obuzdavanje zaraze /

Koronavirus će se vraćati svake godine poput gripe? 'Nije vjerojatno da će nestati'

Image
Foto: AP Images

"Ova će epidemija vrlo vjerojatno s ljudima živjeti dosta dugo, postati sezonska bolest", smatraju kineski znanstvenici

29.4.2020.
8:05
AP Images
VOYO logo

Kineski znanstvenici smatraju da se novi koronavirus, SARS-CoV-2, neće moći uništiti i da neće nestati poput SARS-a već će se vraćati poput gripe. 

"Nije vjerojatno da će virus nestati poput SARS-a prije 17 godina kod kojeg su oboljeli mali jasne simptome. Koronavirus je asimptomatsko oboljenje, osobe mogu biti nositelji i širitelji a da to ni ne znaju, što otežava obuzdavanje zaraze", smatraju kineski znanstvenici, prenosi Bloomberg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je riječ o SARS-u, oni koji su se zarazili ozbiljno su se razboljeli. No, kad su stavljeni u karantenu, virus se prestao širiti. S druge strane, Kina još uvijek pronalazi asimptomatske nositelje novog koronavirusa, a smatra se da je epidemiju stavila pod kontrolu.

"Ova će epidemija vrlo vjerojatno s ljudima živjeti dosta dugo, postati sezonska bolest i preživjeti u ljudskim tijelima", rekao je Jin Qi, direktor Instituta za patogenu biologiju pri Kineskoj akademiji za medicinske znanosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve o koronavirusu čitajte OVDJE

Mnogi se diljem svijeta od znanstvenika do vlada priklanjaju tezi da je malo vjerojatno da će se virus eliminirati, unatoč karantenama koje su devastirale svjetsku ekonomiju. Pravog recepta za borbu čini se još nema dok se ne pronađe cjepivo. Indijski stručnjaci za javno zdravstvo traže da se virusu dopusti širenje među mlađom populacijom dok se Švedska odlučila za lakši oblik karantene.

Ravnatelj Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti SAD-a Anthony Fauci prošlog je mjeseca rekao da bi COVID-19 mogao postati sezonska bolest. Tu je tvrdnju potkrijepio dokazima da se slučajevi zaraze počinju javljati u zemljama na južnoj polutki našeg planeta koje sada ulaze u zimu.

Kineski su znanstvenici rekli da nema dokaza da će visoke ljetne temperature usporiti širenje virusa.

"Virus je osjetljiv na toplinu, ali morao bi biti na temperaturi od 56 stupnjeva Celzija 30 minuta. Temperature nikada nisu toliko visoke", rekao je Wang Guiqiang, šef odjela za zarazne bolesti u Prvog bolnici Sveučilišta u Pekingu, piše Bloomberg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo