Za detaljan plan cijepljenja / Obiteljski liječnici počeli popisivati sve koji se žele cijepiti protiv Covida

Image
Foto: Shutterstock

Primjerice, tek trećina zaposlenih u domovima za starije i nemoćne bi se cijepila - a oni rade s jednom od najugroženijih skupina

10.12.2020.
11:20
Shutterstock
VOYO logo

Sve zdravstvene ustanove dobile su "nalog" Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo po kojem do ponedjeljka moraju županijskim zavodima dostaviti popis svojih djelatnika koji se namjeravaju cijepiti protiv Covida-19 kako bi se na vrijeme mogao napraviti detaljan plan cijepljenja.

Ne zna se kakav će odaziv biti zdravstvenih djelatnika, budući da nisu skloni cijepljenju - o čemu govore niski odazivi i za cijepljene protiv gripe. Optimizam ne ulijeva ni činjenica da su prve ankete pokazale da bi se, primjerice, tek trećina zaposlenih u zagrebačkim ustanovama za starije cijepila protiv korone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
županijski stožeri /

Podaci iz županija: Brojke su vrlo visoke, u Osječko-baranjskoj najviše zaraženih u jednom danu dosad

Image
županijski stožeri /

Podaci iz županija: Brojke su vrlo visoke, u Osječko-baranjskoj najviše zaraženih u jednom danu dosad

Naime, s obzirom na to da je najizglednije da u Hrvatsku prvo stigne 125.000 doza tzv. glasničkog cjepiva Pfizera i BioNTeha koje je vrlo osjetljivo za distribuciju i uporabu, nužno je napraviti pripreme koje za dosad poznata cjepiva nisu bile potrebne. Ovo je cjepivo nužno čuvati na minus 70 stupnjeva Celzijevih u suhom ledu, ne smije se izlagati svjetlu, a još k tome valja ga odmrznuti prije uporabe na sobnoj temperaturi i razrijediti fiziološkom otopinom te upotrijebiti u roku od 6 sati.

Cijepljenje nije obavezno, a svi se razlozi moraju izjasniti svi oni koji su obuhvaćeni prvom, drugom ili trećom fazom cijepljenja. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proces koji nije jednostavan

Popis onih koji se žele cijepiti bio bi temelj za organizaciju cijepljenja odnosno osiguranje da ne dođe do propadanja dragocjenog i usput rečeno, skupog cjepiva. Naime, u svakoj kutiji ovog cjepiva nalazi se 195 bočica ili 975 doza (svaka bočica je za pet osoba). Sve komplicira i sama priprema jer potrebno je primjerice deset puta okrenuti bočicu a onda u nju unijeti fiziološku otopinu i tako pet puta koliko inače sadrži jedna "doza" otopine.

Tek tada kreće cijepljenje i to 25 osoba jer je u jednom "naletu" spremno je upravo toliko doza. Iz HZJZ-a upozoravaju da se jednom odmrznuta bočica cjepiva ne smije čuvati dulje od pet dana u običnom hladnjaku, a kad se razrijedi fiziološkom otopinom, mora se potrošiti za samo šest sati. Drugim riječima, najmanje 25 osoba mora biti spremno u određenom trenutku primiti cjepivo da bi se u potpunosti iskoristilo 5 bočica, prenosi Jutarnji list

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
ZA ELISU
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo