laboratoriju da bi se utvrdilo je li ova varijanta doista bolja od svih ostalih. Drugo pitanje na koje treba dati odgovor je kako je virus mutirao.
"Ima iznenađujuće velik broj mutacija, više nego što bismo očekivali", rekao mi je prof. Nick Loman iz UK Genetics Consortium. Ponovno će trebati još laboratorijskih studija da bismo stvarno shvatili što se događa.
Profesor Alan McNally sa Sveučilišta u Birminghamu rekao je: "Znamo da postoji varijanta, ne znamo ništa o tome što to biološki znači. Prerano je davati bilo kakve zaključke o tome koliko je ovo važno ili ne".
No, Hancock je poručio da u ovom trenutku treba istaknuti da ništa ne sugerira da je veća vjerojatnost da nova varijanta izazove ozbiljniji oblik bolesti, a zadnje kliničke informacije su da je vrlo malo vjerojatno da ta mutacija ne bi reagirala na cjepivo".