Svi već znamo kakve je grozne posljedice ostavila korona u Italiji, svi znamo u kakvim je problemima Britanija, kako se ponašala Švedska, kako mjere već popuštaju Austrijanci, gdje se smije na kavu i u školu.
Ali rijetko se priča o tome kakve je grozomorne posljedice ostavila u Južnoj Americi, Africi, Indiji, i drugim zemljama o kojima volimo ne razmišljati.
Kaos u Brazilu
Prosvjedi. Obračuni narko kartela i mrtva tijela na cesti. Masovna ukapanja žrtava COVIDA-19. Da, sve se ovo događa u Brazilu u kojem je 17 tisuća umrlih s koronavirusom.
Gradonačelnik Sao Paola jučer je rekao da bi se zdravstveni sustav mogao uručiti kako raste potreba za krevetima u bolnicama. "S ovom bolesti nema šale. Tko god misli da je ovo zezancija, izgubit će vlastiti život. Ljudi moraju biti na oprezu", kazao je doktor bolnice u Rio de Janeiru José Carlos de Oliveira.
Zato na oprezu nije brazilski predsjednik, od milja zvan južnoamerički Donald Trump. Virus banalizira i s građanima iskazuje nezadovoljstvo karantenama koje su lokalne vlasti uspostavile diljem zemlje.
"Dogodilo se puno agresivnih napada prema ljudima koji stavljaju demokraciju, slobodu i patriotizam ispred svega", poručio je brazilski predsjednik Jair Bolsonaro.
"Situacija u Venezueli je kritična"
U Kolumbiji, kao i u susjednim zemljama, i bez koronavirus krize, svakodnevicu čine kriminal i siromaštvo. Pa dok ulicama vladaju neredi, na krovovima se pokušava zaboraviti na surovu realnost. Jer da stvari izmiču kontroli pokazuje i objavljena snimka oružane pljačke supermarketa koja se odvija usred bijela dana.
Korona je građanima Venezuele, težak život učinila samo još težim. Dijelovi zemlje su bez struje i vode. Za Direkt se javila studentica Kerit. "Situacija je poprilično kritična i zapravo neizdrživa. Zemlja se nalazi u teškom bankrotu, a sve je to radi loše vladavine. Razum da izađemo iz ovoga, je nešto što svi prizivaju u svim dijelovima zemlje", kazala je Kerit Roberts.
U Africi surađuju bande
A na drugom zaboravljenom kontinentu se iz dana u dan strepi od eskalacije krize. Zumbom protiv krize svijesti, poručuju zdravstveni radnici dok cijela Afrika broji nešto više od 90 tisuća zaraženih. Za usporedbu, to je samo osam tisuća više od službenih brojki Kine, ali je i ta brojka upitna jer testova u Africi nema ni približno dovoljno.
Ima zato dobre volje među gradskim bandama koje je okupio australski pastor. "Neka zajednica vidi da ako se događa nešto važno, bande mogu surađivati. I to bez ikakvih problema. Ako nešto nije u redu, zovemo se, organiziramo se i zaustavimo to", kazao je Danny, gangster iz Južnoafričke Republike.
Južnoafrička Republika broji najviše zaraženih, 16 i pol tisuća. Kubanski doktori pristižu im u pomoć.
Indiju uz koronu pogodio i supertajfun
U Indiji je više od 100 tisuća zaraženih i 3000 umrlih s koronom, ali protekla tri tjedna usporen je rast broja novooboljelih.
No u jeku korona krize i karantene koja je u Indiji na snazi do kraja mjeseca, državu je pogodio i super tajfun većina skloništa od oluje tako su postala mjesta i za izolaciju.