Nacionalni stožer objavio je da imamo novih 64 oboljelih, ukupno je brojka na 1407, ali tužna je vijest da imamo i 20. žrtvu. Riječ je o bolesniku iz KB Dubrava, o starijoj osobi, koja je bila u teškom stanju. Svakako situaciji ne pomaže stanje u domovima za starije i nemoćne, čemu smo svjedočili na primjeru Splita i Koprivnice.
- Nacionalni stožer: 'Imamo 64 novooboljelih, jedna osoba je preminula, a zaraženo ih je 1407'
- Medicinska sestra devet dana prije evakuacije zvala epidemiologe u Splitu zbog zaraze u Domu?
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak kazao je da je situacija u Koprivnici i Splitu pod kontrolom.
"Što se tiče Splita, bilo je sumnje da se proširila zaraza na još jedan kat doma. Troje je premješteno u bolnicu Križine, a kroz nekoliko sati znat ćemo ostale rezultate", istaknuo je Capak.
Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković osvrnula se na stanje u domovima za starije i nemoćne.
"Kad je u pitanju skrb o starijima i nemoćnima u domovima, vezano uz epidemiološko praćenje, možemo reći da smo izdali niz preporuka, a jedna od prvih bila je ona izdana 27. veljače, a radilo se o preporuci zabraneposjete u domovima za stare i nemoćne. To svjedoči da smo se vrlo rano počeli pripremati za sve ono što nas čeka. Jedna od bitnijih preporuka bila je 13.3., da se zabrane posjete i ograniči kretanje korisnika domova. Odredili smo i da se svakih 24 sata daje izvještaj o stanju."
Dodala je da obitelji mogu komunicirati putem mobitela ili računala sa štićenicima, kao i da je zabranjen prijam novih osoba u domove.
"Uzimamo redovito briseve i kontinuirano surađujemo s liječnicima, ali i epidemiološkom službom", rekla je Bedeković i dodala:
"Svaka sumnja na infekciju prijavljuje se nadležnoj epidemiološkoj službi."
Na ministricu se nadovezao i ministar Beroš:
"Stožer je poduzeo niz aktivnosti za postupanje u staračkim domovima. Upute su vrlo detaljne i obuhvaćaju čitav niz aktivnosti u domovima. Ali, Hrvatska nije izolirana u ovoj borbi, u njoj je čitav svijet. Problem je sličan svugdje, infekcija ulazi u zdravstveni sustav i staračke domove. Dva su moguća scenarija širenja virusa - ili da korisnici usluga moraju zbogprirode stanja i bolesti biti u bolnicama, kao i da niz djelatnika obavlja razne aktivnosti. Zato smo djelatnike podijelili u grupe, ali oni idu kućama, odlaze u trgovine, ne možemo ih potpuno izolirati. Naš neprijatelj je virus, koji se ponaša u skladu sa svojom prirodom. Jednostavno, nemoguće je hermetički zatvoriti ljude. Ova borba traje mjesec i pol dana, na neki način očuvali smo integritet sustava, bolje od razvijenijih država. Naravno, napravit ćemo najviše što možemo u borbi protiv bolesti."
Pitanje je imaju li djelatnici domova zaštitnu opremu i jesu li svi iz psihijatrijske bolnice evakuirani.
"Veći broj štićenika je evakuiran, ali za njih osmero se traži rješenje. Ići će u drugu psihijatrijsku bolnicu. Na tome se intenzivno radi", kazao je Capak, a nadovezala se Bedeković:
"Pratimo situaciju i kontinuirano nabavljamo i distribuiramo zaštitnu opremu. Najveći dio opreme distribuiran je u sustav zdravstva, što je logično. Oprema je nabavljena što sredstvima Ministarstva, što donacijama i što uz pomoć UNICEF-a. Većina domova opremljena je opremom u mjeri u kojoj je to bilo moguće. Svi domovi kojima je ona poslana, dobili su je."
Vili Beroš se još jednom osvrnuo i na navode da je medicinska sestra Zdravka Đapić zvala epidemiologe još 29. ožujka, bezuspješno. Naglasio je i da ona nije nazočila istrazi jer je u samoizolaciji, no nejasno mu je kako se sve skupa odigralo kako se odigralo.
"To je kao da vam kuća gori, a vi zovete vatrogasce na jedan broj", rekao je očito ljutiti Beroš, a ministrica Bedeković napomenula je da nije znala za slučaj sve do 7. travnja navečer.
Više o tome što je rečeno na Stožer u 14 sati čitajte OVDJE.