U novom broju jednog od najvažnijih znanstvenih časopisa izaći će rad ''Structural basis of ribosomal frameshifting during translation of the SARS-CoV-2 RNA genome'' koji potpisuje naš znanstvenik, strukturalni molekularni biolog, prof. dr. sc. Nenad Ban sa švicarskog Tehničkog sveučilišta u Zürichu zajedno s grupom kolega, piše Večernji list.
Kako je objasnio prof. Ban, riječ je osobinama virusa koje su običnim ljudima prilično nepoznate, a koje su povezane s ribonukleinskom kiselinom te prisutne i kod drugih koronavirusa. ''Pomak u okviru čitanja virusnog RNK-a je nešto čime se virusi relativno često koriste. Taj je proces važan za HIV, a i za SARS-CoV, ali nitko do sada nije uspio vizualizirati taj proces jer je jako kratkotrajan. Dakle, ključ je bio u dizajnu eksperimenta koji nam je omogućio da stabiliziramo proces sinteze proteina na virusnom RNK-u tako da možemo proučiti što se događa i kako dolazi do pomaka okvira čitanja. To se može zamisliti kao da se RNK posklizne pa se promijeni rečenica'', objasnio je prof. Ban za Večernji list.
Kako bi se došlo do ovog rada, koristio se vrlo skupi krio-elektronski mikroskopi kojim je moguće strukturu nekog dijela organizma snimiti do najsitnijih dijelova, gotovo do atoma. Također, u radu se spominje i cink koji je bio često spominjan od početka pandemije kao djelotvoran u razvoju imunosti.
''Cink je element koji je važan za normalno funkcioniranje tijela i smatra se da ima važnu ulogu u funkcioniranju staničnog imuniteta. Naše je otkriće pokazalo da se ta promjena okvira čitanja virusnog RNK-a događa upravo u trenutku kada se proizvodi virusni protein na koji se veže cink. Dakle, indirektno se može zaključiti da bi cink mogao utjecati na taj ključni virusni proces, ali zasad nije jasno na koji način'', kazao je prof. Ban.
Ostaje za vidjeti može li se to otkriće konkretizirati, odnosno pretvoriti u lijek ili poboljšanje postojećem cjepivu, piše Večernji list.