europa u borbi s koronom /

Njemačka ide u parcijalni lockdown, novinar tvrdi: 'Policijski sat i zabrana alkohola nisu dale učinak'

Potpuno je jasno da moramo djelovati i to odmah, kazala je Merkel

28.10.2020.
22:30
VOYO logo

Drugi val lockdownova zapljusnuo je Europu. Uvode ga i Francuska i Njemačka i to na punih mjesec dana. Očito su se europski vladari Macron i Merkel tako i dogovorili - jer oboje su vrlo slične mjere objavili isti dan, na isti način. Moguće je da smo upravo dobili novi koncept lockdowna, koje bi sada mogle primijeniti i druge europske zemlje. Koji otprilike kaže - zatvoreno sve osim škola i vrtića.

Rad od doma

Angela Merkel večeras kaže: od idućeg ponedjeljka na mjesec dana zabranjuje se rad kafićima i restoranima u cijeloj državi. Zatvaraju se i kina, kazališta, teretane, ali i hoteli. Škole i vrtići ostaju otvoreni. Njemački mediji ovo nazivaju parcijalni lockdown, odnosno, lockdown light. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Angela Merkel pozvala je sve koje mogu raditi od doma, da rade od doma. Objasnila je kako se gubi kontrola nad pandemijom jer je u 75% novih slučajeva nemoguće otkriti gdje su se zarazili.

''Potpuno je jasno da moramo djelovati i to odmah. Moramo djelovati kako bi spriječili kolaps zdravstvenog sustava. Najvažniji alat je praćenje kontakata, ali to nije uvijek jednostavno jer zdravstveni djelatnici rade na granici. Ne možemo više prekinuti lanac zaraze. To se mora promijeniti'', kazala je Angela Merkel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ponovno zatvaranje /

Merkel najavila djelomični lockdown u Njemačkoj, na ulicama već otpor! Prosvjedovale tisuće vlasnika kafića i restorana

Image
ponovno zatvaranje /

Merkel najavila djelomični lockdown u Njemačkoj, na ulicama već otpor! Prosvjedovale tisuće vlasnika kafića i restorana

''Cilj novih mjera je primarno radikalno reduciranje broja fizičkih kontakata kako bi se spriječilo eksponencijalno širenje koronavirusa. Mjere koje su usvojene posljednjih tjedana, očito nisu imale praktički nikakav učinak. Primjerice, zabrana točenja i prodaje alkohola, kao ni policijski sat'', opisao je Srećko Matić, novinar Deutsche Wellea.

''Nijemci izgleda ipak nisu toliko disciplinirani kako se to često voli misliti u ostatku svijeta. Broj novih infekcija u zadnjih 7 dana je praktički udvostručen. Broj 
kreveta na intenzivnoj je još uvijek dovoljan da se na odgovarajući način skrbi o pacijentima u bolnicama. Međutim problem je što nema dovoljno kadra'', dodaje Matić.

Kazao je kako nedostaje njegovatelja. Lockdown light kako ga ovdje nazivaju, kaže novinar, dokaz je da ni Njemačka nema neko čudotvorno rješenje u borbi protiv
pandemije. Ali očito ima dovoljno novca, da spriječi bijes i rezignaciju njemačkih građana i propast jednog dijela privrede. S paketom od 10 milijardi eura želi se
prvenstveno pomoći gastronomiji. 

''Raste i nezadovoljstvo u javnosti. Kritičari vladi predbacuju akcionizam. Gastronomi se pitaju zašto su nove mjere pogodile baš njih, jer nema dokaza da se virus primarno
širi baš u restoranima. Ipak, velika većina Nijemaca još uvijek je zadovoljna Vladinim mjerama. Otprilike dvije trećine ih podržava novi lockdown'', kazao je Matić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo