Smislili su rješenje / Nema više ulaska zaraženih u bolnice! 'S MUP-om radimo i na evidenciji stranaca u samoizolaciji'

Image
Foto: Vijesti.hr

Njihova se nadogradnja koristi u 44 bolnice u Hrvatskoj te u jednom domu zdravlja

18.3.2020.
17:55
Vijesti.hr
VOYO logo

Tim Sektora zdravstvaIN2 grupe u suradnji s HZZO-om razvio je nadogradnju koja će pomoći zdravstvenim djelatnicima da odmah znaju je li pacijent koji je ušao u zgradu bolnice zaražen koronavirusom ili su mu određene mjere samoizolacije.

Tako više ne bi trebalo biti slučajeva da jedan roditelj sa sumnjom na koronavirus samoinicijativno napusti samoizolaciju kako bi dijete odveo u bolnicu. Taj se scenarij prije nekoliko dana dogodio u Klaićevoj bolnici u Zagrebu. O kakvoj je nadogradnji riječ, ali i kako još pomažu u borbi protiv koronavirusa, razgovarali smo s voditeljem tima Ivanom Džolanom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao nam je kako se upravo njihova nadogradnja koristi u 44 bolnice u Hrvatskoj te u jednom domu zdravlja.

"Tim sektora Zdravstva IN2 grupe nadogradio je svoj Bolnički informacijski sustav (BIS) funkcionalnošću koja omogućava zdravstvenom osoblju u bolničkim ustanovama da na prijmu pacijenata provjere je li pacijentu izrečena mjera samoizolacije ili karantene zbog sumnje na zarazu koronavirusom ili pozitivnog rezultata testiranja na koronavirus. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Vijesti.hr

FOTO: Vijesti.hr

Na taj je način moguće odmah otkriti predstavlja li pacijent rizik od zaraze za druge pacijente i zdravstveno osoblje bolnica, ustanova za koje je u ovoj situaciji nužno osigurati neometano funkcioniranje. Nadogradnja je isporučena u 44 bolnice i jedan dom zdravlja koje se koriste bolničkim informacijskim sustavom IN2", kazao je Ivan Džolan za Vijesti.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Surađuju i s MUP-om

Nadogradnja je napravljena u vrlo kratkom roku. U suradnji s HZZO-om dogovoren je način funkcioniranja prijenosa informacije te je u roku od dva dana sve sređeno. 

"Svi članovi našeg tima željeli su sudjelovati u ovom projektu i iskoristiti svoje slobodno vrijeme kako bi dali doprinos u borbi protiv koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutno se radi na završavanju dorade prijenosa informacije o stranim državljanima s obzirom na to da informaciju o njima dobivamo kroz drugi kanal. Očekujemo da će podrška za njih biti isporučena našim korisnicima do kraja srijede", rekao nam je Džolan.

Priznao je i kako postoji nekoliko teškoća, a to je s evidencijom onih osoba kojima je izrečena mjera samoizolacije. Radi se na tome da sve ide brzo, elektroničkim putem. Sudjeluju i u nadogradnji sustava MUP-a te u detektiranju osoba na granicama kojima je određena samoizolacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Vijesti.hr

FOTO: Vijesti.hr

"Nešto teškoća postoji u elektroničkoj evidenciji osoba kojima je izrečena mjera samoizolacije, što je očekivano u ovoj izvanrednoj situaciji. Institucije s kojima smo u kontaktu užurbano rade na izgradnji središnje baze podataka i brzog načina evidencije osoba elektroničkim putem, a ne putem papira. Treba spomenuti da IN2 grupa sudjeluje u ovom dijelu i kroz nadogradnju informacijskog sustava MUP-a mogućnošću evidencije osoba kojima je izrečena mjera samoizolacije na graničnim prijelazima", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izrađuju i upute za postupanje u situacijama kad se s  pomoću ove funkcionalnosti detektira pacijent kojem je izrečena mjera samoizolacije, a došao je u zdravstvenu ustanovu. 

Razmišljaju unaprijed i o listama čekanja

"Sa zdravstvenim ustanovama smo u stalnom kontaktu i pokušavamo pronaći i druge načine koji bi mogli pomoći pri smanjenju rizika za zdravstveno osoblje te ubrzati procese testiranja i liječenja zaraženih pacijenata. Tako trenutno radimo na posebnom označavanju uzoraka koji se testiraju na koronavirus u našem Laboratorijskom informacijskom sustavu (LIS) kako bismo povećali sigurnost laboratorijskog osoblja i ubrzali proces testiranja", objasnio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otkrio je i kako već sada razmišljaju unaprijed o tome kako riješiti poduže liste čekanja nkon što ova kriza prođe.

"U stalnom smo kontaktu s nadležnim institucijama u zdravstvenom sektoru kako bismo pomogli u što boljem rješavanju problema s kojim se sustav trenutno suočava, ne samo kroz informacijske sustave već i poslovnim znanjima. Već sada razgovaramo i o tome kako ćemo zajednički riješiti probleme koji bi se mogli pojaviti nakon što ova kriza prođe, poput podužih lista čekanja", zaključio je Džolan. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo