brojni novi slučajevi /

Korona u susjedstvu: BiH ruši rekorde, u Slovenije nedostaje lijekova

Image
Foto: Ilustracija: Nikola Cutuk/PIXSELL

U Sarajevskoj županiji u četvrtak je registrirano ukupno 850 novih slučajeva

5.11.2020.
14:14
Ilustracija: Nikola Cutuk/PIXSELL
VOYO logo

U Bosni i Hercegovini u četvrtak je potvrđeno više od 1900 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a 43 zaražene osobe umrle su u protekla 24 sata i to je najveći broj preminulih u jednom danu od izbijanja epidemije u ožujku.

Najveći broj u Banja Luci

Prema podacima entitetskih zavoda za javno zdravstvo od srijede je proveden rekordan broj testiranja. Analizirano je više od 5100 uzoraka, pri čemu je zaraza potvrđena kod 1262 osobe iz Federacije BiH te kod 622 iz Republike Srpske. Još 38 novozaraženih je iz distrikta Brčko, što daje zbirnu brojku od 1922 novozaražena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojedinačno je najveći broj novozaraženih zabilježila je Banja Luka, gdje je bilo 150 novih slučajeva, u Mostaru ih je bilo 136, a u Sarajevu 135 u protekla 24 sata.

U Sarajevskoj županiji u četvrtak je registrirano ukupno 850 novih slučajeva, ali uz pojašnjenje kako je riječ o uzorcima koji su prikupljani u razdoblju od proteklih pet dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema zbirnim podacima iz entiteta te distrikta Brčko, koje je u četvrtak objavilo Ministarstvo civilnih poslova BiH, sadašnja incidencija, odnosno broj zaraženih na 100 tisuća stanovnika u tjednu, je blizu 315.

Ta statistika odnosi se na razdoblje od 26. listopada do 1. studenog, dok je tjedan dana prije toga incidenca bila 207.

Pomoćnik ministra zdravstva Federacije BiH Goran Čerkez upozorio je kako prosjek značajno odstupa od stanja u različitim dijelovima zemlje pa je tako incidencija u Sarajevskoj te Hercegovačko-neretvanskoj županiji, gdje se zaraza najbrže širi, veća od 500.

Image
Umjesto lockdowna /

Slovačka naveliko krenula s antigenskim testovima, odluku pozdravljaju i hrvatski stručnjaci

Image
Umjesto lockdowna /

Slovačka naveliko krenula s antigenskim testovima, odluku pozdravljaju i hrvatski stručnjaci

Broj hospitalizacija premašio 1000

Stanje u slovenskim bolnicama koje liječe covid pacijente je teško, zdravstveno osoblje na rubu je svojih kapaciteta, a dolazi i do pomanjkanja nekih lijekova, osobito za pacijente na intenzivnim odjelima, doznaje se u četvrtak u Ljubljani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na to je na vladinoj konferenciji za novinare upozorio predstojnik odjela za intenzivnu terapiju Infekcijske klinike ljubljanskog Sveučilišnog kliničkog centra (UKC), najveće slovenske bolnice u kojoj se liječi otprilike polovica od oboljelih od Covida-19 u Sloveniji.

"Stanje u pogledu raspoloživih postelja za bolesnike je alarmantno, otvaramo nove odjele i postelje, ali to neće moći ići u nedogled", kazao je dr. Matjaž Jereb, na dan kad je broj hospitalizacija u Sloveniji po prvi put premašio 1.000, od čega ih 161 treba intenzivno liječenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Istina je da broj novozaraženih pada, ali vrha broja hospitaliziranih još nismo dosegnuli, to možemo očekivati tek za 10 do 14 dana, sve će biti jasno krajem mjeseca", kazao je u vezi s prognozama da je epidemija u Sloveniji pri samom vrhuncu, te dodao da će se  broj  hospitaliziranih na intenzivnim odjelima početi smanjivati  najkasnije.

Po Jerebovim je riječima posebno teško stanje na intenzivnim odjelima, gdje nedostaje osposobljenog potrebnog kadra, a zdravstveno je osoblje iscrpljeno, a dijelom i na bolovanju ili u izolaciji, s obzirom da je od početka rujna u ljubljanskom UKC-u bilo oko 500 zaraženih zdravstvenih djelatnika.

Postoje i problemi s opremom koji će se u dogovoru s dobavljačima riješiti, no veće su teškoće s nedostatkom nekih lijekova, upozorio je Jereb.

Po njegovim riječima, za skrb o covid pacijentima na intenzivnim odjelima nedostaje glukokortikoida, lijeka za smirivanje upala, a još veći problem je s nabavkom dušikova oksida budući da je u Europi samo jedan proizvođač tog lijeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo