SITUACIJA IDE NA BOLJE /

Ovako se Europa bori s virusom: Slovenija i Srbija za tjedan dana imat će blaže mjere od Hrvatske!

Frizerski i kozmetički saloni, teretane, zanatski obrti, hoteli... Sve je spremno za otvaranje

21.4.2020.
16:24
VOYO logo

Mjere protiv širenja koronavirusa ne ublažavaju se samo u Hrvatskoj već diljem Europe jer situacija je nešto povoljnija u većini država, osim Italije, Španjolske, Francuske i Velike Britanije.

Ali, što se tiče ostalih, počeli su korak po korak činiti zaokret kako bi se što lakše i spremnije vratili u neku normalniju svakodnevicu, kako bi gospodarstvo funkcioniralo i kako se ne bi kriza produbila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve mjere po europskim državama vrijedno se prikupljaju na stranici koronavirus.hr i bilježe abecednim redom.

ALBANIJA

U sljedeća tri tjedna najavljeno je postupno otvaranje gospodarstva. Od 20. travnja dopušta se podizanje aktivnosti poduzeća u području poljoprivrede, ribarstva i drugim sektorima, uz certifikat Ministarstva zdravstva i pod točno određenim epidemiološkim uvjetima. Od 27. travnja s radom bi trebale početi taksi-službe i otvaraju se brojne trgovine: odjećom, cvijećem, hranom za ljubimce, namještajem, igračkama, audio i videoopremom i druge. Dopušteno je kretanje pješaka u urbanim područjima i bez pratnje drugih osoba od 5 ujutro do 13 satii to radi osnovnih potreba kao što je odlazak u trgovinu po hranu, u ljekarnu, ili zbog hitne zdravstvene situacije. Nema okupljanja više od dvije osobe i dužno je pridržavati se fizičke udaljenosti od dva metra. Na snazi je i policijski sat od subote u 13 sati do ponedjeljka u 5 ujutro. Međunarodni prijevoz tereta je dopušten, zatim promet vozila koja distribuiraju esencijalne proizvode ili usluge, a dopuštena je i dostava hrane na kućnu adresu. Zabranjen je rad barovima, restoranima, pubovima, noćnim klubovima, teretanama itd. kao i pružanje usluga u  stomatološkim poliklinikama te organiziranje bilo koje aktivnosti koja dovodi do okupljanja ljudi. Zatvorene su obrazovne ustanove i vjerski objekti, šoping centri, knjižnice, knjižare, muzeji, trgovine s odjećom i obućom, cvjećarne, saloni za uljepšavanje. Nisu dopuštene rekreacijske ni sportske aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

AUSTRIJA

Austrija je 14. travnja dopustila otvaranje trgovina površine do 400 četvornih metara i vrtnih centara pod vrlo strogim sigurnosnim propisima. Sljedeće mjere ublažavanja najavit će se za kulturni sektor i druga događaja, a postoje izgledi i za ublažavanje mjera vezanih za sportske objekte. U cilju je i da se od 1. svibnja ponovno otvore sve trgovine, trgovački centri i frizeri, a od sredine svibnja i restorani, uz pridržavanje strogih epidemioloških mjera. Od 13. travnja nošenje zaštitnih maski postalo je obvezno i u javnom prijevozu, nakon što su maske još prije uvedene kao obvezne u supermarketima i ljekarnama. Ograničenje kretanja ostaje na snazi, a izlazak iz kuće dopušten je radi odlaska na posao ili u trgovinu, radi podrške drugim osobama ili odlaska na svježi zrak i bavljenja sportom. Škole će ostati zatvorene do sredine svibnja, a matura i završni ispiti provodit će se pod posebnim uvjetima.

BELGIJA

Vijeće nacionalne sigurnosti odlučilo je produžiti mjere koje su na snazi do 3. svibnja. No, dopušteno je otvaranje DIY trgovina i vrtnih centara uz pridržavanje pravila fizičke udaljenosti. Dopustit će se i da osobe u domovima za starije, ustanovama za njegu i ustanovama za osobe s invaliditetom posjeti jedna osoba, rođak ili prijatelj, pod uvjetom da ta osoba dva tjedna nije pokazala simptome bolesti i to uvijek mora biti ista osoba. To će se primijeniti i na osobe koje žive same i koje ne mogu napustiti svoj dom. Prije kraja kolovoza neće biti održavanja masovnih događaja, kao što su festivali. Građani trebaju boraviti kod kuće kako bi se što je više moguće izbjegao kontakt izvan obitelji, osim kada idu na posao, u trgovinu, liječniku, u poštu, banku, ljekarnu, po gorivo ili u pomoć potrebitima. Vježbanje na otvorenom je dopušteno, ali uz pridržavanje mjera socijalne distance. Također, ljudima se preporučuje da se kreću, a ne da primjerice, satima sjede u parku. Javni prijevoz treba biti tako organiziran da se osigura socijalna udaljenost, a trgovine hranom, ljekarne, trgovine hranom za kućne ljubimce i kiosci ostaju otvoreni.

BOSNA I HERCEGOVINA

Federacija BiH produljila je sve mjere zbog koronavirusa do 30. travnja. Federalna uprava civilne zaštite 6. travnja dobila je rok od 48 sati da osigura šatorske prostore za privremeni boravak državljana BiH koji ulaze u Bosnu i Hercegovinu na graničnim prijelazima: Orašje, Velika Kladuša/Maljevac, Bosanski Šamac, Kamensko, Gorica, Bosansko Grahovo/Strmica, Doljani, Osoje, Čepikuće, Neum I, Neum II I Ivanica. Na prijelazima Izačić i Bijača koristit će se šatorski prostor koji su još prije uspostavile Oružane snage BiH. Naređuje se provođenje obveznog zdravstvenog pregleda nakon čega se predlažu mjere izolacije i karantene. Od 29. ožujka vrijedi zabrana kretanja građana na području Federacije BiH od 20 sati do 5 ujutro. Građani na javnim površinama moraju poštovati epidemiološko-zaštitne mjere (maska, pamučna traka, šal i slično) te održavati međusobnu udaljenost od najmanje 1,5 m. Otkazuju se svi javni skupovi do daljnjeg. Taksisti mogu prevoziti samo jednu osobu s time da ta osoba sjedi iza vozača uz poštovanje higijensko-epidemioloških mjera koje podrazumijevaju minimalnu zaštitu opremu (maska i rukavice) i za putnika i vozača. Također, sve zdravstvene ustanove na području Federacije BiH trebaju otvoriti telefonske linije za građane i one moraju biti javno objavljene i dostupne 24 sata. Prije je ukinuto pružanje usluge u frizerskim, kozmetičkim salonima i igraonicama, kao i rad u djelatnostima trgovine osim trgovina prehrambenim i higijenskim proizvodima, ribarnicama, ljekarnama, specijaliziranim trgovinama medicinskim, veterinarskim proizvodima i opremom, poljoprivrednim apotekama, benzinskim postajama, kioscima, pekarnicama, kemijskim čistionicama, specijaliziranim trgovinama za prodaju ortopedskih i drugih pomagala, specijaliziranim trgovinama dječje opreme, trgovinama građevinskog, vodovodnog i elektromaterijala, logističkim i distributivnim centrima hrane, pića i higijenskih proizvoda, veledrogerijama, knjižarama, trgovinama autodijelova, autoservisima i autopraonicama, trgovinama za prodaju kućanskih aparata i bijele tehnike, trgovinama namještaja.

BUGARSKA

Od 21. travnja nastavljaju se planirani pregledi djece i obvezna cijepljenja, pregledi žena i planirani prijemi u medicinske ustanove. Cijepljenja će se obavljati određenim danima i više od dva pacijenta neće biti primljeno u ordinacije, uz obaveznu masku za lice i udaljenost od 1,5 metra. Natavlja se i postupna provedba planiranih medicinskih i kirurških zahvata. Od 17.04. su na području grada Sofije uvedene dodatne mjere protiv epidemije - zabranjen je ulazak i izlazak vozilima iz Sofije, s time da postoje određene iznimke: kamioni koji pružaju prijevozne usluge, vozila za posebne namjene, automobili koji voze medicinske radnike na posao i prevoze ljude kojima je potreban medicinski tretman i sl., a građanima koji privatnim automobilom dolaze i vraćaju se s posla dozvoljen je ulazak i napuštanje teritorija grada u intervalima od 6,00 do 8,00 sati i od 18,00 do 20,00 sati. Također, svi vlakovi koji putuju ili odlaze sa središnjeg kolodvora u Sofiji neće se zaustavljati na drugim stanicama na teritoriju glavnog grada. Bugarska je produljila rok dosad uvedenih mjera do 13. svibnja međutim 16. travnja je dopušteno otvaranje tržnica voća i povrća i cvijeća. Uvedeno je obavezno nošenje maske ili drugog pokrivala za nos i usta unutra i vani, uključujući javni prijevoz, parkove, crkve, ulice... Bugarska je s 21. ožujka zabranila posjet parkovima, javnim parkovima, sportskim i dječjim igralištima, a više od dvije osobe neće moći posjetiti ili se okupiti na nekom javnom mjestu, otvorenom ili zatvorenom. Zabranjeni su i posjeti disco klubovima, barovima, restoranima i drugim određenim mjestima, uz određene iznimke kao što su trgovine, ljekarne, banke, uredi za osiguranje. Obustavljena je nastava u školama, vrtići su zatvoreni. Obustavljene su sve vrste masovnih događanja, uključujući sportske, kulturne, zabavne i znanstvene događaje, kina, kazališta, koncerti, muzeji, konferencije, simpozija, sportske igre, spa i fitness centri. Poslodavci omogućuju zaposlenicima rad od kuće, a ukoliko se utvrdi da to nije moguće, poslodavci provode stroge mjere protiv epidemije unutar radnih prostora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

CIPAR

Najavljeno je da će se do 30. travnja produžiti mjere protiv širenja koronavirusa. Zabranjeno je kretanje osoba od 21:00 do 6:00 sati i građani mogu iz svojih domova izaći jednom dnevno, uz propusnicu, s time da postoje određene iznimke kada je moguće izaći i više puta. Zabrana kretanja koja je na snazi ne odnosi se na putovanje do i s radnog mjesta, posjet trgovini, banci, ljekarni, liječniku, nužne posjete vladinim ili lokalnim službama, pomoć osobama koje su u potrebi ili koje su u karanteni, odlazak na posljednji ispraćaj /vjenčanje bliskih rođaka pod određenim mjerama, izlazak radi fizičke aktivnosti ili šetnje kućnog ljubimca s ne više od 2 osobe u društvu. Nedjeljom su zatvoreni supermarketi, trgovine, mesari, riblje tržnice, pekare, slastičarne, prodavaonice voća i pića. Zatvoreni su kafići, restorani, noćni klubovi, kina, kazališta, knjižnice, kasina, zabavni parkovi, sportski klubovi, brijačnice, frizerski saloni i saloni za ljepotu i masažu. Zatvoreni su i parkovi, igrališta, sportski prostori na otvorenom te mjesta javnog okupljanja - trgovi, izletišta, plaže, marine. 

CRNA GORA 

Dio mjera produžen je do 2. svibnja, primjerice zabrana uplovljavanja svih kruzera i jahti u luke: Bar, Budva, Kotor, Luka Kumbor – Portonovi, Tivat i Zelenika, zabrana okupljanja u zatvorenim i na otvorenim javnim mjestima (javna okupljanja i priredbe, sportski, politički, vjerski, kulturno-umjetnički, privatni skupovi, obredi i manifestacije), te ostaju zatvorene obrazovne ustanove. Drugi dio mjera produžen je do 30. travnja, u što spadaju zabrana sportskih i rekreativnih aktivnosti na svim javnim površinama; zabrana pružanja ugostiteljskih usluga u hotelima, osim za prijavljene goste; zatvaranje barova i noćnih klubova; zatvaranje ugostiteljskih objekata - kafića, restorana i barova, osim objekata koji dostavljaju hranu i omogućavaju preuzimanje hrane; zabrana obavljanja trgovinskih i ugostiteljskih usluga u shopping centrima; zatvaranje dječjih igraonica; zatvaranje fitnes centara, casina, kladionica i kockarnica. Na snazi je i ograničenje broja kupaca u odnosu na površinu prodajnog objekta - na deset kvadratnih metara može biti samo jedan kupac, a u prodajnom objektu ne može boraviti više od 50 osoba u isto vrijeme. Vrijedi i zabrana boravka na otvorenom javnom prostoru od 5:00 do 19:00 sati djeci mlađoj od 12 godina, uz prisustvo jednog roditelja, staratelja, pratitelja ili drugog punoljetnog člana obiteljskog domaćinstva. Ostaje vrijediti i zabrana izlaska iz domova (pon-pet) u periodu od 19:00 do 05:00 sati idućeg dana, subotom od 13:00 do 5:00 i nedjeljom od 11:00 do 5:00 sati. Izuzetno za vrijeme trajanja ove zabrane, osobe koje izvode kućne ljubimce mogu boraviti na javnoj površini, najviše 60 minuta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ČEŠKA

Vlada je 14. travnja predstavila plan za postupnu normalizaciju života u Češkoj u nekoliko faza, ako ne dođe do pogoršanja epidemiološke situacije. Prva faza krenula je 20. travnja, a odnosi se na obrtnike (manji dućani), prodavaonice i salone automobila, tržnice te profesionalne sportske treninge na otvorenom. Dozvoljena su i vjenčanja do deset osoba, u skladu s posebnim higijenskim uvjetima, te aktivnosti u okviru sveučilišnih studija za maksimalno pet studenata (individualne konzultacije i ispiti). 27. travnja se otvaraju objekti do 200 m2, osim ako su u trgovačkim centrima iznad 5000 m2, s izuzetkom objekata koji imaju zaseban ulaz izvana. 11. svibnja planira se otvaranje autoškola i fitness centara/teretana ali bez korištenja tuševa i svlačionica i pod točno definiranim uvjetima, te prostora do 1000 m; priprema za završne ispite i maturu učenika srednjih škola i visokih učilišta; pojedinačna nastava u osnovnim umjetničkim školama i jezičnim školama. 25. svibnja bi se otvorila mogućnost da se učenicima osnovnih škola i djeci s poteškoćama sa sluhom i vidom organiziraju aktivnosti u obliku školskih grupa; mogućnost nastave u osnovnim umjetničkim i jezičnim školama. Planira se i otvaranje restorana, pubova, kafića, vinoteka kao i frizerskih i kozmetičkih salona, salona za pedikuru, manikuru, masažu, muzeja, galerija i izložbenih dvorana i zooloških vrtova (vanjskih prostora). 1. lipnja bi se otvorila mogućnost diplomiranja i završnih ispita na konzervatorijima i fakultetima te ograničena mogućnost obavljanja praktične nastave u stručnim školama. Najranije 8. lipnja bi se otvorile i najveće ustanove, trgovački centri, kantine, hoteli,  kazališta, dvorci te kulturni i sportski događaji s do 50 ljudi, a mogla bi se početi održavati i vjenčanja pod specifičnim higijenskim uvjetima. Od 14. travnja dopušteno je putovanje u inozemstvo radi "esencijalnih aktivnosti“: poslovna putovanja, posjet liječniku ili rođaku. Nakon povratka obvezna je 14-dnevna karantena. 9. travnja otvorene su trgovine hobi materijalom, željezare te tregovine za prodaju i servis bicikala, a prije toga su dopušteni pojedinačni sportovi na otvorenom, uz mjere socijalnog distanciranja i prisutnost od maksimalno dvije osobe. Otvorena su i dvorišta za prikupljanje sirovina, otpada kao i postrojenja za kompostiranje. Izvanredno stanje produljeno je do 30. travnja, a za vrijeme njegovog trajanja na snazi je ograničenje kretanja. Češka je ranije uvela posebne kontrole prekograničnih putnika (pendleři) - morat će predočiti poseban dokument pri prelasku granice, koji će policija pečatirati pri odlasku i povratku. Vlada je uvela obvezu nošenja zaštitne opreme i rezervirala je vrijeme za kupovinu hrane za starije osobe u određenim maloprodajnim centrima. Ljudi se smiju okupljati u skupinama od najviše dvije osobe na javnim mjestima, osim kad se radi o članovima obitelji, zbog obavljanja posla te pogreba. U kontaktu s drugim osobama, potrebno je održavati udaljenost od najmanje 2 metra gdje god je to moguće.

DANSKA

Prva faza postupnog otvaranja danskog društva je započela, pod uvjetom da svi nastave slijediti upute o socijalnoj distanci i higijeni. Nakon što je od 15. travnja krenulo postepeno otvaranje vrtića i škola za učenike do petog razreda o čemu općinsko vijeće ili uprava obrazovne ustanove donosi mišljenje na temelju smjernica zdravstvenih vlasti, od 20. travnja s radom mogu početi autoškole, frizeri, klinike za ljepotu i masažu, klinike za njegu tijela, Spaklinikker, klinike za tetovaže i piercing te djelatnici u zdravstvenom sustavu: fizioterapeuti, kiropraktičari, profesionalni terapeuti, osteopati, podijatri, psiholozi, stomatolozi i dr. Što se tiče viših razreda, institucije za obrazovanje mladih i dalje su fizički zatvorene. Međutim, otvaraju se srednjoškolski programi za učenike 2. i 3. razreda, za ASF razrede (poremećaji spektra autizma) i učenike koji će maturirati ovo ljeto. Uvedeno je i povećanje javnog prijevoza. Mjere se produljuju najmanje do 11. svibnja, do kada vrijede i mjere granične kontrole. Zabranjena su javna okupljanja više od desetero ljudi, zatvoreni su restorani, kafići, noćni klubovi, gimnastičke dvorane, shopping centri, kina, kazališta, teretane i sl. Sve kulturne institucije, knjižnice i rekreacijski sadržaji također su zatvoreni. Stranke će nastaviti u 17. tjednu pregovore o fazi 2 ponovnog otvaranja i daljnjim fazama s ciljem ukupnog plana izlaska Danske iz krize.

ESTONIJA

Vlada je proglasila izvanredno stanje u Estoniji koje je zasad na snazi do 1. svibnja. Ovisno o epidemiološkoj situaciji, trenutni oblik obrazovanja, tj. učenje na daljinu, nastavit će se do 15. svibnja nakon čega započinje prijelazno razdoblje u kojem će se moći dogovoriti organizirano individualno ili učenje u skupinama od 10 učenika. Neće svi učenici morati ići u školu tijekom prijelaznog razdoblja, ali će se tražiti odgovarajuće rješenje za sve strane, primjerice učenje na daljinu, ali uz povećanu podršku nastavnika, stručnjaka, a škole također imaju pravo nastaviti s učenjem na daljinu i nakon 15. svibnja. Muzeji i kina su zatvoreni do 1. svibnja, dok su kazališne predstave, konferencije i druga popularna okupljanja, otkazana. Noćni klubovi i druga slična okupljališta su zatvoreni, kao i mjesta za jelo, kafići, osim za dostavu hrane. Zatvorene su i rekreacijske ustanove, dvorane za kuglanje, bazeni i sl. Granične mjere na snazi su od 17. ožujka. 

FINSKA

Od 9. travnja Vlada je odlučila produljiti mjere uvedene u ožujku do 13. svibnja, a već je ranije produljila odluku o privremenom uvođenju granične kontrole na unutarnjim granicama i ograničenjima prometa. Cilj je dodatno smanjiti kretanje u zajedničkom području putovanja do posla uz granice sa Švedskom i Norveškom. Bit će dozvoljeno samo strogo potrebno putovanje na posao, a zaposlenici sa sobom moraju nositi potvrdu poslodavca da je posao neophodan. Sve osobe koje pristižu preko unutarnjih granica u Finsku dužne su tijekom boravka u Finskoj slijediti upute finskih zdravstvenih vlasti i ostati pod karantenskim uvjetima 14 dana od ulaska u zemlju. Vlada preporučuje i da se prodaja karata za pomorski putnički promet obustavi od 11. travnja i da se do daljnjega izbjegnu putovanja u sve zemlje. Svi restorani, kafići i barovi zatvoreni su do 31. svibnja, s time da je priprema jela za dostavu dozvoljena. pod propisanim uvjetima bez kontakta s klijentima koji bi mogao uzrokovati rizik od infekcije. Zabranjeni su svi javni događaji, sastanci i skupovi s više od 10 polaznika, u zatvorenom ili otvorenom prostoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

