Osnivačica i šefica tvrtke MedExpert Consulting koja se bavi savjetovanjima na području biotehnologije, za NBCLX, Dena Grayson, kaže kako bi razlog za brigu kad je riječ o posljedicama COVID-19, mogla biti erektilna disfunkcija kod muškaraca.
''Poznato je da ljudi mogu imati dugoročne zdravstvene posljedice od tog virusa i neurološke komplikacije. No, sad za muškarce postoji zabrinutost da mogu imati dugoročnih problema s erektilnom disfunkcijom jer virus stvara probleme u krvožilnom sustavu'', kaže Grayson.
Osim toga, u srpnju je u znanstvenom časopisu Journal of Endocrinological Investigation objavljen članak koji u kojem piše da je erektilna disfunkcija moguća. Naime, da bi penis normalno funkcionirao, potreban mu je nesmetani protok krvi, a COVID-19, između ostalog, utječe i na protok krvi.
Postoje i pretpostavke da SARS-CoV-2 može utjecati i na testise kod muškarca, odnosno izazvati upalu. U prilog tome ide i članak objavljen u rujnu u znanstvenom časopisu European Urology Focus, u kojem je opisano da je obdukcijom 12 preminulih COVID pacijenata pronađeno znatno oštećenje testisa, uključujući i tragove upale, nakupljanja fluida te smanjenja broja stanica sjemenika koji proizvodi i izlučuje testosteron. Manjak testosterona isto tako može dovesti do erektilne disfunkcije, piše Forbes.
Treba uzeti u obzir i faktore poput stresa, tjeskobe i depresije te drugih mentalnih poteškoća koje se povezuju s oporavkom od bolesti COVID-19. Narušeno mentalno zdravlje jednako može utjecati na seksualni nagon kod muškarca.
No, potrebno je još znanstvenih istraživanja da bi se precizno utvrdilo može li COVID-19 dugoročno dovesti do erektilne disfunkcije i koliko česta je takva posljedica.