Proporcionalni rezultati? / Odgovor na vječno pitanje: Znači li veći broj testiranja na Covid-19 i veći broj zaraženih?

Image
Foto: Shutterstock

"Kad testirate, imate slučaj. Kad testirate, ustanovite da nešto nije u redu s ljudima. Da nismo napravili nijedno testiranje, imali bismo vrlo malo slučajeva", rekao je Trump

18.8.2020.
12:07
Shutterstock
VOYO logo


Jedno od najučinkovitijih oruđa koje vlade imaju u borbi protiv koronavirusa jest mogućnost testiranja zaraženih i potencijalno zaraženih osoba, kao i  praćenje pozitivnih rezultata u nadi da bi se pronašli daljnji slučajevi zaraze.

Sposobnost pronalaska i izolacija bolesnih ključna je stavka za zaustavljanje epidemije. Ista omogućuje zdravstvenim stručnjacima praćenje virusa i, potencijalno, nadvladavanje drugog vala. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, ne podržavaju svi testiranje u jednakoj mjeri. Američki predsjednik Donald Trump nazvao je testiranje "precijenjenim". "Kad testirate, imate slučaj. Kad testirate, ustanovite da nešto nije u redu s ljudima. Da nismo napravili nijedno testiranje, imali bismo vrlo malo slučajeva", rekao je. A, i drugi su izrazili slično mišljenje. Luksemburg je prosvjedovao protiv ograničenja putovanja koje je na njega postavila susjedna Njemačka zbog velikog broja slučajeva.

Image
Testirat će se i NBA /

Amerikanci osmislili jeftiniji i brži test: 'Mogli bismo početi kontrolirati pandemiju i prije cjepiva!'

Image
Testirat će se i NBA /

Amerikanci osmislili jeftiniji i brži test: 'Mogli bismo početi kontrolirati pandemiju i prije cjepiva!'



 Pojačano testiranje neizbježno povećava šanse za otkrivanje slučajeva (posebno asimptomatskih ili blago simptomatskih pojedinaca koji inače ne bi mogli završiti kod liječnika). No, hoće li testiranje neminovno dovesti do porasta zabilježenih slučajeva? Web stranica ourworldindata.org sastavila je opsežni skup podataka s brojem testova provedenih u zemljama širom svijeta, a POLITICO je pažljivije pogledao odnos između broja provedenih ispitivanja i novih slučajeva pronađenih u Europi.

Odnos između većeg broja testiranja i zabilježenih novih slučajeva nije uvijek jednostavan. U Finskoj su zdravstveni radnici udvostručili broj testova provedenih u razmaku od mjesec dana, i otkrili su da su pozitivni slučajevi u padu. Isto je zabilježeno u Velikoj Britaniji i Portugalu. Mirjam Kretzschmar, profesorica epidemiologije zaraznih bolesti na Sveučilišnom medicinskom centru Utrecht, rekla je da upravo takve brojke govore da je u tim zemljama bolest pod nadzorom

Ipak, podaci  pokazuju stvarno povećanje broja slučajeva u SAD-u. Ti su brojevi veći nego u bilo kojoj drugoj zemlji.  Neke se zemlje već sada suočavaju s drugim valom zaraze. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: POLITICO

(POLITICO)




John Middleton, iz Udruženja škola javnog zdravlja u europskoj regiji, rekao je da lažni pozitivni rezultati također predstavljaju problem. "Ako radite test u području s vrlo niskom rasprostranjenosti, vaš udio lažnih pozitivnih i stvarnih pozitivnih vrijednosti postaje veći", rekao je. Ipak, savjetovao je da sva testiranja svi uvijek shvate vrlo ozbiljno. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovdje je na grafu prikazana rasprostranjenost zaraze u Hrvatskoj:

Image
Foto: POLITICO

(POLITICO)

Tekst se nastavlja ispod oglasa



Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo