Previše smo se opustili / Korona nije bila na godišnjem, ali čini se da Europa je: 'Virus ima potencijal da ponovi scenarij iz ožujka'

Image
Foto: Shutterstock

Europske zemlje već tjednima doživljavaju porast broja zaraženih

4.9.2020.
17:48
Shutterstock
VOYO logo

Znanstvenici upozoravaju da je porast oboljelih od koronavirusa u Europi gotovo je dosegao svoje razine iz ožujka kada su stope zaraze po prvi put skočile.

Brojke u porstu već pet tjedana

Zemlje diljem kontinenta popuštaju s mjerama; otvaraju se restorani, trgovine s odjećom i uredi u nadi da će održati svoju privredu. Ipak, to je dovelo do porasta novozaraženih što je Europu dovelo u ranjivu poziciju, prenosi CNN

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Virus nije spavao tijekom ljeta, nije uzeo godišnji odmor i to je nešto s čime se trenutno suočavamo", kazala je Andrea Ammon, direktorice Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) tijekom debate koju je održala Europska unija.

Dodala je da je porast novih slučajeva sporiji nego u ožujku, kada su zemlje poput Italije i Španjolske bile značajno pogođene Covidom-19. Ipak, on se već tjednima povećava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
odbacuju prijedloge /

Rašireno cijepljenje ne očekuje se do sredine 2021., etičari kritiziraju WHO zbog nepravedne raspodjele cjepiva

Image
odbacuju prijedloge /

Rašireno cijepljenje ne očekuje se do sredine 2021., etičari kritiziraju WHO zbog nepravedne raspodjele cjepiva

Broj smrtnih slučajeva u Europi se smanjio u odnosu na sedmodnevni prosjek s početka travnja od 4000 preminulih na otprilike 300, koliki je sada, početkom rujna. 

"Svjedočimo porastu dojava o novim slučajevima u Europskoj uniji i Europskom ekonomskom području. Primjerice, u Velikoj Britaniji trenutno imamo 46 slučajeva na 100.000 ljudi. U jednom trenutku smo u tom omjeru imali manje od 15 osoba, stoga imamo porast i on traje posljednjih pet tjedna. Gotovo smo na istim brojkama od ožujka". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo smo odgodili probleme

Sredinom kolovoza, ECDC je objavila da se najnoviji slučajevi najčešće vežu uz mlade ljude koji posjećuju kafiće, restorane i ostala javna mjesta. 

Ammon je izjavila da sada ponovno imamo porast među starijom populacijom što indicira da zaista imamo pravi porast u transmisiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesor Mark Woolhouse, epidemiolog sa Sveučilišta Edinburgh, kazao je da je karantena, koju je dobar dio zemalja primijenio na početku pandemije, usporila ubrzanu eskalaciju epidemije koronavirusa i pomogla smanjiti broj slučajeva, ali da se zapravo na taj način problem samo odgodio na nekoliko mjeseci.

"Sada imamo probleme kao u ožujku. Virus je tu i ima potencijal da izazove ogromnu epidemiju poput one u ožujku. U tom pogledu uopće nismo napredovali, jednostavno smo sve odgodili", smatra Woolhouse. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je i da treba biti oprezan prilikom usporedbe brojki novih slučajeva, jer većina zemalja ima puno bolje kapacitete za testiranje sada, nego što je to bilo u ožujku. Ipak, kazao je i da broj testova koji se pokažu pozitivnima raste.

"Od svih indikatora, ovaj mi posebno zaokuplja pažnju", izjavio je Woolhouse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da zemlje sada imaju bolji nadzor, ali pažljivo praćenje situacije je od ključne važnosti.

Ljudi negoduju zbog mjera

"Ako ćemo se vratiti u neku vrstu normale, nemamo puno opcija osim da to činimo polako, oprezno i da promatramo što će se događati", smatra Woolhouse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Diljem Europe škole su se već počele otvarati, ali Ammon je izjavila da trenutno i nema mnogo značajnih žarišta u školama koja su zabilježena. Stoga su dokazi i polemike o tome treba li zatvoriti škole trenutno sukobljene. 

Francuska, Italija i Njemačka zabilježile su porast u brojkama koji nije viđen mjesecima, a Španjolska je prošlog tjedna oborila rekordni dnevni broj novozaraženih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zemlje poput Grčke i Hrvatske, koje su bile poprilično pošteđene u prvom valu epidemije, suočile su se s naglim porastom novozaraženih u kolovozu i to zbog turista koji su pristizali nakon ponovnog otvaranje granica u srpnju. 

Vlade se nadaju da će izbjeći ponovna zatvaranja zemalja, a neke od njih su već otpočele s novim mjerama poput zatvaranja noćnih klubova, policijskog sata i obaveze nošenja maski u javnom prostoru. Nova pravila uzrokovala su prosvjede u nekima od zemalja Europe poput Njemačke i Velike Britanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo