Dva mjeseca nakon prvih simptoma COVID-19 i nakon više od mjesec dana bolničkog liječenja u tri bolničke ustanove, Zagrepčaninu M. M. i danas pluća rade s pola kapaciteta. Mora uzimati tri različita lijeka i s mukom se penje stepenicama.
'Ostao bi doživotno na kisiku'
''Doktorica mi je rekla da su me spasili kortikosteroidi. Oni su bili ključni u liječenju, da nije bilo medrola, ostao bih doživotno na kisiku'', izjavio je za Večernji list prethodno zdrav 59-godišnjak.
Prvi simptomi pojavili su se 6. prosinca. Prvo jaki kašalj, a potom visoka temperatura i otežano disanje. Primljen je u Kliniku za infektivne bolesti 16. prosinca. Kaže kako su ga jedva smjestili još jedan dodatni krevet u bolnici prepunoj oboljelih od COVID-19.
Imao je obostranu upalu pluća, saturacija mu je bila jako niska i odmah je stavljen na kisik kao srednje težak bolesnik. Zasićenost krvi kisikom stalno je varirala, ali bez maske s kisikom nije mogao. I tako sve do 5. siječnja, kada je prebačen u Arena centar.
Ondje je bio svega nekoliko dana, više nije bio zarazan, ali mu je saturacija bila ispod 90, što znači da nije u stanju samostalno disati pa su liječnici odlučili dalje ga liječiti na pulmološkom odjelu KBC-a Sestre milosrdnice. Kući je konačno pušten 14. siječnja.
''Tzv. postcovid sindrom uočen je naknadno i tek se ove zime počeo pratiti, a bit će izazov za sve nas u sljedećem periodu'', rekao je pulmolog dr. Saša Srića.
Post-COVID sindrom javlja se i kod pacijenata koji su prošli bolničko liječenje, ali i kod osoba koje su imale blaži oblik COVID-19 infekcije.
''Kao najčešći simptomi opisuju se umor, dugotrajni kašalj koji traje i nakon izliječene ne akutne faze bolesti, zatim bolovi u mišićima, otežano disanje, zaduha kod napora, ali javljaju se i poremećaji kao što su zaboravljivost, anksioznosti, depresija, pa neurološke komplikacije u smislu slabosti mišića. Odnedavno svakog pacijenta koji završi u respiracijskom centru s pneumonijom naručujemo za šest do osam tjedana u post-COVID ambulante'', kazao je dr. Srića.