broj pacijenata / Na kraju pandemije drukčije su stvari i u Klinici za infektivne bolesti: 'Ostao je jedan pacijent'

Krenulo je s jednim odjelom, a kasnije je cijela bolnica bila za COVID pozitivne pacijente

1.6.2020.
20:33
VOYO logo

U Hrvatskoj je na liječenju trenutačno 66 ljudi. Na respiratoru njih četvero, od kojih je jedna osoba u Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević". Prva crta obrane od koronavirusa tri mjeseca nakon izbijanja epidemije živi nekim drugim životom.

Prazni kreveti

Posla ima. Sve se čisti, dezinficira. Ali pogledi u bolesničke sobe drukčiji su od onoga na što su se u ovoj bolnici naviknuli. Kreveti su prazni.

''S današnjim danom u našoj klinici je jedan jedini pacijent, odnosno pacijentica koja je COVID pozitivna. Riječ je o pacijentici koja je na aparatu za umjetno disanje. Mi smo razmišljali iz dana u dan, iz tjedna u tjedan. Najveći problem bio je naša bojazan hoće li biti dovoljno kapaciteta u našoj klinici za sve, osluškujući situaciju u drugim zemljama'', kazao je predstojnik Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Ivan Puljiz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kažu, krenulo je s jednim odjelom pa do toga da je cijela bolnica bila za COVID pozitivne pacijente. U jednom trenutku bilo je i 70 pozitivnih pacijenata. Sada više nema niti jednoga. Sobe su prazne i spremne za dezinfekciju. Na početku je bilo dvojbi, osobito jer nije bilo antivirusnog lijeka.

Image
na meti kritika /

Markotić o crnom scenariju: 'Računali smo na više desetaka tisuća oboljelih i par tisuća mrtvih'

Image
na meti kritika /

Markotić o crnom scenariju: 'Računali smo na više desetaka tisuća oboljelih i par tisuća mrtvih'

Vraćaju se pacijenti

''Poslije smo dobili klorokinske lijekove, lijekove koji uz dobre strane imaju i nuspojave. Svaki pacijent koji je bio podvrgnut takvoj terapiji morao je biti svaki dan na EKG-u i od njega se tražio informirani pristanak za liječenje. Isto tako bilo je pacijenata čije se stanje unatoč terapiji pogoršavalo i završavali su na aparatima za disanje'', objašnjava Puljiz.

U cijeloj zemlji sada ih je četvero na respiratoru, a u ovu bolnicu polako se vraćaju i drugi pacijenti. Trijažni šatori ostaju.

''Još  nije kako je bilo prije. Treba još neko vrijeme proći, treba Hrvatska bit korona-free nekoliko tjedana, pa ćemo onda temeljem epidemiološke situacije i procjene donositi odluke koje će nam biti najprihvatljivije'', izjavio je Puljiz.

Krajem ožujka, dok je broj oboljelih rastao, a Hrvatska se borila protiv epidemije - spominjao se početak lipnja kao kraj epidemije. Službeno nije proglašen, ali dani bez novozaraženih i samo jedan pacijent u Klinici koja je bila prva crta - govore za sebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ako voliš
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo