Skriveni izvor zaraze /

Koliko je pametno otvarati škole: Djeca bi u sebi mogla nositi istu količinu virusa kao osoba na respiratoru

Image
Foto: Shutterstock

Nova studija pokazala je da su djeca imalaznenađujuće veću koncentraciju koronavirusa u svojim dišnim putevima od hospitaliziranih odraslih pacijenata

21.8.2020.
13:40
Shutterstock
VOYO logo

S dolaskom jeseni i otvaranja škola i vrtića, znanstvenici upozoravaju da bi djeca mogla odigrati veliku ulogu u širenju koronavirusa ako se ne obrati dovoljno pažnje na preventivne mjere. 

Djeca su veliki prenosioci zaraze

Iako se do sada pokazalo da djeca često ne razviju simptome Covida-19 ili su oni blaži nego kod odraslih, to ne znači da ne nose virus u sebi, pokazalo je novo istraživanje. Upravo je suprotno, djeca bi mogla nositi itekako veliku koncentraciju virusa, prenosi ScienceAlert.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To bi značilo da i bez nekih očitih simptoma, djeca s Covidom-19 su potencijalno zarazni, noseći sa sobom velik broj virusnih čestica od kuće do škole i obratno. 

"Tijekom ove pandemije, uglavnom smo se fokusirali na slučajeve koji su pokazivali simptome zaraze. Tako smo došli do pogrešnih zaključaka da su većina zaraženih odrasli", kazao je Alessio Fasano, pedijatar gastroenterolog iz MassGeneral Hospital for Children u Bostonu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Korona u avionu /

Letovi ipak ne predstavljaju veliku opasnost za zarazu? Evo što je ključno za smanjenje rizika

Image
Korona u avionu /

Letovi ipak ne predstavljaju veliku opasnost za zarazu? Evo što je ključno za smanjenje rizika

"Ovi rezultati pokazuju da djeca nisu zaštićen od virusa. Ne smijemo isključiti djecu kao potencijalne prenosioce zaraze", dodao je Fasano. 

Studija je provedena u dvije bolnice u Bostonu tijekom vrhunca epidemije u SAD-u i govori se da je to do sada najopsežnija analiza pacijenata s pedijatrije oboljelih od Covida-19. 

Studija je proučavala 192 djece i mladih u dobi od nulte do 22. godine. Istraživači su pronašli 49 djece koji su bili zaraženi koronavirusom i njih 18 koji su imali višesistemski upalni sindrom u djece, a što je bolest povezana s Covidom-19.

Neočekivano visoke koncentracije virusa

U usporedbi s odraslima koji su hospitalizirani zbog koronavirusa, djeca koja su proučavana u studiji, imali su iznenađujuće veću koncentraciju koronavirusa u svojim dišnim putevima u prva dva dana zaraze. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nismo očekivali ovako visoke brojke. Pomislimo na stanje u bolnicama i sve mjere koje su poduzete u liječenju teško oboljelih odraslih ljudi, a čini se da ti pacijenti imaju puno manju koncentraciju virusa u sebi od 'zdravog' djeteta koje okolo šeće s velikim opterećenjem virusa SARS-CoV-2", priznao je Lael Yonker iz Opće bolnice u Massachusettsu. 

Ovaj podatak je uznemirujuć jer bi veća koncentracija virusa značila veću rasprostranjenost virusa, stoga i veći rizik od zaraze. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako studija nije proučavala direktnu transmisiju virusa, rezultati pokazuju da bi djeca mogla biti skriveni izvor zaraze. 

Kao u osobe na respiratoru

Neka od prijašnjih istraživanja pokazala su da djeca imaju manje imunoloških receptora za koronavirus od odraslih, ali nova studija nalaže da to ima malo utjecaja na prisutnost virusa.

Umjesto toga, čini se da, iako djeca pokazuju blage ili nikakve simptome, ustvari nose visoke koncentracije virusa, koje bi bile dovoljne za hospitalizaciju odrasle osobe.

"Pacijenti s pedijatrije imali su vrlo sličnu koncentraciju virusa poput odrasle osobe čije je zdravstveno stanje zahtijevalo respirator. Koncentracija virusa kod djeteta u simptomatskoj ili ranoj fazi zaraze bila je značajno viša od hospitaliziranih odraslih pacijenata s ozbiljnim simptomima koji su trajali više od tjedan dana", piše u novoj studiji. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje je krenulo s premisom da bi veća koncentracija virusa značila i gore simptome, ali to iz nekog razloga nije slučaj kod djece. 

Problem u otvaranju škola

Autori studije naglašavaju da bi ovo moglo otežati strategije za kontrolu infekcije koronavirusom, posebno i s obzirom na to da blagi simptomi koronavirusa podsjećaju na neka druga uobičajena oboljenja. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Identificiranje virusne infekcije u djece postat će još i zahtjevnije tijekom sezone peludnih alergija i gripe s dolaskom jeseni", napomenuli su autori. 

Iako je visoka temperatura jedan od prvih simptoma zaraze koronavirusom, studija je otkrila da tek polovina zaražene djece razvije taj simptom. To bi ujedno značilo i da mjerenje temperature na ulasku u školu nije najbolja mjera provjere, već autori naglašavaju da bi fokus trebao biti na socijalnom distanciranju, nošenju maski, provjeri virusne koncentracije i/ili na učenju na daljinu. 

"Bez mjera za kontrolu infekcije, postoji značajan rizik da će pandemija ustrajati, a djeca bi mogla prenijeti virus kući i tako izložiti odrasle ukućane koji su u većem riziku od razvoja ozbiljnijih simptoma bolesti", zaključili su autori studije. U kućanstvima gdje živi i po više generacija jedne obitelji, ovo može predstavljati opasnost od smrtnih slučajeva uzrokovanih zarazom.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo