Frizeri, trgovci i konobari bili su prvi u valu zatvaranja zbog epidemije koronavirusa. Pet mjeseci od otvaranja i pridržavanja svih epidemioloških mjera čini se da im zaštitne maske pomažu.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo, od početka epidemije zarazilo se tek četvero taksista i 54 frizera.
Frizerka Milena već pet mjeseci radi po posebnim pravilima. Dnevno joj kroz ruke prođe desetak klijenata i zato uz fen najčešće koristi i dezinfekcijsko sredstvo. Svaka četka prolazi svoj tretman, stolice se čiste, a bez maske se ne radi. Odgovorni su, kaže, i klijenti.
"Čim bi netko bio malo prehlađen odmah javi i odgađa termin, stvarno ih moram pohvaliti. Svi nose maske, evo i ja se štitim i tako je najbolje za sve nas", rekla je vlasnica frizerskog salona Milena Biruški, dodavši da u njezinom salonu zasad nije bilo ni zaraze ni samoizolacije.
I taksisti nakon svake vožnje dezinficiraju sve - od sjedala pa do vrata s unutarnje i vanjske strane. Klijenti se moraju voziti na stražnjem sjedalu, a mora se nositi i maska. Mato je čak vozio i ljude na drive in testiranje. Iako je svaki dan rizik, u njegovoj firmi još niti jedan vozač nije bio zaražen.
"Koliko znam, nije bilo ni samoizolacije niti zaraženih, premda smo vozili stranke na testiranje na COVID-19. Konkretno, ja sam vozio četiri stranke i svi su bili negativni. Nismo imali nikakvih problema", rekao je taksist Mato Trabalko.
Da bi maska štitila, mora se nositi pravilno
Čini se da zaštitne maske i higijena u svakodnevnom životu služe svrsi jer i statistika kaže da je među taksistima, frizerima i prodavačima relativno mali broj zaraženih. Najviše je među onima koji su virusu najizloženiji. Unatoč zaštiti, od početka epidemije zaražen je 941 zdravstveni djelatnik. Od ostalih, 134 konobara imalo je koronu, dok je 121 trgovac i 100 prodavača bilo pozitivno. Koronom se zarazilo 54 frizera, 29 policajaca i tek četiri taksista.
"Kad oboljela osoba nosi masku, a drugi ne nose, šansa da se bolest proširi na drugu osobu smanjuje se za oko sedamdeset posto. Kad bolesna osoba ne nosi masku, a zdrava osoba nosi, šanse da se neće prenijeti virus su oko trideset posto", kazao je Bruno Cvetković, sanitarni inženjer.
Kad bi masku nosili zaraženi i zdravi, šanse da se virus ne prenese su veće od 95 posto. Epidemija virusa promijenila je higijenske navike većine Hrvata, a zaštitne maske ove bi sezone mogle spriječiti i druge respiratorne bolesti.
"Svi pričaju samo o koroni, ali zbog tih maski bit će zanimljivo pogledati nakon sezone gripe i drugih bolesti jer maskice će zaštiti od drugih bolesti", dodao je Cvetković.
Da bi maska zaista štitila, ona se mora pravilnonositi, što znači i preko nosa.