FRANCUSKA

Mjere karantene u Francuskoj produžuju se do 11. svibnja, a nakon toga će se postupno otvarati vrtići, škole, fakulteti i srednje škole, poručio je francuski predsjednik Emmanuel Macron u svom obraćanju naciji. U gradu Parizu od 8. travnja individualne sportske aktivnosti neće biti dopuštene između 10h i 19h, nego od 19h do 10h kada je promet na ulicama najslabiji, odlukom grada i policije. Mjere za smanjenje kontakta i putovanja na minimum uvedene 17. ožujka najprije na dva tjedna, bile su najprije produljene do 15. travnja. Izlazak iz kuće dopušten je, uz dokaz, samo do posla ako rad od kuće nije moguć, do trgovine po osnovne potrepštine, do liječnika, zbog obiteljskih razloga, zbog pomoći ranjivim osobama i drugih određenih razloga.. Zatvoreni su vrtići, škole, fakulteti i sudovi, kao i restorani, barovi, muzeji, kina... Eiffelov toranj i muzej Louvre zatvoreni su na neodređeno vrijeme.

GRČKA

Odlukom grčke vlade primijenjeno je ograničenje putovanja u i iz: Albanije, Italije, Sjeverne Makedonije, Španjolske, Turske, Ujedinjenog Kraljevstva, Nizozemske i Njemačke. Na snazi je i ograničenje ulaska državljana iz ne-EU zemalja do 18. travnja. Građani Grčke i EU-a mogu ući u zemlju, ali primjenjuje se 14-dnevna karantena od trenutka ulaska u zemlju. Na snazi je i trenutno ograničenje kretanja koje je produljeno do 27. travnja. Vlada je zatvorila škole, fakultete i druge obrazovne institucije, muzeje kao i obilazak arheoloških znamenitosti, uključujući kompleks Akropole. Zatvoreni su restorani, barovi, klubovi, kazališta, igrališta, teretane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

IRSKA

Od 27. ožujka stanovništvu Irske je naređeno da napušta domove samo iz esencijalnih razloga i ta mjera trebala je trajati do 12. travnja, no produljena je do 5. svibnja. Od građana se traži da ostanu kod kuće što je više moguće, te da izlaze samo iz određenih razloga kao što je nabavka hrane i lijekova, medicinski pregled, briga o djeci, starijima ili ranjivim skupinama, posao u esencijalnim djelatnostima.  Putovanje na otoke u Irskoj ograničeno je samo na stanovnike tih otoka. No, u određenim slučajevima trebaju ograničiti svoje kretanje, primjerice ako su bliski kontakt osobe zaražene koronavirusom ili ako su se vratili iz neke druge zemlje, izuzev Sjeverne Irske. Iznimku predstavljaju i radnici važni u lancu opskrbe kao što su piloti, prijevoznici, članovi pomorskog osoblja i sl. Dopušteno je vježbanje vani, ako su sami, ali unutar 2 kilometra od vlastitog doma držeći 2 metra udaljenosti od drugih ljudi.

ITALIJA

Talijanska vlada produljila je do 3. svibnja izvanredne mjere uvedene prije mjesec dana, ali od 14. travnja su otvorene knjižare, trgovine odjećom za djecu, a šumarstvo i drvna industrija bit će uključeni u dozvoljene proizvodne aktivnosti. Svatko tko uđe na nacionalni teritorij zračnim, pomorskim, željezničkim ili kopnenim prijevozom, dužan je prijevozniku dostaviti deklaraciju prilikom ukrcaja, koja jasno i detaljno navodi razloge putovanja, adresu gdje će odraditi samoizolaciju i kontakt. Odredbe su na snazi ​​od 28. ožujka do stupanja na snagu nove uredbe premijera. Iz kuće se izlazi zbog posla, iz zdravstvenih razloga, zbog odlaska u kupovinu esencijalnih stvari.Zatvorene su radnje koje poslužuju hranu i pića koje ostaju otvorene u sklopu bolnica i aerodroma. Svi organizirani događaji obustavljeni su na javnim ili privatnim mjestima, kulturne, rekreacijske, sportske, vjerske i sajamske prirode, čak i ako se održavaju na zatvorenom, ali otvorenom za publiku(kina, kazališta, pubovi, plesne škole, igraonice, kladionice i bingo dvorane, diskoteke i slična mjesta). Zatvoreni su lokali, osim trgovina s hranom, kioska s novinama i osnovnim potrepštinama i ljekarni, a iznimka su i banke i poštanski uredi. Škole i sveučilišta zatvoreni su još ranije.

LETONIJA

Izvanredno stanje u Letonija produljeno je do 12. svibnja. Zabranjena su javna okupljanja koja uključuju sportske aktivnosti u zatvorenom, povorke i procesije, vjerska okupljanja, sastanke i bilo kakve privatne dogovore osim održavanja pogreba na otvorenom, uz pridržavanje udaljenosti od 2 metra između osoba i drugih epidemioloških mjera. Ne može biti više od dvije osobe u javnim zatvorenim i otvorenim prostorima istovremeno, bez obzira na udaljenost od 2 metra. Izuzetak su osobe koje žive u istom domaćinstvu ili njihovi roditelji i njihova maloljetna djeca u slučajevima kada ne žive u istom domaćinstvu. Pri izvršavanju radnih i službenih dužnosti može se sastati i više od dvije osobe. Za osobe koje dolaze iz inozemstva obavezna je 14-dnevna samoizolacija u mjestu gdje žive.

LITVA

Litva je odobrila prvu fazu ublažavanja ranije donesenih mjera. Od 16. travnja omogućen je rad neprehrambenih trgovina pod uvjetom da imaju zaseban ulaz izvana i da mogu regulirati protok kupaca i drugih posjetitelja. Rad je također dozvoljen za uslužne tvrtke smještene u supermarketima kao što su usluge čišćenja, izrada ključeva, popravci, itd. Na njih se ne primjenjuje poseban ulaz izvana, ali izravni kontakt s kupcem ne smije biti duži od 20 minuta. Rad neprehrambenih trgovina u zabavnim centrima i supermarketima i dalje je zabranjen. U prvoj fazi ublažavanja mjera rad će biti dopušten samo onim pružateljima usluga za čije djelatnosti nije potreban dug kontakt s klijentom. Stoga je rad pružatelja usluga poput kozmetičkih salona i sportskih klubova i dalje zabranjen. Šire otvaranje usluga planirano je kasnije, u drugoj fazi. Vlada je 8. travnja produljila mjere karantene do 27. travnja.  Da bi se minimiziralo kretanje i izbjeglo okupljanje za vrijeme blagdana, putovanja u gradove i mjesta izvan općine u kojoj građani žive, bila su ograničena od 10. do 13. travnja. Otvorene trgovine moraju ograničiti broj kupaca kako bi se poštivala fizička distanca -  morat će se jamčiti najmanje 10 četvornih metara prostora po kupcu ili mogućnost da ne poslužuju više od jednog kupca istodobno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MALTA

Malta je 23. ožujka zatvorila trgovine odjećom i obućom, sportskom opremom, nakitom, parfumerije i trgovine s proizvodima za ljepotu, hobi trgovine, trgovine igračkama i druge, neovisno djeluju li u trgovačkim centrima ili drugdje.

MAĐARSKA

Mađarska je 16. travnja objavila da produljuje mjere ograničenja kretanja za tjedan dana, počevši od subote, 18. travnja, te će svaki tjedan ponovo razmotriti stanje u zemlji i odlučiti o mogućoj promjeni režima mjera. Vlada je odlučila i da se ove godine održavaju samo pismeni ispiti, a usmeni će se ispiti održati samo gdje je to neophodno. Ispiti počinju 4. svibnja i samo učenici posljednje godine srednje škole mogu polagati ispite za maturu. Osobe starije od 65 mogu u trgovine po namirnice, ljekarne, drogerije, tržnice između 9 i 12, dok drugi ljudi mogu kupovati u drugo vrijeme, što je među novim mjerama uvedenim 28. ožujka. Tijekom tog razdoblja, ljudima će biti dopušteno da napuste svoje domove samo s dobrim razlogom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NIZOZEMSKA

Sve mjere koje je vlada dosad poduzela u borbi protiv koronavirusa produljene su do 28. travnja, a vlada poziva ljude da ostanu kod kuće za vrijeme nadolazećih blagdana. To znači da će sportski objekti, objekti koji poslužuju hranu i piće, centri za skrb o djeci i druge lokacije ostati zatvoreni do 28. travnja, a škole će ostati zatvorene najmanje do kraja svibanjskih školskih praznika. Zabrana događanja za koje je potrebna dozvola i dalje vrijedi do 1. lipnja, dok su druge vrste okupljanja zabranjena do 28. travnja. Postoje određene iznimke, kao što su pogrebi, vjenčanja, vjerska okupljanja te još neke određene situacije. Kasina i slične ustanove su zatvoreni, kao i frizerski, kozmetički saloni, auto škole, osim ako je moguće održati udaljenost od 1,5 metra.

NORVEŠKA

Norveška počinje lagano ublažavati mjere od 20. travnja. Tada se otvaraju vrtići, a od 27. travnja i osnovne škole od 1. do 4. razreda, te frizerski i kozmetički saloni. Od 20. travnja ponovno mogu raditi i psiholozi i fizioterapeuti, uz pridržavanje epidemioloških mjera, a ukida se i zabrana da se ne smije prespavati izvan mjesta prebivališta (vikendica). Zabrana sportskih, kulturnih i drugih događanja koja ne udovoljavaju osnovnim uvjetima za kontrolu infekcije primjenjivat će se do 15. lipnja.

NJEMAČKA

Njemačka je produljila mjere ograničenja kretanja i minimiziranja socijalnih kontakata do 3. svibnja - i dalje je presudno da građani drže fizičku distancu od 1,5 m. Građanima se preporučuje nošenje maski, posebno u lokalnom javnom prijevozu i prilikom kupovine u trgovinama. Od 20. travnja je dozvoljeno otvaranje svih trgovina veličine do 800 metara kvadratnih, ali uvjet za to su epidemiološke mjere i sprječavanje stvaranja gužvi, te je dozvoljen rad prodavaonicama automobila, bicikala i knjižarama, neovisno o veličini prostora. Frizerske tvrtke prve bi trebale nastaviti s radom od 4. svibnja, uz mjere higijene, izbjegavanje gužvi kao i korištenje osobne zaštitne opreme. Veliki događaji su i dalje zabranjeni najmanje do 31. kolovoza 2020. godine. Prije otvaranja vrtića, škola i sveučilišta potrebne su pripremne mjere na kojima će se raditi s ciljem ponovnog pokretanja nastave nakon 4. svibnja. To se ponajprije odnosi na maturante i učenike viših razreda osnovnih škola. Putovanje na posao, pružanje hitne pomoći, odlazak u trgovinu po namirnice, odlazak na pregled kod liječnika, sastanak, pomoć drugima ili sportske aktivnosti na otvorenom i dalje su dozvoljene aktivnosti, ali turistička putovanja i dalje nisu. Restorani i kafići su zatvoreni, osim dostave hrane i "hrane za van".

POLJSKA

Poljska je započela s prvom fazom ublažavanja mjera - od 20. travnja otvaraju se šume i parkovi, a građani će moći trčati i voziti bicikl, uz pridržavanje mjera distance i pokrivanje lica. Igrališta još uvijek ostaju zatvorena. Broj ljudi koji će moći prisustvovati misi ili drugom vjerskom obredu ovisit će o samoj lokaciji - u crkvi treba biti najmanje 15 m2 prostora za jednu osobu. Osobe starije od 13 godina moći će se kretati bez nadzora odraslih, ali uz pridržavanje mjera udaljenosti 2 m od drugih i korištenja prekrivala za nos i usta. Od 1. travnja 2020. svi frizerski, kozmetički, tatoo i piercing saloni kao i saloni za masažu su zatvoreni. Od 16. travnja uvedena je obveza pokrivanja usta i nosa, maskom ili nekim drugim pokrivalom, na javnim mjestima. Na snazi je i ograničenje kretanja koje se odnosi na putovanja, boravak na javnim mjestima koje je produljeno do 19. travnja. Dom možete napustiti zbog posla, volontiranja u borbi protiv koronavirusa, te obavljanja neophodnih aktivnosti za život: kupnje hrane, lijekova, potrepština za život, odlaska doktoru, šetnje kućnog ljubimca i slično. Zabranjeno je okupljanje u parkovima, na plažama, na ulicama i šetnicama, korištenje gradskih bicikala, a uvedena su i posebna pravila u trgovinama, poštanskim uredima, na tržnicama. Restorani, kafići, barovi, muzeji, knjižnice, kina... bili su zatvoreni do 19. travnja, a škole, fakulteti i vrtići bit će zatvoreni do 26. travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PORTUGAL

Portugal je produžio izvanredno stanje do 2. svibnja. Vlada je najprije uvela zabranu bilo kakvog putovanja izvan općine uobičajenog boravka, osim radi obavljanja profesionalnih aktivnosti, u periodu od 9. do 13. travnja. U tom periodu ograničen je i zračni promet, zatvorene su nacionalne zračne luke. Zatim je 17. travnja na 30 dana produljila zabranu zračnog prometa na sve letove do i iz zemalja izvan EU, s određenim izuzecima. To su zemlje povezane sa schengenskim prostorom (Lihtenštajn, Norveška, Island i Švicarska); zemlje u kojima se govori portugalski, s time da će iz Brazila biti odobreni samo letovi iz i do São Paula i Rio de Janeira; Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države, Venezuela, Kanada i Južna Afrika, s obzirom na prisutnost važnih portugalskih zajednica. Pozivaju se građani da ostanu kod kuće te da izlaze u slučaju da idu u dućan po namirnice, ljekarnu ili prošetati kućne ljubimce. Zatvorene su diskoteke, zabavni i rekreacijski parkovi, teretane, kina, kazališta, muzeji, knjižnice. Restorani imaju samo dostavu. Tvrtke trebaju organizirati rad od kuće gdje god je to moguće.

RUSIJA

Ulazak u Rusiju za strane državljane i osobe bez državljanstva ograničen je do 1. svibnja, a od 30. ožujka sve su ruske granice zatvorene. Vlasti Moskve donijele su nalog o samoizolaciji kojim se određuje samoizolacija za sve građane glavnog grada do daljnjeg. Izlazak iz domova opravdan je zbog odlaska na posao, odlaska u trgovinu ili ljekarnu, u slučaju potrebe medicinske pomoći, u situaciji kada građani trebaju prošetati kućnog ljubimca unutar 100 metara od doma. Do 1. svibnja parkovi, knjižnice, zabavne ustanove, saloni za uljepšavanje, kafići i restorani u Moskvi su zatvoreni (izuzev onih koji imaju dostavu). Na javnim mjestima nužna je fizička distanca od najmanje 1,5 m od drugih ljudi. Od 15. travnja kretanje osobnim vozilima te javnim prijevozom moguće je samo uz prethodno ishođenu dozvolu u digitalnom obliku, koja vrijedi za Moskvu te moskovsku regiju. Do 1. lipnja ruski hoteli neće primati nove goste. Trenutno je epidemiološka situacija različita u brojnim regijama Ruske Federacije. Dio regija je u prvoj ili drugoj fazi epidemiološkog procesa. Ostale regije su u trećoj fazi ili između treće i četvrte faze, a u svakoj od njih poduzimaju se antiepidemijske mjere i nameću ograničenja radi suzbijanja širenja novog koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

RUMUNJSKA

Od 15. travnja izvanredno se stanje produljuje za 30 dana na cijelom području Rumunjske. Obustava svih letova koje obavljaju komercijalni zračni prijevoznici prema Austriji, Belgiji, Švicarskoj konfederaciji, Sjedinjenim Državama, Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Sjeverne Irske, Kraljevini Nizozemskoj, Turskoj i Iranu te letova iz tih zemalja u Rumunjsku, produljuje se za 14 dana od 18. travnja. Mjera obustave letova prema Italiji i iz Italije u Rumunjsku produljuje se za 14 dana od 19. travnja, a mjera obustave letova prema Francuskoj i Njemačkoj te iz tih zemalja prema Rumunjskoj, također na 14 dana s početkom od 21. travnja. Postoje određene iznimke, kao što su letovi državnih zrakoplova, humanitarni i drugi letovi. Uzimajući u obzir odredbe Vladinog pravilnika o hitnim slučajevima i izvanrednom stanju, nadopunjene su mjere protiv širenja novog koronavirusa. Kretanje osoba koje su navršile 65 godina izvan kućanstva, dopušteno je izvan vremenskog okvira od 11 do 13 sati samo ako se radi o rješavanju zdravstvenih problema, kao što su planirani onkološki tretmani, dijaliza itd., uz korištenje vlastitog prijevoza (sredstva), prijevoza obitelji ili prema potrebi, zdravstvenog prijevoza. Donesena je i mjera da gospodarski subjekti koji stavljaju na tržište hranu i proizvode stroge nužnosti, tijekom izvanrednog stanja organiziraju svoj rad na način kako bi se osigurao prioritet osobama starijim od 65 godina u periodu od 11:00 do 13:00 sati, čime se ograničava pristup osobama iz drugih dobnih skupina tijekom tog razdoblja. Ove mjere imaju i određene iznimke. Također, lokalne vlasti će osigurati dezinfekciju prostora stubišta i dizala. 22.ožujka stupila je na snagu uredba prema kojom je zabranjeno kretanje u grupama većim od tri osobe, obustavlja se djelatnost trgovina u trgovačkim centrima u kojem djelatnost obavlja više gospodarskih djelatnosti, uz iznimke kao što su trgovine prehrambenih, veterinarskih, farmaceutskih i higijenskih proizvoda. Također se preporuča da se kretanje osoba van kuće u večernjim satima obavlja samo zbog posla, ukoliko je neka djelatnost esencijalna, ako je potrebno prošetati kućne ljubimce, zbog medicinske pomoći, te drugih opravdanih razloga kao što su briga za dijete, za starije i bolesne osobe i drugih iznimki.

SJEVERNA MAKEDONIJA 

Vlada je usvojila prijedlog za proširenje zabrane i režima posebnog kretanja na teritoriju tijekom predstojećeg blagdana Uskrsa - zabrana kretanja započinje 17. travnja (petak) od 16:00 i trajat će do 21. travnja do 05:00, s time da je u potpunosti ukinuta zabrana kretanja za sve osobe s invaliditetom s pratiteljima. Do 21. travnja u 05:00, zatvaraju se svi parkovi, prostori za piknike, rekreacijska područja u nacionalnim parkovima i šumama, kao i vikend naselja, a policija će pojačati kontrolu na tim mjestima. Za osobe starije od 67 godina zabrana ostaje aktivna tijekom svih radnih dana, od ponedjeljka do petka, osim u razdoblju od 10:00 do 12:00. Za sve osobe do 18 godina zabrana kretanja tijekom svih radnih dana ostaje na snazi, od ponedjeljka do petka, osim u periodu od 13:00 do 15:00. Od 8. travnja popodne zabranjeno je kretanje građana na razini cijelog teritorija, od ponedjeljka do petka od 16:00 do 05:00h. Tijekom vikenda je zabranjeno kretanje svih građana od petka u 16:00 do 05:00 h u ponedjeljak. Zabranjeno je kretanje građana na javnim mjestima u skupinama većim od dvije osobe, a roditelju je dopušteno da bude u većoj skupini sa svojom djecom do 14 godina. Za poljoprivredne aktivnosti dopušteno je kretanje unutar teritorija (područja) sela, isključivo za radne potrebe. Ljekarne rade nesmetano, a Ministarstvo zdravlja izradit će plan za nesmetan rad zdravstvenih ustanova. Izuzeci od zabrane kretanja odnose se na policiju, vojsku, zdravstvene radnike te na tržnice i restorane koji isporučuju proizvode. Zatvorena su kina, kazališta, igraonice, muzeji i druge institucije gdje se odvijaju masovna okupljanja. Odgođeni su koncerti i druge kulturne manifestacije. Ugostiteljski objekti poput kafića, barova, kafeterija i sl. trebaju raditi skraćeno od 7-18 sati, s prepolovljenom količinom gostiju te se moraju pridržavati mjera socijalnojog distanciranja (1-1,5 m udaljenosti).

SLOVAČKA

Vlada je odlučila proširiti izvanredno stanje tako što je uvela policijski sat po noći, koji vrijedi od ponoći 8. travnja do 13. travnja u 23:59. Policijski sat ne odnosi se na: uobičajena putovanja na posao i s posla, za ispunjavanje osnovnih životnih potreba kao što su kupovina hrane, lijekova, medicinskih sredstava, sanitarnih proizvoda, kozmetike, hrane za životinje, stvari za njegu djece, kućnih ljubimaca i goriva, radi pružanja potrebnih životnih potreba za drugu osobu, odlaska na hitni pregled, sprovoda… Za sve osobe koje od 6. travnja 2020. ulaze na teritorij Slovačke, obvezna je izolacija u objektima koje odredi država, u vremenu koliko je potrebno za provođenje testiranja na koronavirus. Postoje određene iznimke. Nakon utvrđivanja negativnog rezultata, obvezna je kućna izolacija u trajanju od 14 dana. Uvedena je obveza nošenja pokrivala (veo, šal) izvan vlastitog doma i potrebno je održavati razmak od 2 metra. Za osobe starije od 65 godina, rezervirano je vrijeme u trgovinama od 9 do 12 h. Od 3. travnja zabranjen je rad objekata za djecu i mlade, osim objekata za pripremu školskih obroka - na temelju odluke moguće je pripremati i dostavljati obroke za starije i socijalno ugroženu djecu. Od 16. ožujka zatvorene su škole, kao i maloprodajni objekti, uz određene iznimke kao što su trgovine hranom, ljekarne, drogerije, tiskare, pošte, banke, benzinske postaje. Granični prijelazi i zračne luke ostaju zatvoreni. Radno vrijeme trgovačkog centra je ograničeno, kafići i diskoteke su zatvoreni, kao i wellness i fitness centri.

SLOVENIJA

Slovenija je od 20. travnja dozvolila rad određenim prodavaonicama i servisima koji su bili zatvoreni zbog epidemije novog koronavirusa. Dopuštaju se tehnički pregledi, a vlada je donijela i odluku o ponovnom otvaranju servisa za registraciju vozila i tahografskih radionica koje su do sada bile zatvorene, te je produljeno trajanje vozačkih i prometnih dozvola do 17. lipnja. Od 20. travnja je također dozvoljen prijevoz zaposlenih posebnim linijskim prijevozom. Otvorit će se trgovine građevinsko-instalaterskim materijalom, tehničkom robom i pokućstvom, kemijske čistionice i servisne radionice, specijalizirane trgovine za prodaju automobila i bicikala, te osobno preuzimanje robe ili hrane na mjestima gdje je osiguran minimalan kontakt s potrošačima. Zaposlenici i kupci moraju se pridržavati pravila fizičke distance i drugih propisanih epidemioloških propisa, 4. svibnja otvorit će se i frizerski i kozmetički saloni, prodavaonice do 400 kvadratnih metara površine (s izuzetkom onih u trgovačkim centrima), te saloni za njegu pasa, mačaka i ostalih kućnih ljubimaca. Od 18. travnja na snagu stupa izmijenjena Uredba o privremenoj općoj zabrani kretanja i okupljanja ljudi na javnim mjestima te zabrani kretanja izvan mjesta prebivališta - građani koji imaju zemljište izvan općine/mjesta prebivališta moći će ga posjetiti radi obrađivanja i sezonskog rada. Također, građanima je dopušteno bavljenje nekim sportskim aktivnostima, kao što su golf, tenis ili boćanje na području matične općine. Dozvoljen je odlazak na posao, obavljanje gospodarskih, poljoprivrednih i šumarskih poslova, pomoć osobama kojima je potrebna podrška članova obitelji, pristup ljekarnama, zdravstvenim i sanitarnim uslugama, stranim diplomatsko-konzularnim predstavništvima, pristup uslugama za osobe s invaliditetom. Kretanje, pristup i zadržavanje na javnom mjestu, uz očuvanje sigurne udaljenosti do drugih osoba, dopušteno je i za pristup trgovinama i direktnoj poljoprivrednoj prodaji, drogerijama, benzinskim postajama, bankama i poštama, uslugama dostave, čišćenja i higijene i određenim drugim mjestima i uslugama. Na zatvorenom javnom mjestu obvezno je korištenje maske ili nekog drugog pokrivala nosa i ustiju, a umjesto obveznog nošenja rukavica, uvedena je obvezna dezinfekcija ruku. Vlasnici (pružatelji usluga) su dužni osigurati dezinficijens. Od 12. travnja osobama koje ulaze u Sloveniju bit će određena sedmodnevna umjesto dosadašnje dvotjedne karantene, a ta ograničenja neće vrijediti za prekogranične radnike, prijevoz tereta, tranzitne putnike koji će u istom danu napuštati slovenski prostor i druge određene iznimke. Kao jednu od mjera za zaustavljanje i kontrolu epidemije novog koronavirusa, Vlada je donijela uredbu o obveznoj dezinfekciji zgrada s više stanova. Ova mjera predviđa obveznu dezinfekciju opreme u zajedničkim prostorijama, najmanje dva puta dnevno. Učestalost dezinfekcije ovisi o broju pojedinaca koji žive u zgradi s više stanova te je određeno što se treba dezinficirati: primjerice kvake, ograde. Većina javnih ustanova je zatvorena: knjižnice, muzeji, kina, galerije, kao i obrazovne ustanove uz određene iznimke. Obustavljen je javni putnički autobusni i željeznički prijevoz, a prilagođeno je i poslovanje sudova te javnih bilježnika. Rad frizerskih te kozmetičkih salona je trenutno zabranjen, a ograničenja uključuju kulturne, sportske i druge aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SRBIJA

Predsjednik Aleksandar Vučić najavio je kako će od 21. travnja u Srbiji početi postupno ublažavanje mjera - prva mjera je ublažavanje zabrane kretanja, pa će policijski sat umjesto od 17:00 trajati od 18:00 do 05:00 h, dok će se osobama starijim od 65 godina omogućiti kretanje po 30 minuta od 18:00 do 01:00 utorkom, petkom i nedjeljom. Otvaraja se gotovo sve zanatske radnje: vulkanizeri, autohemaničari i autolakireri, autoelektričari, kemijske čistionice, obućari, krojači, sve servisne radionice, trgovine bicikala i automobila, tehničke robe i građevinskog materijala. Najavio je kako se, ovisno o epidemiološkoj situaciji, od 27. travnja predviđa otvaranje svih drugih trgovina površine do 300 četvornih metara, osim u velikim trgovačkim centrima. Nakon 27. travnja u planu je otvaranje teretana, frizerskih i kozmetičkih salona, salona ljepote, ovisno o epidemiološkoj situaciji i uz nošenje zaštitne opreme. Između 4. i 11. svibnja najavljeno je i otvaranje hotela i shopping centara, međugradski promet te kotrolirano otvaranje zračnih luka, restorana i kafića. Srbija je 17. travnja ušla u najdulji policijski sat od uvođenja izvanrednog stanja 15. ožujka, od petka u 17:00h do utorka u 05:00h, uz službenu zabranu vjerskih okupljanja za blagdane Uskrsa po julijanskom kalendaru. Vlada Republike Srbije donijela je na sjednici 28. ožujka najnovije mjere za sprečavanje širenja koronavirusa, među kojima je i odluka da se sve mjere samoizolacije produže s 14 na 28 dana, a da se vikendom zabrana kretanja uvede od 15h. Svim građanima Republike Srbije, kao i strancima s boravišnom dozvolom, koji su u zemlju ušli 14. ožujka i kasnije, produžuje se obavezna mjera kućne samoizolacije sa 14 na 28 dana. Preporučeno je i da se sve tržnice, na otvorenom i zatvorenom, zatvore do daljnjeg. Obustavljen je gradski prijevoz, a odluka se ne odnosi na taksije, putnička vozila i prijevoz za zaposlene. Za sve građane koji za vrijeme trajanja izvanrednog stanja moraju raditi ili ne mogu raditi od kuće, bit će organiziran prijevoz o čemu će biti naknadno obavješteni. Ujedno se zabranjuje rad svih objekata i lokala unutar tržnih centara izuzev samoposluga, trgovina hranom i ljekarni. Zabrana javnog okupljanja u zatvorenom prostoru pooštrena je tako da u zatvorenom prostoru ne može boraviti više od 5 osoba. Zabranjuje se boravak u svim parkovima i javnim površinama namijenjenim za rekreaciju i sport, a donesene su i posebne mjere za ugostiteljske objekte.

ŠPANJOLSKA 

Produljenje izvanrednog stanja trenutno je na snazi do 26. travnja, ali je španjolski premijer Pedro Sánchez 18. travnja najavio kako će od parlamenta zatražiti novo produženje izvanrednog stanja do 9. svibnja. Među mjerama je i odluka da radnici čije aktivnosti nisu neophodne, ostanu kod kuće, za što će im se izdati i dozvola. Aktivnosti su ranije ograničene na izlazak zbog esencijalnih potreba, poput kupovine hrane ili lijekova, pohađanja zdravstvenih domova i financijskih ustanova, povratka u primarno prebivalište i brige o ugroženim ljudima, putovanja na posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ŠVEDSKA

Vlada je 16. travnja odlučila produljiti privremenu zabranu ulaska u EU preko Švedske, do 15. svibnja. Zabrana ulaska uglavnom se odnosi na strane državljane koji putuju u Švedsku iz svih zemalja osim država članica EU, Ujedinjenog Kraljevstva, Norveške, Islanda, Lihtenštajna i Švicarske. Državljani EU i ljudi koji imaju dozvolu boravka u Švedskoj mogu ući u zemlju radi povratka svojim kućama. Pod iznimke spadaju i zdravstveni radnici, osoblje koje prevozi robu ili osobe s nužnim obiteljskim razlozima. Zabranjeni su posjeti domovima za stare i nemoćne osobe. Od 29. ožujka zabranjena su javna okupljanja više od 50 ljudi, nakon prijašnjeg ograničenja od 500 ljudi, zbog ograničavanja širenja koronavirusa. Teretane, bazeni i sportske dvorane mogu ostati otvoreni, međutim bit će potrebno prilagoditi aktivnosti kako bi se rizik od širenja sveo na najmanju moguću mjeru, primjerice vježbanjem na otvorenom. Poslodavcima koji imaju mogućnost da im zaposlenici rade od kuće, preporuča se da razmotre tu ideju. Na snazi je i privremena zabrana putovanja iz zemalja izvan EU-a u Švedsku od 19. ožujka i vrijedi 30 dana.

ŠVICARSKA 

Mjere koje su na snazi produljene su do 26. travnja. Među mjerama je uputa da se iz kuće izlazi onda kada treba ići kupiti namirnice, ići kod liječnika ili u ljekarnu, na posao ili nekome pomoći. Okupljanje više od 5 osoba na javnom mjestu je zabranjeno, što uključuje trgove, šetnice i parkove. Pri susretu s drugim ljudima građani trebaju držati udaljenost od dva metra jedni od drugih. Nema nastave u školama i na sveučilištima, a zabranjene su i sportske i klupske aktivnosti. Zatvaraju se trgovine i tržnice s time da postoje određene iznimke po tom pitanju, barovi, disko-klubovi, restorani, muzeji, knjižnice, kina, koncertne dvorane, bazeni, fitness centri, kao i frizerski, kozmetički i tattoo saloni.

TURSKA

Prema novim mjerama, ulazak i izlazak iz 30 velikih gradova i Zonguldaka zabranjen je od 3. travnja na 15 dana, osim u slučaju posebnih iznimaka. Za osobe mlađe od 20 godina uvest će se djelomičan policijski sat. Također, svatko je dužan nositi masku na mjestima kao što su bazari i supermarketi. U sklopu borbe protiv pandemije, međugradsko putovanje bit će podvrgnuto odobrenju guvernera, privatni sektor, kao što je to bio slučaj u javnom sektoru, prijeći će na fleksibilno radno vrijeme s minimalnim brojem osoblja, a socijalno distanciranje primjenjivat će se u javnom prijevozu. Mjesta za piknik, šume i arheološka nalazišta bit će zatvorena vikendom i neće primati grupe radnim danom. Nema međunarodnih letova te će biti formirana pokrajinska pandemijska vijeća bit će formirana kako bi slijedila mjere i po potrebi, poduzimala dodatne mjere.

VELIKA BRITANIJA I SJEVERNA IRSKA

Mjere ograničenja kretanja uvedene 23. ožujka su 16. travnja produžene za najmanje tri tjedna. Obustavljena su okupljanja više od dvoje ljudi u javnosti, uz iznimke ako se radi o ljudima koji žive zajedno – primjerice, roditelj može odvesti svoju djecu u trgovinu ako ne postoji mogućnost da ih ostavi kod kuće ili ako je okupljanje ključno za potrebe rada. Poslodavci i radnici bi trebali svesti sve sastanke i druga okupljanja na najmanju moguću mjeru. Zatvoreni su pubovi, kina, kazališta, muzeji, noćni klubovi, trgovine s odjećom i elektronikom, saloni za uljepšavanje, otvorene i zatvorene tržnice (izuzev štandova s namirnicama/hranom), hoteli i hosteli, knjižnice, društveni centri i centri za mlade. Građane se poziva da izlaze samo u hitnim situacijama, prilikom odlaska u kupovinu osnovnih potrepština, odlaska u ljekarnu. Također, dozvoljen je izlazak u medicinskim situacijama, primjerice odlazak na darivanje krvi ili pružanje skrbi/pomoći ugroženoj ili starijoj osobi. Građane se poziva da rade od kuće i odgode sva putovanja koja nisu relevantna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo