I dalje bez informacije, na čekanju i s nadom za bolja vremena, je i filmska industrija koju je pandemija koronavirusa potpuno paralizirala.
Što čeka kinoindustriju? U kinodvorane prva je ušla ekipa RTL-a Danas i donosi moguće rješenje za filmofile.
Puno je pitanja bez odgovora, kao primjerice što će biti s omiljenim ljubavnim sjedalima, ali i hoće li oni koji dođu moći uživati u piću i grickalicama.
Pitanje je i koliko će uopće biti projekcija, ali sigurno je da će svi koji dođu u kino, na obavezan razmak morati paziti.
Od 15. ožujka filmske premijere su na čekanju, a kokice se peku samo u kućnoj radinosti. Kinolanac Cineplexx samo u Zagrebu ima 960 sjedala i 7 kinodvorana i priželjkuje bolje dane, kao i bilo kakve informacije.
"Budućnost kina... Jako je teško ikakve prognoze davati, sve ovisi o tome pod kojim ćemo uvjetima otvarati, radi se o kapacitetima kinodvorana", rekla je Ana Bušurelo, voditeljica marketinga i prodaje Cineplexxa.
Njima čak, kažu, epidemiološke mjere koje budu propisane neće biti toliki izazov, koliko problem sa sadržajem. Naime, sva holivudska filmska sila produkcije i distribucije je na pauzi.
"Nema novih filmova, trenutno stanje je da su sve produkcije stale i da su svi studiji pomaknuli datume otvaranja filmova. Očekujemo da, kada se otvore kinodvorane diljem svijeta, da bi se taj lanac pokrenuo", kaže Bušurelo.
Ljetna pozornica na Tuškancu možda bude bolje sreće. Najveći izazov im je i dalje onaj na koji ne mogu utjecati, milost i nemilost otvorenog neba. Uvijek rade puna ljetna tri mjeseca, a dok službeno ne dobiju upute kako i što dalje, sami su se organizirali.
"Ggledalište prima negdje 550 mjesta, svakako ćemo morati smanjiti na 250 ovisno o mjerama koje nam daju, naravno, pleksiglasi, beskontaktno plaćanje. Razmišljali smo o gledateljima, ali i našim biljeterima koji moraju na ulazu poništiti kartu", rekla je , ravnateljica Centra za kulturu i film Augusta Cesarca.
Zarada je i dalje vaćan faktor. Megalomanski filmski studiji neće krenuti s prikazivanjem filmova dok ne bude otvoreno barem 80 posto svjetskih kina. Do tada se u sedmoj umjetnosti uživa u drive-in kinima koja su postala popularnija zbog koronavirusa.
Hrvati drive-in kino još nemaju, tako da se filmovi gledaju doma.