BORBA PROTIV KORONAVIRUSA / Kriza je tek počela i kraj joj se ne nazire, a neki već dijele otkaze: 'Vladine mjere nisu dovoljne'

Image
Foto: RTL / PIXSELL

Na udaru su najviše mikro i mali poduzetnici. Sve uslužne djelatnosti, a najgora od svega je neizvjesnost

18.3.2020.
8:01
RTL / PIXSELL
VOYO logo

Turističke rute autobusnim prijevoznicima otkazane su još prije mjesec dana. Otkako nema škole ne voze ni oni školski. Od 25 autobusa jednog lokalnog, ali privatnog javnolinijskog prijevoznika, vozi ih tek šest. No, tu problemu nije kraj. Ni na tim linijama nema dovoljno putnika pa od sutra prelaze na ljetni vozni red. Vozit će tek četiri.

VEZANE VIJESTI

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvoje Meštrović, direktor poduzeća koje se bavi prijevozom, upozorava: ''Ono što je problem jest što mi skupljamo sada novce za drugi mjesec. Kad ćemo doći u četvrti mjesec, a nema škole ni prodaje karata mi praktički nećemo moći isplatiti plaće za treći mjesec. Sutra možemo stati i otpustiti radnike''.

Meštrović vodi i Udrugu hrvatskih autobusno-javnolinijskih prijevoznika. Do njega su stigle informacije da su neki njegovi kolege ovih dana već otpustili sve radnike. Za njega radi 37 zaposlenika. Jedan od njih je Milan Strunjak, koji kao vozač radi već 25 godina. Na liniji Zaprešić-Kumrovec, od karata dnevno prikupi 500-tinjak kuna. Jučer je, kaže, bilo 170, a sad sami vidite koliko je to velika razlika.

Razlika koja bi mogla utjecati i na njega. No, ne da se. Kaže da ima još četiri godine do mirovine. Kokoši i jaja: ''Imam svoj posao doma, doma ću raditi. Poljoprivredu, za kruh će valjda biti'.

No, možda neće biti za luksuz. Jedan od većih šoping centara nedaleko od Zagreba zjapi prazan, a Marko Župan, voditelj njegovih komunikacija: ''U ovom trenutku zatvoreni su svi zabavni sadržaji, restorani, kafići kao i neke trgovine. Nije stvar čekanja nego su gubici već nagomilani, a troškovi isti - ovo nije situacija koja se može predvidjeti''.

Italija je ukinula komunalnu naknadu, na primjer da se za ožujak ne naplaćuje komunalna naknada.

Goran Fric direktor je dviju tvrtki s ukupno 250 zaposlenih. Jedna od tvrtki prodaje namještaj. Procjenjuje da je za vikend posjeta pala za 30 posto, ali i da tržište još uvijek nije do kraja reagiralo pa ovih dana očekuju još veći pad: ''Očekujemo 50 posto, ako pad posjete bude pratio i pad prihoda od 50 posto mi moramo dobiti mjere koje će to kompenzirati, a to nisu odgode''.

Razrađuju stoga u svojoj firmi razne scenarije, a nadaju se da je otpuštanje radnika posljednje: ''Neću biti grub, ali ovo što se čuje su za nas isključivo kozmetičke mjere, mi trebamo nešto konkretno, nešto danas čime možemo planirati do idućeg 15. platiti plaće''.

Iz HUP-a, kažu, najveći je problem neizvjesnost u kojoj su se poslodavci našli, a direktor HUP-a Davor Majetić kaže: ''Čujemo s terena da su neki podijelili otkaze i ono na čemu radimo je da to spriječimo. Naravno da su mikro i mala poduzeća najizloženija, neke grane poput ugostiteljstva prometa i tu moramo raditi interventne mjere i dati poslodavcima garancije da ćemo osigurati njihovu opstojnost''.

O mjerama pomoći, ovisit će poslovanje mnogih poduzeća i budućnost radnika, a kriza koja ih je pogodila neće biti ni kratka ni bezbolna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Igra sudbine
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo